Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego.
Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, zębów oraz prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu odpornościowego. Wspiera prawidłowe wchłanianie i wykorzystywanie wapnia i fosforu, a także bierze udział w procesie podziału komórek.
Organizm produkuje witaminę D na drodze syntezy skórnej, pod wpływem promieniowania słonecznego UV. W okresie letnim synteza ta jest jednak ograniczona ze względu na stosowanie kosmetyków z filtrami UV i zalecanego osobom starszym oraz kobietom w ciąży unikania nadmiernej ekspozycji na słońce. W okresie jesienno-zimowym synteza witaminy D w skórze jest ograniczona z powodu zmniejszonego nasłonecznienia. U osób po 65 roku życia obserwuje się ponadto wyraźne zmniejszenie syntezy skórnej witaminy D.
Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów* u dorosłych dzienna podaż witaminy D z żywności i/lub preparatów farmaceutycznych powinna wynosić 800-1000 j.m. w okresie od października do marca, a także w miesiącach letnich, jeżeli nie jest zapewniona wystarczająca synteza skórna witaminy D. U osób po 65 roku życia ze względu na obniżoną syntezę skórną oraz udowodnione działanie zapobiegające złamaniom i upadkom zaleca się suplementację witaminy D w dawce 800-1000 j.m. na dzień przez cały rok. W przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią suplementację witaminy D w dawce 800-1000 j.m. dziennie należy prowadzić od drugiego trymestru ciąży, o ile nie jest zapewniona właściwa podaż z diety i/lub synteza skórna.
* Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczace profilaktyki niedoboru witaminy D, „Medycyna Praktyczna Pediatria” 2010/01.