Witamina B1 (tiamina), jak wszystkie witaminy z grupy B należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jej rola w organizmie jest niezwykle istotna. Odpowiada m.in. za prawidłową pracę układu nerwowego, a także ma wpływ na prawidłową pracę mięśnia sercowego i procesy metaboliczne w organizmie. Objawy niedoboru tej witaminy to m.in. złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji i pamięci, a nawet depresja. Również obrzęki kończyn górnych i dolnych mogą zwiastować niedobór tiaminy. W przypadku znacznego niedoboru witaminy b1 może wystąpić choroba beri-beri, która objawia się znacznym osłabieniem mięśni, ich drżeniem, a nawet bólem, a także niewydolnością układu krążenia. Witamina B1 w czym jest? Witaminę tę można znaleźć w codziennym pożywieniu, zawierają ją np. mięso, podroby jak serce czy wątroba, suche nasiona roślin strączkowych i produkty zbożowe. Prawidłowa dieta zazwyczaj zaspokaja zapotrzebowanie na tę witaminę, jednak zbyt mało różnorodne posiłki mogą powodować jej niedobór.
Tabletki z witaminą B1 - ważne informacje
Wiele osób może mieć wątpliwości jak długo powinna stosować niektóre preparaty. Dlatego pytanie jak długo można brać witaminę B1 jest całkowicie zasadne. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Mniejsze dawki np. 3 mg można stosować przed dłuższy czas. Konieczność suplementacji pomoże również rozwiązać oznaczanie tej witaminy we krwi w celu stwierdzenia niedoboru. W obrocie aptecznym dostępne są również preparaty zawierające kilkadziesiąt miligramów w tabletce - tego typu produkty są zarejestrowane jako leki z witaminą B1 (tiaminą), które stosuje się w określonych wskazaniach np. w objawach niedoboru tiaminy jak uczucie mrowienia, drętwienia i obniżona siła mięśniowa. Dlatego w tiaminy (witaminy B1) korzystają osoby z cukrzycą typu 2 narażone na polineuropatie. Inni pacjenci narażeni na niedobory B1 to osoby z zaburzeniami wchłaniania i stosujące leki moczopędne przewlekle.
Warto wiedzieć, że wiele witamin np. witamina B1 kojarzy się pacjentom jako lek wyłącznie na receptę. W obecnej chwili dostępne są preparaty bez recepty z tiaminą, czyli witaminą B1 w ilości 3 mg na zalecaną dzienną porcję w tabletce. Dlatego w tej kategorii można znaleźć preparaty zawierające witaminę B1 niewymagające recepty. Dostępne są one w wygodnych do połknięcia małych tabletkach. Pozwalają na uzupełnienie niedoborów witaminy b1 (tiaminy) w codziennej diecie, gdzie niekiedy np. ze względu na ograniczoną zdolność wchłaniania, mogą pojawić się jej braki. Skuteczne preparaty z tiaminą przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przydadzą się również w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę b1, np. w przypadku diety wysokowęglanowej. W przypadku istotnych niedoborów lub konieczności podwyższonego spożycia dostępny jest również produkt jak witamina B1 lek zawierający tiaminę w formie benfotiaminy. Większe dawki rzędu 50 - 150 mg są wskazane u pacjentów poddawanych hemodializie, a także osób nadużywających alkohol (podobnie jak inne witaminy z grupy B).