Jałowe plastry z opatrunkiem
Jałowy, samoprzylepny opatrunek na rany składa się z części opatrunkowej, która przylega bezpośrednio do rany oraz części klejącej, która umożliwia mocowanie do skóry. Takie opatrunki pakowane są sterylnie, każdy w oddzielne opakowanie, dzięki czemu zachowują czystość. Można stosować je jako opatrunek pooperacyjny, np. aby zabezpieczyć szwy. Dobrze jest wcześniej przemyć ranę odpowiednim płynem do odkażania. Plastry jałowe na rany dobrze chronią zranione miejsce, jednak czasem można mieć problem z ich bezbolesnym usunięciem. Dla osób z wrażliwą skórą dobrze jest użyć preparatu do usuwania plastrów, który rozpuszcza klej. Innym sposobem jest polanie plastra ampułką soli fizjologicznej - na mokro plaster często lepiej odchodzi.
Plastry na rany pooperacyjne pakowane są po 25 lub 50 sztuk, więc jedno pudełeczko najczęściej starcza na codzienną zmianę plastrów, dopóki rana się nie zagoi.
Plastry z opatrunkiem na rany pooperacyjne rozmiary
Opatrunek pooperacyjny z plastrem występuje w różnych rozmiarach. Rozmiar należy dobrać do wielkości rany, przy czym zawsze lepiej doliczyć troszkę zapasu, tak aby klej nie zachodził na podrażnione miejsce. Najpopularniejsze rozmiary plastrów z opatrunkiem na rany pooperacyjne to:
- 7,2 cm x 5 cm
- 10 cm x 6 cm
- 10 cm x 8 cm
- 15 cm x 6 cm
- 15 cm x 8 cm
- 20 cm x 8 cm
- 20 cm x 10 cm
- 35 cm x 10 cm
Podane wymiary opisują cały plaster, wraz z częścią klejącą. Sam opatrunek w środku jest mniejszy, co należy wziąć pod uwagę.
Opatrunki specjalistyczne – rodzaje
Opatrunki specjalistyczne zawsze należy dobierać indywidualnie do stanu rany. Stosuje się inne opatrunki specjalistyczne na odleżyny bez objawów infekcji, a inne opatrunki na rany zakażone. Prawidłowo dobrane opatrunki specjalistyczne wpływają korzystnie na proces leczenia i stan zdrowia pacjenta. Wśród opatrunków specjalistycznych wyróżnić można opatrunki z alginianem wapnia. Są to tzw. opatrunki alginianowe, które mogą być stosowane jako opatrunek na rany krwawiące lub na rany z dużym wysiękiem.
Hydrożelowe opatrunki specjalistyczne dobrze sprawdzają się w leczeniu ran, które potrzebują wilgotnego środowiska, aby mogły sprawnie i szybko się goić. Są to dobre opatrunki specjalistyczne na oparzenia. Można z nich korzystać również w formie opatrunków specjalistycznych, wykorzystywanych w leczeniu przewlekłych ran. Jałowe opatrunki specjalistyczne są potrzebne w przypadku ran, przy których istnieje znaczne ryzyko ich nadkażenia lub które słabo się goją. Zaleca się stosować je na rany pooperacyjne lub sączące się. Przy tego rodzaju ranach pomocne mogą być również opatrunki specjalistyczne ze srebrem, które posiadają właściwości przeciwbakteryjne.
Opatrunki specjalistyczne na odleżyny, oparzenia i inne rany
Opatrunki specjalistyczne różnią się m.in. stopniem wchłaniania wysięku z rany. Niektóre rany w ogóle się nie sączą, inne sączą się w stopniu małym, średnim lub dużym. W zależności od tego należy dobrać taki opatrunek specjalistyczny, który ma zdolność do wchłonięcia określonej ilości wysięku. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że stan rany może się szybko zmieniać. Stopień sączenia również może się zmienić w dość krótkim czasie, co wymaga zastosowania opatrunku specjalistycznego o innych zdolnościach absorpcyjnych. Dlatego proces leczenia rany wymaga często kilku różnych opatrunków.
Rany, które mają objawy infekcji wymagają zastosowania opatrunków specjalistycznych ze srebrem lub innych jałowych opatrunków wolnych od drobnoustrojów. Przed nałożeniem opatrunku zawsze trzeba pamiętać o odkażeniu rany. Opatrunki specjalistyczne należy dobierać również w zależności od głębokości rany. Opatrunki hydrokoloidowe sprawdzają się przy ranach powierzchownych, ale nie są zalecane do ran głębokich, przy których lepszym wyborem będą aktywne opatrunki włókniste lub opatrunki specjalistyczne alginianowe. Opatrunki żelowe, a także opatrunki przeciwbakteryjne mogą być stosowane niezależnie od tego, jak głęboka jest rana. W razie trudności z dobraniem odpowiedniego opatrunku specjalistycznego warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą, specjalizującą się w tym temacie.