Plastry z opatrunkiem z pewnością warto mieć zawsze pod ręką, czy to w apteczce samochodowej obok bandaży elastycznych, czy też w podręcznej torbie. Drobne urazy mogą przytrafić się właściwie wszędzie, dlatego też plastry opatrunkowe i środek do dezynfekcji, to duet obowiązkowy. Służą nie tylko do ochrony ran, ale także przyspieszają proces gojenia i zmniejszają ryzyko infekcji. Najczęstsze przypadki, w których możemy sięgnąć po plastry z opatrunkiem, to skaleczenia, zadrapania, niewielkie rany cięte lub obtarcia. Warto jednak pamiętać, że plastrów z opatrunkiem nie powinno się stosować w przypadku głębszych lub zakażonych ran – w takich sytuacjach lekarz jest niezbędny.
Plaster opatrunkowy - rodzaje
Wśród plastrów z opatrunkiem można wyróżnić kilka ich rodzajów. Popularne są plastry wodoodporne, które są wytrzymałe na działanie wody. Sprawdzą się na basenie, w podróży gdy rana narażona jest na dużą wilgoć, a także po zabiegach, gdy lekarz wyda zalecenie, aby nie moczyć rany. Wtedy plaster wodoodporny umożliwia choćby codzienne mycie. Wśród plastrów opatrunkowych królują a zestawy plastrów z opatrunkiem, które zawierają plastry o różnych kształtach i wielkościach, zabezpieczające nas na różne ewentualności. Taki zestaw sprawdzi się doskonale np. w podróży, dlatego też często występują pod nazwą "zestaw plastrów turystycznych/uniwersalnych". Nie można też zapomnieć o plastrze z opatrunkiem na metry. Taki plaster jest bardzo długi, i aby go użyć, należy odciąć kawałek nożyczkami. Niewątpliwą zaletą plastra do cięcia jest możliwość uzyskania pojedynczych plasterków w wybranej przez nas szerokości, co ułatwia zabezpieczenie rany.
Plaster na szpulce - kiedy go używać
Plaster na szpulce, zwany również plastrem w taśmie lub rolce, należy do plastrów bez opatrunku. Jest to więc klejąca tasiemka, której używa się do mocowania opatrunków, kompresów, gaz, bandaży. Występuje w różnych rozmiarach np.:
- 1,25 cm x 5 m,
- 2,5 cm x 5 m,
- 5 cm x 5 m.
Plaster na rolce może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej spotkamy jego dwa rodzaje - plaster tkaninowy i plaster papierowy. Plaster tkaninowy jest trwalszy, zwarty, grubszy i mocniej przylepia się do skóry. Dobrze trzyma opatrunek, nawet ten cięższy, jednak jego odklejanie może powodować podrażnienie. Plaster papierowy jest bardzo delikatny, cienki, mniej wytrzymały, jednak łatwo odczepić go od skóry. Wybór określonego plastra na szpulce zależy od pacjenta, wrażliwości jego skóry i rodzaju mocowanego opatrunku.
Stripy na rany
Szczególnym rodzajem plasterków są tzw. stripy na rany. Są to plastry ściągające rany, które naśladują szwy. Wykonane są z delikatnego materiału, który zamyka ranę, dzięki czemu nie zostają po niej blizny. Stripy na rany warto mieć w domowej apteczce, ponieważ nagłe, cięte rany wymagają zszycia jeszcze tego samego dnia. Nie zawsze mamy natychmiastowy dostęp do lekarza, a w czasie dojazdu do przychodni plastry ściągające rany zapobiegną rozchodzeniu się rany i ograniczą krwawienie.