Witamina B12 — właściwości, działanie
Witamina B12 (kobalamina) to jedna z wielu witamin klasyfikowanych w grupie B. Ma ona znaczenie dla funkcji krwiotwórczych - produkcji erytrocytów (jej niedobór może zwiastować niedokrwistość megaloblastyczną - zobacz leki na anemię z witaminą B12 i żelazem). Oprócz tego wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, funkcje psychologiczne, nastrój. Dlatego warto wykorzystać potencjał witaminy B12 w kierunku zmniejszenia uczucia zmęczenia, znużenia. Jej poziom jest również bardzo istotny w przypadku osób zmagających się z miażdżycą - niski poziom B12 wraz z kwasem foliowym są czynnikiem predysponującym do wzrostu homocysteiny mającej znaczenie dla tworzenia się płytki miażdżycowej. Dlatego też po witaminę B12 sięgają osoby, które chcą zadbać o naczynia krwionośne. Oprócz tego witaminy B12 nie braknie w produktach jak toniki witaminowe dla osób starszych.
Kiedy stosuje się tabletki i leki z witaminą B12?
Suplementacja witaminą B12 jest zasadna w przypadku osób unikających spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych, które są dobrym źródłem witaminy B12. Dlatego po witaminą B12 w tabletkach i kapsułkach sięga tak dużo osób jak wegetarianie i weganie. Którzy pacjenci sięgają jeszcze po tabletki z witaminą B12? Są to osoby będące na dietach z ograniczonym spożyciem mięsa i innymi ograniczeniami, które powodują zmniejszoną podaż kobalaminy. Pewną uwagę powinny zwrócić również kobiety w okresie ciąży i karmiące piersią - witamina B12 ma znaczenie dla zdrowia i właściwego rozwoju płodu / niemowlęcia. Zobacz witaminy dla kobiet w ciąży z kobalaminą i innymi niezbędnymi składnikami. Warto zwrócić jeszcze uwagę na osoby z zaburzeniem wchłaniania w obrębie jelit, które narażone są na przewlekłe stany zapalne jelit, a także osoby stosujące inhibitory pompy protonowej na nadkwaśność żołądka. Oprócz tego po witaminę B12 sięgają również osoby, których wyniki morfologii mogą wskazywać na niedobór kobalaminy w diecie. Po wspomnianą witaminę B12, czyli kobalaminę w tabletkach sięgają również pacjenci cierpiący na polineuropatię np. w przebiegu cukrzycy. Warto wiedzieć, że B12 występuje np. w tabletkach na nerwobóle razem z innymi witaminami z grupy B.
Witamina B12 — lek czy suplement diety?
W aptece bez recepty dostępna jest witamina B12 zarejestrowana przede wszystkim jako suplementy diety. Postać witaminy B12 jako lek dostępna jest na receptę w postaci iniekcji domięśniowych, którą stosuje się w ostrych i przewlekłych niedoborach B12, a także pomocniczo w leczeniu nerwobólu. Jakie ilości występują witaminy B12 w tabletkach bez recepty? Jej ilość jest zróżnicowana, dostępne są produkty z witaminą B12 w ilości 10 µg, a także 100 i 250 µg, dochodzące niekiedy do ilości rzędu 500, 700 i 1000 µg. Obecnie można spotkać również krople z witaminą B12, które można stosować również u dzieci. W kategorii znajdziesz witaminę B12 w tabletkach dla osób spożywających mięso, będących na diecie roślinnej wolnej od mięsa i produktów odzwierzęcych. Zatem witamina B12 zarejestrowana jako lek jest obecnie dostępna jedynie z przepisu lekarza w formie zastrzyków domięśniowych jako lek na receptę.
Witamina B12 tabletki — która najlepsza?
W aptece witamina B12 może występować jako cyjanokobalamina, metylokobalamina i hydroksykobalamina. Najczęściej występujące postacie witaminy B12 to cyjano lub metylokobalamina, które niewiele się od siebie różnią, jednak forma metylowana, czyli metylokobalamina w tabletkach jest postacią już aktywną. W przypadku cyjanokobalaminy musi przejść ona przemianę. Dlatego metylokobalamina działa potencjalnie szybciej, bo występuje już w aktywnej postaci i potencjalnie jest lepiej wchłaniana. Niestety jest ona mniej trwała w porównaniu z cyjanokobalaminą bardziej odporną np. na promieniowanie słoneczne. Dlatego ważne, aby leki i tabletki z metylokobalaminą nie wystawiać na działanie promieni słonecznych, a większość opakowań zawiera oranżowe szkło. Wiele osób zwróci również uwagę na preparaty bez recepty z witaminą B12 w roślinnych kapsułkach, które są odpowiednie dla vegan.
Preparaty z witaminą B12 - przykłady
Zależnie od wieku, możliwości technologicznych występują różne postacie witaminy B12 w postaci gotowych produktów. Jednym z przykładów produktu bez recepty jest witamina B12 w tabletkach do ssania (najczęściej w postaci metylokobalaminy), a także krople lub aerozol z witaminą B12, które można połknąć lub podać podjęzykowo. Wśród popularnych form wymienia się tabletki lub kapsułki z witaminą B12, które zawierają duże ilości B12 w 1 porcji. Z racji, że witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie można ją spotkać w mieszankach witaminowych w postaci tabletek musujących.