Tabletki na układ pokarmowy i dolegliwości pokarmowo-trawienne — wskazania
Układ pokarmowy to złożony system różnych narządów, które są odpowiedzialne za proces trawienia, pozyskiwania energii, witamin i minerałów. Jest on wrażliwy na to co jemy - szczególnie w przypadku nietolerancji pokarmowej. Na ogół dobrze sobie radzi z patogenami znajdującymi się w jedzeniu. Niestety czasem może dochodzić do zatrucia pokarmowego, gdzie prowadzi się leczenie objawowe z zastosowaniem np. leków na biegunkę i uzupełniających minerały elektrolitów. Inne typowe problemy pokarmowe to wzdęcia i gazy, spadek apetytu związany z bólem żołądka w przebiegu choroby wrzodowej lub niedosoczności. Inne wskazania kiedy stosuje się leki na układ pokarmowy to wymioty, niewydolność lub ograniczona praca trzustki, a także kwaśna zgaga znana również jako refluks żołądkowo-przełykowy. Oprócz tego to również środki łagodzące przebieg niektórych nietolerancji pokarmowych związanych z laktozą, a także łagodzących nasilenie niektórych objawów w zespole jelita drażliwego.
Co zawierają preparaty wspomagające pracę układu pokarmowo-trawiennego?
Dolegliwości, choroby i problemy układu pokarmowego są mocno zróżnicowane. Mogą dotyczyć niedostatecznej produkcji żółci (zwiastuje to problemy z wątrobą), gdzie rozwiązaniem są zioła żółciotwórcze i żółciopędne. W przypadku problemów trzustkowych to gotowe enzymy trawiące pokarm, które w warunkach fizjologicznych produkuje wspomniany narząd. To również leki, substancje, zioła o potencjale przeciwbiegunkowym, przeciwwymiotnym, przeczyszczającym na zaparcia, a także środki prokinetyczne wspierające perystaltykę jelit, środki wiatropędne redukujące wzdęcia, a także duża grupa, jaką stanowią probiotyki z prebiotykami tworząc synbiotyki. Na dużą część problemów pokarmowych pomocne będą soki z ziół, zioła sypane np. siemię lniane, a także zioła w saszetkach.
Jak stosuje się środki pomagające systemowi trawiennemu?
Zależnie od problemu część z nich stosuje się kilka razy dziennie na pusty żołądek np. leki na nadkwaśność żołądka zawierające inhibitory pompy protonowej jak pantoprazol. Inne z racji problemów pokarmowych przyjmuje się bez posiłku, ponieważ pokarm lub duży posiłek mogą nasilić przebieg np. wymiotów lub biegunki. Warto wspomnieć o środkach, które stosuje się w trakcie posiłku - mają one na celu wesprzeć produkcję soków trawiennych. Nieco inną grupą produktów są środki na apetyt, które stosuje się w sytuacjach obniżonego łaknienia.
Suplementy diety, leki bez recepty i środki spożywcze na układ pokarmowy i jego problemy - przykłady
Problemy pokarmowe zależnie od źródła problemu mogą wymagać łagodnych środków jak np. ziołowe herbatki, które zależnie od składnika mogą być lekiem lub suplementem diety (nie posiada on właściwości leczniczych). Obecnie wiele tych samych składników np. liść senesu może być zarejestrowane jako lek lub suplement diety. Jednak cel ich stosowania i wskazania są zupełnie inne. Lek z senesem jest dedykowany do łagodzenia sporadycznych zaparć. Z kolei kapsułki ze sproszkowanymi liśćmi senesu może wspierać perystaltykę jelit. Oba będą różnić się również częstością stosowania jak i jednorazową porcją użycia. Wysoce istotną grupą produktów są również środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego np. preparaty z maślanem sodu do stosowania w przypadku ZJD (czyli IBS - zespołu jelita drażliwego). Środek ten stosuje się tylko w tej jednostce chorobowej, pod kontrolą lekarza.
Zobacz również żywienie medyczne, gdzie znajdują się specjalne produkty, które częściowo mogą zastąpić dietę i są bogatym źródłem np. witamin czy aminokwasów.