Najczęstsze choroby jamy ustnej
Śluzówka jamy ustnej jest miejscem szczególnie narażonym na różnego rodzaju urazy. W końcu jest intensywnie wykorzystywana codziennie podczas jedzenia. Do najczęstszych dolegliwości w jamie ustnej z pewnością zalicza się poparzone podniebienie i ból języka. Ostro zakończone, twarde elementy jedzenia mogą również naruszyć błonę śluzową jamy ustnej, co nieraz prowadzi do pojawienia się owrzodzeń jamy ustnej w postaci aft. Podobne do aft pleśniawki są zaś domeną dzieci, bowiem zazwyczaj dotykają one najmłodszych. Pierwszą dolegliwością dzieci i niemowląt, z którą spotykają się rodzice jest jednak wyżynanie zębów, na które można zastosować żele na ząbkowanie. Na co jeszcze może wskazywać ból w jamie ustnej? Często może być to objaw stanu zapalnego dziąseł i początku paradontozy - choroby powszechnie występującej w Polsce. Do nawracających i uporczywych problemów w ustach należy również kserostomia, czyli kłopotliwa suchość w ustach oraz nieświeży oddech utrzymujący się o poranku, a często również w środku dnia.
Niektóre z wymienionych dolegliwości mają podłoże dziedziczne, występują po lekach lub towarzyszą innej chorobie, jednak sami również mamy duży wpływ na zapobieganie stanom zapalnym jamy ustnej. Podstawą profilaktyki jest zdrowa dieta i regularna, dokładna higiena jamy ustnej.
Co można zastosować na stan zapalny w jamie ustnej
Dobór leku na choroby jamy ustnej zależy od występujących objawów. Dostępne są różnego rodzaje żele stomatologiczne o działaniu antyseptycznym i osłaniającym, spraye do gardła, odkażające lub nawilżające tabletki do ssania, czy połykania. Jeśli zapalenie błon śluzowych dotyczy większego obszaru skuteczne będą przeciwzapalne płyny do płukania jamy ustnej. Na silny ból języka i jamy ustnej można użyć środki przeciwbólowe, które zadziałają od wewnątrz. Gdy zaś problem dotyczy zębów, nieocenione są specjalistyczne pasty do zębów wspomagające m.in. prawidłową mineralizację i wzmocnienie zębów. Zwolennikom naturalnych metod walki z zapaleniem w obrębie jamy ustnej można zaś polecić ziołowe herbatki fix na bazie szałwii czy rumianku.
Schorzenia jamy ustnej a prawidłowa higiena
Na wiele chorób jamy ustnej mamy realny wpływ. Możemy im zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Podstawą higieny jamy ustnej jest mycie zębów minimum dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Dobrze pamiętać, że szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do ciasnych przestrzeni między zębami, w których często zostają resztki posiłków. Usunąć je można przy pomocy nici dentystycznej. Zaleca się jej regularne stosowanie. Takie codzienne działania ograniczają infekcje jamy ustnej, a także zapobiegają rozwojowi próchnicy.
Osoby z wrażliwą błoną śluzową powinny unikać bardzo ostrych i kwaśnych pokarmów i jedzenia o kanciastej fakturze. Może ono wywołać stany jak podrażniony język, rany i pieczenie w jamie ustnej. Dobierz produkty do higieny jamy ustnej dla siebie i rodziny, aby zadbać o zęby i wnętrze ust.