Co to jest laktator (odciągacz pokarmu)?
Laktator, znany również pod nazwą odciągacz pokarmu (mleka) to urządzenie / sprzęt medyczny dla kobiet karmiących piersią, które chcą zagospodarować ściągane mleko z piersi. Obecnie uważa się, że stanowi on obowiązkowy element wyprawki przyszłej mamy. Zależnie od budżetu można spotkać elektryczny lub ręczny laktator, a oprócz tego kolektor pokarmu (znany jako magiczna buteleczka), który jest zbiornikiem na pokarm na drugą pierś, gdzie pierwsza została obciążona pracującym laktatorem. Taki zbiornik (kolektor) na pokarm jest przydatny przy uciekaniu mleka z piersi - umożliwia przechowanie go na później. Niektóre mamy zmagają się niekiedy z nadmiarem pokarmu, a laktator zdecydowanie ułatwi odprowadzenie części mleka, co zmniejszy napięcie piersi i związany z nim ból. Oprócz tego urządzenie to umożliwia pobudzenie laktacji laktatorem.
Zalety odciągania pokarmu i stosowania laktatora
Przede wszystkim ogromną zaletą jest to, że dzięki odciąganiu pokarmu możliwe jest dłuższe karmienie piersią dziecka mlekiem matczynym, co powinno trwać do 2. roku życia dziecka. Oprócz tego odciągacz pokarmu umożliwia wcześniejsze odciągnięcie mleka i np. zrobienie jego zapasów na obecność, gdy dziecko jest głodne i nie opiekuje się nim mama gotowa nadstawić pierś do karmienia. Dodatkowo kobiety karmiące piersią mogą cierpieć na zapalenie piersi, a wcześniejsze zmagazynowanie pokarmu pomaga nakarmić dziecko bez użycia produktów mlekozastępczych. Warto pokreślić fakt jak ważny jest sposób karmienia piersią dziecka np. do 6. miesiąca, którego pokarmem powinno być jedynie mleko. Poza tym karmienie dziecka piersią nie jest czasami w pełni komfortowe - mogą pojawić się np. podrażnienia brodawek u mam. Wsparciem podczas odciągania pokarmu są specjalne staniki (biustonosze) do laktatora, a także wkładki laktacyjne zbierające wypływające mleko z piersi, które może brudzić ubrania.
Rodzaje laktatorów
Zależnie od budżetu w ofercie apteki dostępne są różne rodzaje laktatorów. Wśród nich wymienia się 2 podstawowe rodzaje. Są nimi:
- laktator ręczny (znany jako manualny) o mniejszej sile ssącej niż elektryczne
- laktator elektryczny (gdzie obecnie jest zasilanie sieciowe lub akumulatorowe).
Wielu rodziców może zastanawiać się jaki laktator wybrać. Jedną z kwestii, która decyduje o wyborze jest koszt laktatora. Oprócz tego, jeśli produkcja pokarmu jest duża, to bardziej sprawdzi się laktator elektryczny umożliwiający dłuższą pracę, zatem i lepszą wydajność w odciągnięciu mleka z piersi. Szczególnym rodzajem jest tzw. laktator podwójny, który obejmuje naraz odsysanie mleka z obu piersi w tym samym czasie - najczęściej to laktator elektryczny podwójny.
Laktator ręczny (manualny)
Ręczny odciągacz pokarmu (laktatory ręczne) to jeden ze starszych typów laktatorów, które jednak nadal cieszą się dużą popularnością ze względu na zajmowanie małej ilości miejsca, poręcznemu kształtowi i prostej obsłudze - można je używać jedną ręką! Oprócz tego niektórych może przekonywać np. cena, cichość w obsłudze. W zestawie z laktatorem ręcznym znajdziemy często pojemniki do przechowywania mleka (np. woreczki na mleko), a także butelkę ze smoczkiem.
Laktator elektryczny
Drugim rodzaje laktatora jest odciągacz pokarmu (laktator) elektryczny, który wiele mam ceni ze względu na krótszy czas odciągania mleka z piersi, a także pewnego rodzaju wygodę. Pod względem działania przypomina laktator ręczny, jednak często ma większe siły ssania, którą można nieco lepiej regulować niż w przypadku wersji ręcznej. Oprócz tego pokarm jest odciągany właściwie bez większego zaangażowania ze strony mamy. Dodatkowo część mam może zdecydować się na laktator elektryczny na dwie piersi (brodawki), który umożliwia odciągnięcie pokarmu podczas praktycznie jednej sesji, co zdecydowanie skraca czas niezbędny od odessania mleka dla obu piersi. Warto pamiętać, że odciągnięte mleko należy podać w odpowiednim naczyniu dla dziecka - sprawdzą się tutaj butelki i smoczki do karmienia.
Odciąganie pokarmu a laktator elektryczny dwufazowy
To jednak nie koniec rodzajów laktatorów - nieco większy wybór znajdziemy przeglądając laktatory elektryczne, które oferują nieco więcej funkcji i trybów pracy podczas odciągania mleka z maminej piersi. Tak jest w przypadku wersji dwufazowej, gdzie w pierwszej chwili urządzenie stymuluje produkcję pokarmu, a w fazie kolejnej przypomina typowy etap karmienia niemowlęcia. Niektóre z nich oferują 3-fazy, gdzie oprócz pierwszych dwóch dochodzi tzw. odpuszczanie stosowane pod koniec odciągania pokarmu (pomaga opróżnić pierś i wspierać laktację).
PODSUMOWUJĄC - co znajdziesz w kategorii laktatory?
Każda przyszła mama znajdzie tutaj odciągacz pokarmu, czyli laktator dostosowany do potrzeb zarówno w ilości magazynowanego pokarmu, jak i czasie oraz wygodzie jego użytkowania. W ofercie dostępne są np. laktator Lansinoh manualny jak i elektryczny wraz z akcesoriami jak butelki, pojemniki (po 180-240 ml) i woreczki do przechowywania pokarmu wolne od BPA (w ergonomicznych opakowaniach po 25 i 50 sztuk gotowe do zamrażania pokarmu), a także silikonowoy zbiornik (kolektor) na pokarm, a także inne odciągacze pokarmu:
- laktatory (odciągacze) elektryczne dwufazowe i trójfazowe np. z regulacja siły ssania, a także laktatory podwójne na obie piersi od Lansinoh lub jedną pierś marki Canpol
- laktatory ręczne (manualne) marki Canpol babies czy Medela.