Kiedy stosuje się przeciwżylakowe rajstopy kompresyjne, podkolanówki i pończochy uciskowe?
Wyroby medyczne jak specjalistyczne przeciwżylakowe rajstopy znajdują zastosowanie zarówno profilaktyce żylaków, ale również w ich pierwszych objawach. Wyroby przeciw żylakom pomagają złagodzić typową dla żylaków ciężkość nóg, obrzęki, opuchnięte nogi, utrudnione chodzenia, uczucie zmęczenia. Produkty jak rajstopy uciskowe, pończochy i podkolanówki uciskają kończyny dolne, co pozwala na powrót krwi żylnej z nóg, co zapobiega ich puchnięciu, a także przebudowie naczyń żylnych, które "puchną", zwiększają swoje wymiary. Wiele osób obciążonych czynnikami predysponującymi do niewydolności żylnej nóg decyduje się na rajstopy przeciwżylakowe profilaktyczne o niskim stopniu kompresji, podobnie dzieje się dla produktów jak pończochy uciskowe lub podkolanówki dla mężczyzn. Z możliwości produktów uciskowych na żylaki skorzystają osoby, które:
Wsparciem dla krążenia żylnego przy uczuciu ciężkich, spuchniętych nóg i na początku niewydolności żylnej nóg są tabletki i maści na żylaki i ciężkie nogi.
Rodzaje wyrobów uciskowych damskich i męskich przeciw żylakom
W przypadku żylaków kończyn dolnych możemy spotkać się z wyrobami dedykowanymi dla kobiet jak lecznicze rajstopy lub pończochy poprawiające krążenie w naczyniach żylnych. W przypadku mężczyzn dedykowane produkty to np. podkolanówki. Wybierając produkty uciskowe jak rajstopy warto zwrócić uwagę na kilka parametrów jak:
-
stopień ucisku / kompresji mierzony w milimetrach słupa rtęci
-
grubość materiału (związana np. ze stopniem ucisku)
-
kolor (dostępnych jest wiele odcieni np. cieliste, czarne, beżowe, a także transparentne)
-
mechanizm przeciw zsuwaniu się (szczególnie w przypadku pończoch i podkolanówek)
-
rozmiar mając na uwadze wzrost i wagę w przypadku rajstop, a także długość stopy dla pończoch czy podkolanówek
-
inne właściwości np. przeciwbakteryjne, które zapewniają uczucie świeżości i higieny.
Rajstopy przeciwżylakowe - profilaktyczne, lecznicze i terapeutyczne
Rajstopy na żylaki powinny być odpowiednio wyprofilowane, posiadać odpowiednie strefy ucisku, co wpływa na przesuwanie się krwi żylnej. Cechą pożądaną jest również oznaczenie w rajstopach dedykowanego miejsca na piętę. Najwięcej rodzajów i stopni ucisku mają rajstopy przeciw żylakom. Zasadniczo wyróżnia się 3 stopnie jak:
-
ucisk profilaktyczny w granicach 8-12 mmHg oraz 13-17 mmHg - odpowiednie dla uczucia ciężkich i zmęczonych nóg oraz spuchniętych nóg pod koniec dnia
-
pierwszą klasę ucisku w graniach 18-21 mmHg, która znajduje zastosowanie w przypadku częstego, ciągłego bólu nóg, opuchlizny, zmian naczyniowych wraz z ich pękaniem - należą tutaj lecznicze rajstopy przeciwżylakowe.
Rajstopy na żylaki są lubiane przez kobiety, ponieważ ograniczają ciężkość nóg, a także modelują sylwetkę. Istotne znaczenie ma również sposób jak dbamy o rajstopy na żylaki - warto wiedzieć, że to delikatny wyrób i nie jest odpowiedni do prania w wysokiej temperaturze, prasowania, chlorowania.
Zależnie od producenta rajstopy wykonane są z mieszanki takich materiałów jak poliamid, poliester, bawełna i elastan, co zapewnia im wytrzymałość mechaniczną i jednoczesną elastyczność. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj wykorzystanego splotu w rajstopach - jednym z bardziej pożądanych jest splot "plastra miodu".
Niezależnie od wagi i wzrostu kategoria rajstopy na żylaki oferuje szeroki wybór rozmiarów od S do XL, a także kolorów. Odpowiednio dobrane rajstopy przeciwżylakowe powinny wspierać krążenie żylne w nogach.
Podkolanówki medyczne na żylaki
Zależnie od potrzeb z podkolanówek mogą korzystać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Dla obu grup wyróżnia się damskie i męskie podkolanówki. W ich przypadku produkt uciskowy jak podkolanówki to najkrótszy pod względem długości wyrób kompresujący i wspierający krążenie kończyn dolnych. Najdłuższe są rajstopy (sięgające od pasa po stopy), kolejno pończochy (od bioder w dół) i podkolanówki - zależnie od producenta mogą sięgać nieco ponad kolano lub kończyć się przed nim. Panowie chętniej korzystają z podkolanówek, jeśli przypominają one tradycyjne skarpetki - dlatego wiele z nich oprócz typowych materiałów jak rozciągliwy i elastyczny elastan mają również poliamid i dodatek poliestru (zwiększa wytrzymałość) oraz bawełny, co czyni produkt nieco bardziej przewiewny.
Pończochy uciskowe na żylaki dla kobiet w ciąży i nie tylko
Pończochy to alternatywa dla kobiet, które nie przepadają za rajstopami lub problem żylaków w mniejszym stopniu dotyczy ud. Ze względu na swój wygląd pończochy na żylaki nie różnią się wyglądem od standardowych pończoch. Wiele z nich posiada ozdobne akcenty jak koronki, co pozwala poczuć się pewnie kobiecie. Oprócz tego pończochy uciskowe, podobnie jak rajstopy dostępne są w kilku grubościach i stopniach ucisku (kompresji). Zatem zależnie od potrzeb pończochy uciskowe mogą mieć mały, nieco większy lub terapeutyczny stopień kompresji. Dodatkowo rozmiary pończoch umożliwiają jak najdokładniejsze dopasowanie do różnego wzrostu, wagi czy krągłości każdej kobiety zmagającej się z ryzykiem, zagrożeniem lub aktywnymi żylakami. Część kobiet w ciąży, którym puchną nogi w dalszych miesiącach ciąży również szuka produktów jak pończochy uciskowe ciążowe, które spokojnie znajdzie w tej kategorii.
Zdecydowanie warto wspomnieć, że po pończochy uciskowe (kompresyjne) przeciw żylakom mogą sięgnąć kobiety w ciąży, które również zmagają się z problemem ciężkich i opuchniętych nóg.
PODSUMOWUJĄC - co znajdziesz w kategorii rajstopy, pończochy i podkolanówki przeciwżylakowe? W kategorii są dostępne warianty rajstop przeciwżylakowych pod względem koloru, stopnia ucisku (kompresji), rozmiaru. Oprócz tego damskie pończochy uciskowe (odpowiednie również dla ciężarnych), a także podkolanówki męskie (przypominające skarpetki przeciwżylakowe) i damskie. Dodatkowe wsparcie przy żylakach to maści, żele, kremy na siniaki, krwiaki i urazy.