Zima to zdecydowanie niesprzyjający okres dla skóry. Dlatego rozpatrując zimowy specer po parku warto pamiętać o zimowym kremie do rąk i twarzy oraz odpowiedniej pomadce, która ochroni usta przed uszkodzeniami i niekorzystnym wyglądem jak chociażby przesuszone i popękane usta. W przypadku tej pory roku szczególną popularnością cieszą się kremy z formułą cold cream, z których bardzo często korzystają osoby mające problemy dermatologiczne z objawami suchej skóry.
Dobry krem na mróz i wiatr, czyli jaki?
Zimowe warunki jak mróz czy wiatr nie sprzyjają skórze i na pewno nie należą do jej ulubionych. Skóra twarzy, dłoni w czasie niesprzyjających warunków wymaga wsparcia. Czego zatem szukać, aby lepiej zadbać o skórę zimą? Jedną z opcji są odżywcze kremy do twarzy, które sprawdzą się również w pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej, a także z tendencją do podrażnień. Inną opcją jest np. krem w sztyfcie, który aplikuje się szczególnie na policzki, ale przeznaczony jest również do pielęgnacji ust — problem spierzchniętych i spękanych ust to typowy zimowy problem. Niektóre z tych produktów to świetna alternatywa dla całej rodziny. Warto wspomnieć, że odpowiedni kosmetyk powinien wspierać naturalną barierę ochronną skóry, ale również wspomagać naczynka szczegónie, jeśli dotyczy to cery naczynkowej.
Tłusty krem na zimę i gdy jest ekstremalnie zimno?
Zależnie od potrzeb skóry u niektórych osób kremy ochronne na zimę powinny być im tłustsze, tym lepsze — szczególnie przy problemach mocno spierzchniętej skóry. Nie jest to jednak reguła! Obecne technologie kremów umożliwiają połączenie tłustych substancji wraz z tymi rozpuszczalnymi w wodzie. Dzięki temu ostatecznie otrzymujemy krem na mróz, który mimo nieco tłustych substancji składowych posiada miłe i nielepiące się wykończenie na skórze. Oczywiście krem na zimę powinien uwzględniać potrzeby skóry, więc mimo wszystko nieco inny skład mają kremy do cery tłustej, a odmienny do cery suchej. Dlatego też w niektórych kremach nie zabraknie olejów mineralnych jak, chociażby parafiny ciekłej.
(Najlepszy) krem ochronny na zimę — istotne składniki
Znaczenie w kremach na zimę czy mróz mają składniki, które tworzą ochronną warstwę. Są nimi, chociażby oleje roślinne jak olej konopny (znany ze swoich łagodzących właściwości), a także oliwa z oliwek (regeneruje naskórek), a także masło shea (karite) lub inne oleje pozyskiwane np. z awokado, a także składniki pochodzenia pszczelego jak wosk pszczeli. Bogaty krem na mróz to nic dziwnego z racji panujących niskich temperatur, a także mroźnego i suchego powietrza, który przynosi wyż w okresie zimy.
Krem ochronny do rąk i twarzy na zimę
Podstawowym zadaniem produktów na zimę jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym nie sprzyjają skórze. Chodzi o mróz, wiatr, które z łatwością mogą spowodować podrażnienia skóry na dłoniach czy twarzy. Któż z nas nie zna problemu piekących policzków, spękanych ust czy podrażnionej skóry rąk oraz dłoni, chociażby podczas porannego odśnieżania samochodu? Produkty zimowe do skóry posiadają często odżywczą formułę, oprócz tego regenerują. Oprócz tego krem na mróz łagodzi podrażnienia, nawilża skórę i powinien obowiązkowo znaleźć się w codziennej pielęgnacji u dzieci na zimowe spacery, rodzinny kulig czy bitwę na śnieżki!
Zimowa pielęgnacja skóry, czyli zanim wyjdziesz z domu
Zatem zanim wyjdziesz z domu — masz klucze, komórkę i inne niezbędne akcesoria to w okresie zimowym do tej listy dopisz np. bogaty w składniki krem na mróz! Mimo iż słońce trochę mniej praży zimą, to specjaliści od pielęgnacji skóry są zgodni — filtry przeciwsłoneczne należy stosować cały rok (fotostarzenie skóry obowiązuje 365 dni!). Kremy na zimę powinny chronić płaszcz hydrolipidowy — szczelna warstwa chroni skórę przed utratą wody. Dlatego w składzie kremu znajdziemy hialuronian sodu (znana substancja nawilżająca). Dużą popularnością cieszą się kremy z masłem shea.
Co znajdziesz w kategorii ochrona na zimę? Kremy, które tworzą okluzyjny film na powierzchni skóry, łagodzą podrażnienia i przeciwwdziałają "mrozowi", który sprzyja utracie wody ze skóry dłoni, rąk i twarzy.