Jałowy pojemnik na mocz
Jałowe kubeczki na mocz to pojemniki medyczne, które są zaprojektowane tak, aby były wolne od wszelkich mikroorganizmów i innych zanieczyszczeń. Są one często stosowane w szpitalach i przychodniach, w celu pobierania próbek moczu do celów diagnostycznych, choć zazwyczaj zetkniemy się z nimi w aptece i w domu. Dzięki swojej jałowości pojemniki sterylne na mocz gwarantują, że próbki moczu nie zostaną zanieczyszczone. Jałowy pojemnik na mocz jest potrzebny, jeżeli wykonuje się posiew moczu. To badanie sprawdza czy w naszym moczu są chorobotwórcze bakterie odpowiedzialne m.in. za zakażenie dróg moczowych. Po zebraniu próbki pojemnik na posiew moczu wraz z zawartością wystarczy już tylko odnieść do laboratorium. Przy pozytywnym wyniku testu lekarz wdraża leki na pęcherz.
Niejałowy pojemnik na mocz
Niejałowe kubeczki na mocz nie podlegają tak restrykcyjnym procedurom produkcji jak pojemniki jałowe. Jednak zwykle nie jest to konieczne - w przypadku standardowych badań ogólnych moczu jałowość nie jest wymagana.
Woreczki na mocz dla niemowląt
W przypadku niemowląt, zbieranie próbek moczu może być wyjątkowo trudne. Jednym z praktycznych rozwiązań są woreczki na mocz dla niemowląt. Są to specjalnie zaprojektowane woreczki, które przykleja się do okolic narządów płciowych dziecka, aby złapać próbkę moczu. Są one łatwe w użyciu i pozwalają rodzicom na szybkie pobranie próbki moczu.
Woreczki na mocz są hipoalergiczne i bezpieczne dla delikatnej skóry niemowląt. W aptece dostępny jest woreczek na mocz dla chłopca i dla dziewczynki.
Pojemniki na kał
Pojemniki na kał służą do zbierania próbek kału w celu diagnostyki chorób, alergii pokarmowych lub innych problemów zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku pojemników na mocz, istnieją pojemniki jałowe i niejałowe. Przed zaopatrzeniem się w kubeczek na kał dobrze jest się zapytać pielęgniarki lub lekarza, który z tych pojemników będzie odpowiedni. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to dla pewności lepiej wybrać jałowy pojemnik na kał, który nie będzie zaburzał wyników badań.
Najczęściej badanie kału musimy wykonać gdy staramy się o nową pracę, w której mamy kontakt z wrażliwymi produktami jak np. żywność. Taki test sprawdza, czy nie mamy bakterii z rodziny Salmonella lub Shigella, które wywołują silne choroby żołądkowe z biegunką i wymiotami. Przed takimi badaniami będzie potrzebny pojemnik na kał do sanepidu, a właściwie do kilka takich kubeczków, ponieważ to badanie wymaga trzech różnych próbek stolca.