Termometr kiedy się go stosuje?
Termometr np. lekarski to urządzenie medyczne przeznaczone do mierzenia temperatury ciała, szczególnie w przypadku podejrzenia infekcji, która kończy się często występowaniem gorączki. Podwyższona temperatura ciała powyżej 36,6, przekraczająca 37,5, dochodząca do 39 i powyżej °C wymaga nie tylko dokładnego zmierzenia, ale również leczenia - zobacz leki przeciwgorączkowe dla dorosłych np. tabletki i syropy na gorączkę dla dzieci. Niezależnie od tego jakim termometrem dysponujesz zdecydowana większość z nich posiada wysoki poziom dokładności pomiaru temperatury ciała zarówno w stopniach Celsjusza oraz Fahrenheita. Oprócz tego wiele termometrów na podczerwień umożliwia również badanie temperatury wody, otoczenia oraz pokarmu, co jest przydatne w przypadku małych dzieci i niemowląt. Warto jednak posiadać w domu termometr ze względu na długość trwania sezonu infekcyjnego tj. przeziębieniowego i grypowego w ciągu roku na terenie kraju. Zależnie od preferencji można zdecydować się na wiele rodzajów termometrów np. termometr lekarski (tradycyjny, szklany i wolny od rtęci) lub elektroniczny i bezkontaktowe wykorzystujący promieniowanie podczerwone umożliwiający bezdotykowe mierzenie temperatury.
Rodzaje termometrów bezrtęciowych, elektronicznych, bezkontaktowych i tradycyjnych termometrów
Podział termometrów można oprzeć o mechanizm i technologię pomiarową temperatury ciała. W związku z tym należy wymienić:
Oprócz tego istotne jest miejsce pomiaru temperatury. Dlatego wyróżnia się np.:
Który termometr gwarantuje precyzyjny pomiar temperatury? Obecnie każdy z termometrów gwarantuje pomiar o wysokiej dokładności. Kluczowy jest jednak, szczególnie w przypadku dzieci czas pomiaru temperatury ciała. Dlatego wielu rodziców decyduje się na szybciej działające i mierzące temperaturę termometry elektroniczne, które zależnie od zastosowanej technologii pomiar wykonują w czasie 2-3 (np. termometry na podczerwień, do czoła lub do ucha) do kilkunastu sekund (np. elektroniczne termometry pod pachę).
Nowoczesny termometr bezdotykowy / bezkontaktowy
Elektroniczne termometry bezdotykowe to sprzęt medyczny, który zyskał w ostatnich czasach dużą popularność. Nic dziwnego — temperaturę ciała z wykorzystaniem tego typu urządzeń mierzy się niezwykle łatwo i bezinwazyjnie. Szczególnie doceniają je rodzice, którzy wiedzą, że do mierzenia temperatury dzieciom niekiedy trzeba ogromnej cierpliwości, zwłąszcza jeśli mamy do dyspozycji tradycyjne termometry, których pomiar trwa kilka minut. Termometry elektroniczne bezdotykowe pozwalają na szybki pomiar temperatury po zbliżeniu urządzenia do czoła (niekiedy pomiaru można dokonać też w kanale słuchowym - termometr w uchu powinien mieć dedykowaną do tego celu końcówkę). Czas pomiaru to kilka sekund, co jest zdecydowaną zaletą tych urządzeń. Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, jak np. sygnał dźwiękowy alarmujący stan podgorączkowy/gorączkę. Oprócz tego maja możliwość zapamiętywania ostatnich kilku-kilkunastu pomiarów. Dodatkowo posiadają duży wyświetlacz z kontrastowym wyświetlaniem, co ułatwia odczyt wyniku nawet przy wadzie wzroku. Elektroniczny termometr lekarski, jaki często można spotkać w gabinetach to bezkontaktowy termometr, którego nie trzeba dezynfekować za każdym razem, ponieważ nie ma on styczności ze skórą ani płynami ustrojowymi pacjenta. W warunkach domowych sprawdzi się termometr elektroniczny pod pachę, termometr douszny lub termometr dotykowy elektroniczny do czoła przykładany.
Tradycyjne termometry mierzące temperaturę
Jednym z takich produktów, które można spotkać w niektórych domach to rtęciowy termometr lekarski pochodzący z zeszłej epoki, obecnie nie są dostępne do zakupu ze względu na zagrożenie ekologiczne jaką może mieć rtęć, która wydostanie się ze zbitego termometru. Obecnie termometry te zostały zastąpione inną mieszanką metali zamiast rtęci, które również pod wpływem temperatury odpowiednio rozprężają się, co widać jako rozszerzenie pasku, zatem wzrost temperatury. Są to tzw. bezrtęciowe termometry wypełnione galem.
Jaki termometr dla niemowlaka, dziecka i dorosłego?
Kluczowy pozostaje wybór termometru dla niemowląt i dzieci. W kręgu zainteresowań oprócz dokładnego pomiaru leży również pojęcie jak termometry bezpieczne w użytkowaniu, przechowywaniu. Oprócz tego istotna jest możliwość pomiaru temperatury ciała i otoczenia np. wody w wannie do której ma trafić małe dziecko. Dodatkowo warto zauważyć, że urządzenia medyczne to najczęściej wyroby medyczne, które w świetle przepisów należy stosować zawsze zgodnie z instrukcją i informacją dołączoną do opakowania. Dlatego wszelkie wątpliwości jak używać termometrów elektronicznych np. pod pachę, a także tych tradycyjnych jest zawsze szczegółowo opisane w instrukcji obsługi wyrobu medycznego.
Termometry w Aptece Internetowej Galen
W naszej ofercie można znaleźć zarówno termometr bezrtęciowy, wyglądem przypominający tradycyjne modele umożliwiające pomiar pod pachą, w ustach, a także doodbytniczo. To również szeroki wybór termometrów medycznych elektronicznych. Wszystkie produkty cechują się wysokim poziomem higieniczności i antyalergicznością. Zostały też pozbawione wszelkich substancji toksycznych. Termometr elektroniczny gwarantuje szybki pomiar oraz brak ryzyka przeniesienia wirusów na innego domownika, który również chce zmierzyć temperaturę. Nasz asortyment obejmuje nowoczesne modele bezdotykowe, działające na podczerwień. W celu uzyskaniu pomiaru wystarczy skierować je w stronę czoła, aby już w ciągu jednej sekundy uzyskać precyzyjny wynik. Egzemplarze dostępne w aptece są w stanie zmierzyć również temperaturę przedmiotów, pokarmów oraz napojów. Oferujemy ponadto wersje, za pomocą których można dokonać pomiarów z ucha. Oprócz tradycyjnych termometrów możemy zaoferować termometr owulacyjny, niezbędny podczas naturalnego planowania rodziny. Jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia kobiety, a jego ogromną zaletą jest higieniczny charakter.