Każdy rodzic wie, że skaleczenia i rany są nieodłącznym elementem dorastania malucha. Wystarczy chwila nieuwagi i pojawiają się zdarte kolana, łokcie i inne zadrapania. Ponieważ zabawa dzieci wiąże się zazwyczaj z intensywnym ruchem, to powstałą ranę dobrze jest przemyć za pomocą środka odkażającego, a następnie zabezpieczyć plasterkiem. Chociaż otarcie można zakleić zwykłym plastrem z opatrunkiem, to nasza pociecha na pewno doceni kolorowe plastry dla dzieci, na których widnieją bohaterowie z bajek, zwierzaczki czy kolorowe buźki. Znajoma twarz superbohatera pomaga ukoić łzy i szybko wrócić do zabawy.
Rodzaje plastrów opatrunkowych dla dzieci
Plastry dla dzieci można podzielić na dwa rodzaje:
1. dziecięce plastry do cięcia - to długa taśma, którą można pociąć nożyczkami i w ten sposób otrzymać pojedynczy plasterek. Szerokość plastra można każdorazowo dostosować do rany.
2. zestawy plastrów dla dzieci - to kilka lub kilkanaście plastrów w podobnym motywie graficznym. Zestawy mogą posiadać plastry różnej wielkości, każdy ma swoje oddzielne opakowanie.
Czym powinny charakteryzować się dobre plasterki dla dzieci?
Kiedy wybieramy plastry dla naszych dzieci, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Po pierwsze hipoalergiczność - upewnijmy się, że plaster jest hipoalergiczny, aby uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych, szczególnie u dzieci ze skłonnością do alergii. Dodatkowo, dobry plasterki dla dzieci powinny być wykonane z miękkiego materiału, który jest delikatny dla skóry dziecka i nie powoduje podrażnień. Szczególnie w przypadku aktywnych maluchów, warto wybrać wodoodporne plastry dla dzieci, które zabezpieczą rankę w kąpieli, czy na basenie. Różnorodność rozmiarów jest istotna, ponieważ pozwala lepiej dopasować plaster do różnych ran, dlatego dobrze jeżeli plasterki mają kilka różnych wielkości. Plastry powinny również dobrze przylegać do skóry i utrzymywać się na miejscu przez dłuższy czas, zapewniając odpowiednią ochronę. Ważne jest również, aby plastry na rany dla dzieci można było ściągnąć bezboleśnie, eliminując dodatkowy stres.
Plastry na oko dla dzieci
Szczególnym rodzajem opatrunków są plastry na oko dla dzieci. Używa się je w trakcie leczenie chorób wzroku jak zez, niedowidzenie czy widzenie podwójne. Czasem plasterki na oko dla dzieci potrzebne są także po zabiegach, gdy zachodzi potrzeba ochrony oka. Od opatrunków dla dorosłych różnią się przede wszystkim wielkością - plastry na oko dla dzieci powinny mieć mniejszy rozmiar, tak aby były jak najlepiej dostosowane do okolic oka.