Materiały opatrunkowe przeznaczone są do zaopatrzenia rany, która nie wymaga pomocy lekarskiej. Są również efektywne przy głębszych zranieniach do hamowania krwawienia lub tymczasowego usztywnienia kończyny przed uzyskaniem stosownej pomocy medycznej. Materiały opatrunkowe mają różną postać i różne przeznaczenie. Jałowe materiały opatrunkowe służą do opatrywania ran, które mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu. Na taką ranę, po jej dezynfekcji można nałożyć jedynie opatrunek jałowy, na którym nie znajdują się żadne patogeny. Niejałowe materiały opatrunkowe można stosować do usztywniania kończyn, przytrzymywania opatrunku na ranie lub przy niewielkich otarciach i skaleczeniach, które są powierzchowne i nie stwarzają ryzyko pojawienia się infekcji. Czasem niejałowe środki opatrunkowe przydają się do przygotowania okładu z różnych ziół sypanych, np. rumianku.
Środki opatrunkowe są wykorzystywane u dzieci i dorosłych. Młodsi pacjenci często ulegają drobnym wypadkom, które mogą skończyć się uszkodzeniem i przerwaniem ciągłości skóry. Warto mieć wówczas pod ręką materiały opatrunkowe, które umożliwią udzielenie szybkiej pierwszej pomocy dziecku.
Środki opatrunkowe - co powinna zawierać nasza apteczka
Apteczka to kluczowy element wyposażenia każdego domu. Gdy chodzi o środki opatrunkowe, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:
- Plastry i bandaże - są nieocenione do zabezpieczania ran, opatrywania skaleczeń czy immobilizacji urazów,
- Gaza jałowa oraz kompresy - są dobre do ochrony głębszych ran. Mogą służyć jako podkład pod plaster lub bandaż,
- Przylepiec na szpulce - to materiał pokryty warstwą klejącą. Może być używany do tworzenia nietypowych opatrunków lub stabilizowania bandażów,
- Środek odkażający - służy do przemywania rany i zapobiega jej zakażeniu.
Zastosowanie opatrunków i środków opatrunkowych
Środki opatrunkowe są niezastąpione w wielu sytuacjach. Wkraczają do akcji w przypadku różnych urazów i problemów ze skórą jak skaleczenia, otarcia, ale też głębsze rany np. rany cięte. Po zabiegu lekarze zalecają wyposażyć się w opatrunki pooperacyjne, które zabezpieczą ranę. Bandaże pomagają usztywnić kontuzje takie jak skręcenia czy zwichnięcia. Opatrunki mogą też przybierać inne formy, jak plastry na pęcherze, które przyspieszają gojenie i zmniejszają dyskomfort.
Nie można nie wspomnieć o roli opatrunków w szpitalach i przychodniach. Każdy zabieg, a nawet zwykłe pobranie krwi wymaga bowiem odpowiedniego plastra, kompresu, środka odkażającego. Dlatego środki opatrunkowe są nieodłącznym elementem pracy lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki, ale także weterynarza.
Środki opatrunkowe w naszej aptece
W kategorii Opatrunki dostępne są różne materiały opatrunkowe, które wyposażą nas na różne sytuacje - od skaleczenia, do wypadku i zmiany opatrunku po zabiegu. Oferujemy bandaże elastyczne, półelastyczne i dziale, plastry, przylepce, gazy, kompresy, liczne środki odkażające, a także antybakteryjne żele i płyny. Wymienione produkty stanowią dobre wyposażenie domowej apteczki i pozwalają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na każdej wycieczce.