Kiedy stosuje się leki na rzucanie palenia?
Podstawowym wskazaniem do stosowania preparatów na zarzucenie papierosów i tytoniu jest umotywowana chęć rzucenia palenia. Warto zdać sobie sprawę, że tabletki i jakiekolwiek leki nie będą skuteczne, jeśli w rzucaniu palenia zabraknie silnej woli i ogromnej chęci rzucenia palenia popartego nie tylko słowem, ale również czynem. Niektóre środki mogą być przeciwwskazane do stosowania u niektórych pacjentów, np. leki z cytyzyną w czasie ciąży i/lub karmienia piersią. Oprócz tego leki na rzucanie palenia są dedykowane osobom dorosłym. Czy całkowite rzucenie nałogu papierosowego jest możliwe? Może potwierdzić to wiele byłych palaczy, z kolei leki na rzucenie palenia tytoniu mogą ten cel ułatwić. Leki przeciw paleniu pomagają zmniejszyć uzależnienie od nikotyny stopniowo odzwyczajając organizm, a także łagodzą silne objawy głodu nikotynowego (są związane z odstawieniem nikotyny i znane jako objawy odstawienne).
Leki na rzucenie palenia bez recepty - jak działają i co zawierają?
Walka z nałogiem nikotynowym wyłącznie siłą woli jest niezwykle trudna, dlatego aby przezwyciężyć trudności zwłaszcza na początkowym etapie, warto zainwestować w środki wspomagające rzucanie palenia. Stanowią one dodatkowe źródło wsparcia oraz motywacji, dzięki któremu wielu osobom udaje się zrealizować zamierzony cel. Preparaty na rzucenie palenia mogą również osłabić objawy wynikające z zaprzestania dostarczania nikotyny do organizmu, np. takie jak rozdrażnienie, niepokój czy problemy ze snem. Wiele dostępnych produktów pozwala na rezygnację z papierosów już od pierwszego dnia rozpoczęcia kuracji. Co więcej, ich skuteczność została dokładnie przebadana, dlatego można zdecydować się na nie w każdym momencie - niezależnie od tego jak długo palisz.
Preparaty na rzucanie palenia / tabletki na palenie to przede wszystkich:
-
produkty lecznicze z nikotyną, gdzie stosuje się ściśle określone dawki nikotyny (plastry nikotynowe, gumy do żucia z leczniczą nikotyną, pastylki / tabletki do ssania o miętowym lub owocowym smaku)
-
tabletki z cytyzyną, które oddziałują na receptor nikotynowy w mózgu, co pozwala na stopniowe zredukowanie potrzeby przyjmowania nikotyny, łagodzi objawy odstawienne.
W ramach walki z nikotynizmem dostępne są również inne środki jak np. korzeń kudzu, który może wesprzeć walkę z nałogiem. Są to suplementy diety, których składniki wspierają układ nerwowy w rzucaniu palenia.
Kaszel palacza to konsekwencja palenia papierosów, które zawierają wiele czynników drażniących. Wszystkie dolegliwości oskrzeli i płuc związane z paleniem powinny być zbadane przez lekarza. Chwilowym rozwiązaniem są leki na kaszel mokry lub leki na kaszel suchy bez recepty.
Tabletki do ssania, gumy do żucia i inne leki na rzucenie palenia - dawkowanie
Niezależnie na jaki środek na rzucenie palenia się zdecydujesz, kluczowy w zrywaniu z nikotyną jest zawsze schemat dawkowania każdego leku. Stopień uzależnienia od papierosów np. ile lat palisz, ile papierosów dziennie wypalasz mają ogromne znaczenie na dawkowanie dla leków NTZ - nikotynowej terapii zastępczej. Dotyczy to zarówno nikotynowej terapii zastępczej, czyli popularnych tabletek, gum lub plastrów z nikotyną. W przypadku cytyzyny, czyli leków jak Tabex, Desmoxan lub Recigar, które nie zawierają nikotyny, schemat dawkowania jest jeden i jest stały - niezależnie ile papierosów wypalasz każdego dnia. Niezależnie na jaki lek na rzucenie palenia się zdecydujesz zawsze zapoznaj się z treścią ulotki, gdzie widnieją ważne informacje, które mogą zaważyć o skuteczności leczenia oraz stanowić istotną informację o konieczności skontaktowania się z lekarzem.
Skuteczne leki, tabletki na rzucanie palenia - rodzaje
W naszym asortymencie można znaleźć zarówno preparaty zaliczane do nikotynowej terapii zastępczej, jak i produkty zawierające cytyzynę. Szeroki wybór środków oraz ich form sprawia, iż każda osoba może znaleźć najbardziej odpowiadającą jej wersję, która sprawdzi się w codziennym funkcjonowaniu. Oferujemy np. plastry na rzucenie palenia nikotynowe (zwane również jako plastry antynikotynowe), preparaty w formie tabletek i kapsułek z cytyzyną, a także leki w sprayu, gum i pastylek do ssania z nikotyną. Długość terapii jest uzależniona od wyboru konkretnej kuracji. Część z nich opiera się na stopniowym uwalnianiu coraz mniejszych dawek nikotyny przy jednoczesnej całkowitej rezygnacji z papierosów, z kolei inne na wysyceniu organizmy cytyzyną, będącą składnikiem posiadającym niektóre właściwości nikotyny, jednak pozwalające uwolnić się całkowicie od niej po 25 dniach. Wielu osobom zależy aby stosować leki wolne od nikotyny. Dlatego jedną z opcji bez recepty na zerwanie z nałogiem jest cytyzyna, która jest alkaloidem roślinnym konkurującym z nikotyną i wypychającą ją z receptorów nikotynowych. Po części działa jak nikotyna, ALE jest wolna od typowego dla niej silnego potencjału uzależniającego.
Wsparciem w rzucaniu palenia mogą okazać się leki uspokajające, które ograniczą rozdrażnienie związane z odstawieniem nikotyny - złagodzą niektóre z objawów odstawiennych.