Dla kogo są zioła i produkty roślinne?
Produkty roślinne i zioła to często spotykane w aptece produkty, dostępne najczęściej bez recepty. Zależnie od potrzeb, wieku pacjenta, a także rodzaju dolegliwości wyróżnia się pojedyncze zioła np. melisa, mięta, senes. Niejednokrotnie to również mieszanki ziołowe wspierające trawienie, układ nerwowy, krążenie i serce. Jeden z częściej spotykanów mixów ziół do zaparzania to mieszanki ziołowe uspokajające, żółciopędne i żółciotwórcze, przeczyszczające, wzmacniające serce (np. głóg i serdecznik).
Jak działają i co zawierają zioła, produkty zielarskie oraz roślinne?
Każda roślina, rodzina botaniczna czy nazwa rodzajowa charakteryzuje się określonymi właściwościami wynikającymi ze odmiennych, a niekiedy podobnych "fitoskładników" pozyskiwanych z różnych części roślin (liści, kwiatów i kwiatostanów, korzeni, kłącza, ziela etc). Dlatego wiele ziół ma podobne właściwości w obrębie jednej rodziny (np. kameliowate - antyoksydacyjne polifenole typowe dla herbaty) i rodzaju botanicznego (np. babka lancetowata i jajowata - źródło roślinnych śluzów pomocnych w kaszlu suchym). Warto wiedzieć, że zioła działają podobnie do syntetysowanych chemicznie leków. Wiele z produktów zielarskich i ziół pomaga zbijać gorączkę (np. lipa i bez), poprawić krążenie (kasztanowiec, miłorząb japoński), łagodzić biegunkę (np. borówka), wspierać sen (np. chmiel). Jedną z częstszych składowych ziół i produktów roślinnych są olejki eteryczne, a także specyficzne grupy fitochemiczne jak alkaloidy, flawonoidy, garbniki, glikozydy, antocyjany, komaryny, saponiny itd. Każda z wymienionych grup działa na organizm w podobny lub odmienny sposób. Dlatego wiele ziół ze względu na podobne i uzupełniające się właściwości łączy się w mieszanki ziołowe dostępne w postaci sypkiej lub saszetek fix.
Jakie suszone zioła dostanę w aptece?
Apteka np. internetowa to jedno z podstawowych miejsc, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat ziół. Oprócz tego wykwalifikowany personel medyczny jak farmaceuci udzielą istotnych informacji na temat bezpiecznego stosowania ziół, mieszanek zielarskich, a także produktów ziołowych. Zależnie od potrzeb w aptece internetowej obecne są pojedyncze zioła (np. w postaci prostej herbatki), a także mieszanki (np. złożona receptura dwóch lub więcej ziół). Oprócz tego w aptece dostępne są również inne roślinne produkty jak nalewki, czyli preparat galenowy uzyskiwany przez namaczanie ziół w alkoholu o odpowiednim stężeniu. Warto wiedzieć, że zioła to produkty, które można zaparzać z użyciem gorącej wody, zatem można z nich przygotować napar do wypicia lub okładów na skórę. Wiele ziół jak ziele, suszone kwiaty, mielony korzeń czy rozdrobnione kłącze stanowi składnik do uzyskania skondensowanych wyciągów roślinnych (ziołowych), które zawierają ściśle określone składniki. Jedną z popularniejszych form ziół jest herbata ziołowa. Na uwagę zasługują również ziołowe tabletki i kapsułki oraz rozgrzewające i chłodzące maści z ziołami, kapsaicyną czy mentolem. Warto zwrócić uwagę, że w aptece dostępne są zarówno zioła polskie - krajowe, zioła lecznicze polne i ogrodowe, ale również sprowadzane z różnych zakątków świata. To również znane od dziesięcioleci receptury jak np. zioła szwedzkie, tybetańskie lub bonifratrów. Oprócz tego dostępne są inne rodzaje ziół i wykonanie z nich preparaty.
Co trzeba wiedzieć o ziołach, produktach roślinnych, preparatach zielarskich?
Kluczową kwestią dla stosowania ziół jest informacja podana na opakowaniu środka ziołowego. Każde opakowanie ziół posiada informację na temat przeznaczenia, dawkowania, przechowywania ziół. Oprócz tego podany jest sposób przygotowania ziół / mieszanki ziołowej zależnie od wieku pacjenta. Warto pamiętać, że wiele ziół ma swoje ograniczenia i mogą powodować określone skutki uboczne, wchodzić w interakcje z przewlekle stosowanymi lekami lub innymi ziołami. Zatem zioła to skuteczne środki na wiele dolegliwości, mogą stanowić uzupełnienie dla podstawowego schematu leczenia. Ich nierozważne stosowanie może wywołać określone działania niepożądane.