Żywienie Medyczne na okres choroby i po chorobie! Doustne preparaty odżywcze
Czym różnią się zwykłe potrawy od produktów jak żywność medyczna? Zawierają one różne proporcje składników jak białka, węglowodany (cukry proste i błonnik) czy wartość kaloryczna kcal. Czas choroby to okres zwiększonego zapotrzebowania energetycznego, ale również na takie składniki jak białko. Część pacjentów może wymagać nieco innych składników, np. osoby borykające się z podwyższonym cukrem czy cukrzycy / diabetycy. Zatem co daje żywienie medyczne? W małej objętości płynu czy proszku znajduje się znaczne zapotrzebowanie na kalorie (kcal), składniki odżywcze jak białka, tłuszcze, a także spore ilości witamin i minerałów. Zależnie od potrzeb organizmu i choroby z jaką walczy pacjent produkty te stanowią uzupełnienie lub nawet mogą zastąpić tradycyjną dietę lub stanowić samodzielny posiłek. Oprócz tego żywienie medyczne jest pomocne w okresie zdrowienia np. po zakończeniu leczenia, a także ciężkich zabiegów np. w obrębie układu pokarmowego. Oral Nutritional Supplements – ONS, czyli doustne preparaty odżywcze zawierają makro- i mikroskładniki pokarmowe w skondensowanej małej objętości płynu, która dostarcza normalnej lub zwiększonej ilości kalorii. Wiele z nich to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego dostosowana do zróżnicowanych potrzeb pacjentów np. z wysokim poziomem cukru, niedożywionych, z trudno gojącymi się ranami.
Dla kogo jest przeznaczona żywność specjalnego przeznaczenia medycznego / żywieniowego?
Żywienie medyczne to specjalne produkty spożywcze, które są stosowane u osób chorych, które wymagają specjalnych ilości białkowych, witaminowych czy mineralnych składników. Środki spożywcze należące do żywienia medycznego jak Nutridrink, Fresubin, Protifar, Nutramil czy Resource to produkty dla pacjentów onkologicznych walczących z rakiem, diabetyków po operacjach (szczególnie przy ciężko gojących się ranach), dzieci w okresie choroby lub mających zaburzenia wzrastania, a także dla pacjentów udarze, w chorobie Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie i prowadzenie diety. Doustne preparaty odżywcze (znane również jako drinki energetyczne dla chorych) są pomocne dla pacjentów wykazujących problem z połykaniem (tzw. dysfagią), ponieważ są one dostępne w postaci płynnej i łatwej do spożycia.
Inne cechy medycznej żywności i środków spożywczo-odżywczych
Zależnie od potrzeb pacjenta dostępne są produkty wysokobiałkowe jak Nutridrink Protein, wysokoenergetyczne Juice Style i np. z błonnikiem (włóknikiem) pokarmowym Multi Fibre. Oprócz tego środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego mogą posiadać takie składniki jak kwasy omega-3, czyli EPA i DHA o właściwościach immunomodulujących. Produkty te chronią pacjentów przed niedożywieniem, wspierają w przypadku braków białkowo-energetycznych. Oprócz tego produkty te występują w wielu wariantach o smaku waniliowym, truskawkowym, owoców leśnych, czekoladowym i innych. Część produktów odżywczych uzupełniających dietę to wysokobiałkowe odżywki w proszku jak Protifar. Oprócz tego dostępne są preparaty określane jako kompletna żywność, którego celem jest wsparcie w regeneracji organizmu, co umożliwiają dodatkowe składniki jak nienasycone kwasy omega-3, niektóre aminokwasy jak L-arginina, witaminy z grupy B. Warto wspomnieć, że żywienie medyczne dostępne w aptece internetowej to produkty dostępne bez recepty do doustnego stosowania. W ramach opieki szpitalnej wielu pacjentów otrzymuje pozajelitowe żywienie podawane dożylnie. Wykorzystuje się również żywienie postaci sondy żołądkowej lub zgłębnik nosowo-żołądkowy - umożliwia on podanie niektórych produktów należących do żywienia medycznego np. w postaci płynnych jogurtów. Można podsumować zatem, że żywienie medyczne to uzupełniający lub samodzielny preparat odżywczy dla chorych cierpiących na różne choroby (onkologiczne, neurodegeneracyjne, psychiczne) w różnym wieku - począwszy od niemowląt, małych dzieci, dorosłych i osoby starcze oraz seniorów w sędziwym wieku. Dobrze prowadzona dieta podczas choroby to istotne wsparcie dla procesu leczenia, zdrowienia i odzyskiwania sił oraz powrotu do życia sprzed choroby. Dlatego odżywki medyczno-spożywcze są niekiedy mile widziane w codziennym funkcjonowaniu osób chorych.