Serce oraz układ krążenia pełnią niezwykle ważne funkcje w organizmie każdego człowieka, dbając m.in. o rozprowadzanie tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek w ciele. Mięsień sercowy pracuje bez przerwy, dlatego tak ważne jest utrzymanie go w dobrym stanie. Wraz ze starzeniem się organizmu, ale też w związku z dużym stresem, niezdrowym trybem życia czy innymi chorobami, mogą pojawić się objawy świadczące o nieprawidłowej pracy narządu. Tabletki na serce mogą być stosowane w przypadku ryzyka powstania zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych, zawałów (zobacz leki przeciwzakrzepowe), choroby wieńcowej czy problemów z nadciśnieniem. Bardzo często są zażywane również przez osoby zmagające się z osłabieniem lub zmniejszeniem siły skurczu mięśnia sercowego oraz arytmią. Innym typowym problemem wykraczającym poza choroby serca jest podwyższone ciśnienie, a najczęściej zbyt wysoki poziom ciśnienia skurczowego i rozkurczowego na który nakłada się również przyspieszony puls. Zatem po leki na układ sercowo-naczyniowy sięgają również pacjenci z nadciśnieniem. W obrębie układu krążenia znajduje się płynna tkanka, jaką jest krew. Jej skład niekiedy może być zaburzony przez dietę. Dlatego część osób zmaga się z niedoborami żelaza nie tylko w diecie, ale również we krwi, co przekłada się na obniżony poziom hemoglobiny. Problem ten to anemia (niedokrwistość) z niedoboru żelaza. Z leków na układ sercowo-naczyniowy korzystają również seniorzy i dorośli zmagający się z hemoroidami, hipercholesterolemią i hipertriglicerydemią. Dużym wsparaciem w przypadku niewydolności kończyn dolnych, czyli żylaków nóg są tabletki na poprawę krążenia, wspierające pracę naczyń krwionośnych.
Tabletki na krążenie żylne, naczynia krwionośne i krew - co zawierają?
Zależnie od problemu leki, preparaty na układ sercowo-naczyniowy mogą zawierać np.:
- zioła wzmacniające serce, wspierające ciśnienie i krążenie obwodowe jak głóg, jemioła, konwalia
- witaminy i minerały jak witaminy z grupy B, magnez, potas, chrom (na metabolizm tłuszczy)
- składniki obniżające poziom cholesterolu LDL jak monakolina K, czosnek i karczoch,
- kwasy omega-3 podnoszące poziom HDL, przeciwdziałające miażdżycy
- składniki wspierające szczelność i napięcie żył - kasztanowiec, ruszczyk, diosmina, hesperydyna
- preparaty ograniczające agregację płytek jak kwas acetylosalicylowy, a także inne preparaty jak heparyna w żelu, escyna w tabletkach i maści.
Leki na krążenie krwi
Prawidłowe krążenie krwi jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Problemy z żyłami są szczególnie częste u kobiet, które nie raz skarżą się na ból nóg i rąk, a pod skórą pojawiają się niebieskie pajączki. Suplementy diety i leki na krążenie żylne pomagają ograniczyć nieprzyjemne objawy jak opuchlizna, zmęczone nogi, wieczorny ból. Do wyboru pacjenta pozostają leki na poprawę krążenia obwodowego w tabletkach lub w maści. Tabletki zaopatrują problem od wewnątrz, umacniając naczynia, zaś maści działają wyłącznie miejscowo, za to nie raz dają przyjemne, szybkie uczucie chłodzenia. Nie bez znaczenia jest również stosowanie rajstop uciskowych, gdy problem dotyczy bólu nóg. Rajstopy wspomagają krążenie, zapobiegają obrzękom i dają dużą ulgę na co dzień.
Skuteczny lek na krążenie - czyli jaki?
Najlepsze leki na poprawę krążenia to takie zażywane regularnie. Aby wesprzeć naczynia krwionośne potrzebna jest suplementacja, która potrwa dłużej - minimum 3 miesiące. Prawdopodobnie dopiero po tym czasie będą widoczne pozytywne efekty zażywania leków na lepsze krążenie.
Wśród dobrych tabletek na krążenie krwi, których działanie zostało udowodnione znajdują się produkty z diosminą, rutyną w wysokich dawkach czy wyciągiem z kasztanowca. Ponadto pomocne będą preparaty z hesperydyną, ruszczykiem kolczastym, wąkrotą azjatycką, pycnogenolem lub pestkami winogron. Jak wybrać lek poprawiający krążenie? Wszystko zależy od przyczyny problemów z krążeniem:
- żylaki i obrzęki - wybierz rutynę, diosminę, wyciąg z kasztanowca,
- niewydolność żylna - wybierz hesperydynę, ruszczyk, wąkrotę azjatycjom,
- problemy ze wzrokiem - wybierz leki na mikrokrążenie z borówką czarną.
Nasz asortyment obejmuje produkty zawierające zarówno wyciągi z roślin znanych ze swoich naturalnych właściwości leczniczych, jak i leki syntetyczne. Oferujemy nie tylko tabletki na krążenie czy żylaki, ale również preparaty w formie żelu, maści, kapsułek, saszetek, kropli, płynów doustnych oraz sprayu. Produkty dostępne w naszej aptece mogą być stosowane m.in. w przypadku osób mających skłonność do obrzęków nóg, profilaktycznie dbających o układ sercowo-naczyniowy, a także tych, u których stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca bądź problemy krążeniowe kończyn dolnych. Leki są dostępne w różnych pojemnościach i wygodnych opakowaniach, ułatwiających bezpieczne użytkowanie i przechowywanie. Są odpowiednie dla osób w różnym wieku. Zapraszamy do zapoznania się z naszym szerokim asortymentem preparatów na obrzęki, żylaki i ciężkie nogi. Nie należy zapominać, że istotne naczynia krwionośne nie kryją się jedynie w nogach i rękach - wiele osób np. kobiety w ciąży i osoby starsze narażone są na inne żylaki tzw. ż. odbytu, znane jako hemoroidy czy choroba hemoroidalna. W tej przypadku stosuje się lecznicze czopki, doustne tabletki i inne środki do stosowania per rectum jak maści.