Leki na ból i stan zapalny - kiedy się je stosuje?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Stan, w którym pacjenci sięgają po leki przeciwbólowe bez recepty to m.in. nagły ból głowy, migrena z aurą lub bez, silny ból zęba. Nie ma się czemu dziwić - ból to objaw, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ich zaletą jest szybkie wchłanianie się z układu pokarmowego oraz długie utrzymywanie się efektów. Silne tabletki przeciwbólowe działają już w ciągu kilku minut, przynosząc błyskawiczną ulgę m.in. w bólu różnego pochodzenia. Leki przeciwbólowe warto zastosować w momencie, kiedy wiemy, że ból nie przejdzie samoistnie a także, gdy domowe sposoby zawiodły. Kiedy ból lubi zaskakiwać pacjentów? To sytuacje np. po urazie, kontuzji, chorobie zwyrodnieniowej stawów o różnej etiologii. Po środki na ból sięgają osoby, które przesadziły z treningiem i następnego dnia zmagają się z tego skutkiem.
Co zawierają leki p/bólowe?
Najczęściej spotykane składniki aktywne to ibuprofen, paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Mogą one działać nie tylko uśmierzająco na ból, ale też przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Oprócz tego można znaleźć zdecydowanie silniejsze leki na ból jak preparaty z ketoprofenem. Oprócz tego preparaty przeciwbólowe mogą mieć ziołowy skład, co znajduje zastosowanie w plastrach przeciwbólowych o działaniu rozgrzewającym. W leczeniu bólu oprócz typowych NLPZ stosuje się również dodatkowe środki łagodzące ból jak preparat rozgrzewające w postaci maści, płyn na skórę. Jeśli szukasz maści rozgrzewającej łagodzącej ból, to zajrzyj do tej kategorii. Istotne są również środki, które wykazują właściwości spazmolityczne, rozkurczające, które przydają się na skurczowy ból brzucha np. w czasie miesiączki.
Jak stosuje się środki przeciwbólowe?
Wszystko zależy od rodzaju leku. Leki przeciwbólowe jak tabletki, kapsułki stosuje się oczywiście doustnie. Warto zwrócić uwagę, że część z nich może występować jako tabletki dojelitowe, których nie należy dzielić. Oprócz tego wielu pacjentów cieszy perspektywa wypicia przeciwbólowego roztworu sporządzonego z saszetki na ból. Inne zastosowanie, bo miejscowe na skórę mają maści, kremy, żele i inne smarowidła do wykorzystania na bóle stawowe, mięśniowe. Jeśli urazowi towarzyszy duży obrzęk warto rozważyć zastosowanie maści na stłuczenia i krwiaki.
O czym trzeba pamiętać stosując preparaty na ból i stan zapalny?
Jednym z typowych interakcji jaka występuje między lekami przeciwbólowymi to ich łączenie z alkoholem, które może prowadzić do uszkodzenia żołądka i/lub wątroby. Nie należy łączyć również kilku leków przeciwbólowych w jednym czasie, co grozi nasileniem skutków ubocznych i/lub przedawkowaniem leków. Kluczowy dla doboru jakiegokolwiek leku jest wiek pacjenta, dlatego w przypadku dzieci lekami z wyboru są syropy lub czopki, a dla dorosłych tabletki, saszetki, maści.
W naszej ofercie można znaleźć wszystkie najpopularniejsze tabletki przeciwbólowe, dostępne w opakowaniach o różnej wielkości. Dostępne są także preparaty zawierające wyciągi z roślin i inne naturalne składniki, o działaniu odprężającym, poprawiającym krążenie i dezynfekującym. Nasz asortyment obejmuje również tabletki odpowiednie dla dzieci, preparaty przeznaczone do wieczornego zastosowania, ułatwiające zasypianie oraz skuteczne żele do stosowania zewnętrznego. W aptece można znaleźć ponadto plastry rozgrzewające o działaniu rozluźniającym, różnego rodzaju maści, plastry chłodzące i wiele innych. Nie zapominamy również o kobietach, które każdego miesiąca mogą zmagać się z bólem menstruacyjnym.