Kompresy jałowe, kompresy niejałowe, a także gazy mają szerokie zastosowanie. Stanowią jeden z niezbędnych elementów apteczki i umożliwiają odpowiednie zabezpieczenie rany. Dostępne są kompresy i gazy w różnych rozmiarach, co umożliwia wybór odpowiedniej wielkości opatrunku do potrzeb pacjenta.
Kompresy jałowe a kompresy niejałowe – które wybrać?
Kompresy jałowe i niejałowe wykorzystywane są do zabezpieczania ran różnego rodzaju. W pewnych sytuacjach konieczne jest zastosowanie kompresu jałowego, w innych – można użyć kompresu niejałowego. Kiedy kompres jałowy jest niezbędny? Kompresy jałowe to kompresy sterylne, które poprzez wykorzystanie odpowiednich metod na etapie produkcji zostają pozbawione bakterii, grzybów i innego rodzaju drobnoustrojów. Kompresy jałowe należy więc stosować zawsze wtedy, gdy powstała rana może ulec nadkażeniu. Takie ryzyko zachodzi zazwyczaj przy głębszych lub bardziej rozległych skaleczeniach, a także przy oparzeniach, otwartych złamaniach i innych poważnych uszkodzeniach skóry. W każdym z tych przypadków należy użyć kompresu jałowego.
Kompres jałowy dzięki braku obecności drobnoustrojów może być nakładany bezpośrednio na ranę. W zależności od jej wielkości, można sięgnąć po kompresy jałowe 10x10, kompresy jałowe 7x7, kompresy jałowe 15x15 lub kompresy jałowe w innych rozmiarach. Kompresy niejałowe nie są wolne od drobnoustrojów. Z tego powodu nie należy nakładać ich na jakąkolwiek ranę, przy której ryzyko rozwoju jej nadkażenia jest znaczące. Kompresy niejałowe mogą natomiast być stosowane do oczyszczania skóry wokół rany, np. do zebrania pozostałości płynu do oczyszczania rany, a także jako materiał służący do przytrzymania opatrunku jałowego na ranie. Kompresy niejałowe można też wykorzystać przy niewielkich i niegroźnych skaleczeniach.
Gaza sterylna a gaza niesterylna
Gaza sterylna to inaczej gaza jałowa. Inne określenie to gaza aseptyczna. Gaza jałowa posiada te same właściwości co kompresy jałowe – jest wolna od zanieczyszczeń i można stosować ją na różnego rodzaju rany. Od kompresu jałowego różni się przede wszystkim rozmiarem. Kompresy jałowe są mniejsze i dobrze sprawdzają się przy niewielkich zranieniach. Jeśli natomiast rana zajmuje większą powierzchnię, można sięgnąć po gazę jałową 1 mx1m lub gazę jałową 0,5mx0,5m.
Gaza niejałowa może być natomiast wykorzystywana jako opatrunek uciskowy. Można z niej korzystać również do przytrzymywania kompresu jałowego na ranie. Dobrze zabezpiecza opatrunek przed przesuwaniem. Gaza niejałowa również dostępna jest w różnych wielkościach.