Istnieje wiele różnych rodzajów bandaży, z których każdy ma swoje specyficzne cechy i zastosowania. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów:
Bandaże dziane
Bandaże dziane to jedne z najbardziej podstawowych i uniwersalnych rodzajów bandaży. Są one wykonane z miękkiego materiału, który pozwala na łatwe owijanie rany lub miejsca urazu. Bandaże dziane są stosowane do utrzymania opatrunku na miejscu i zapewnienia ochrony ranom przed zanieczyszczeniem. Cechują się przewiewnością i zapewniają skórze dostęp powietrza. Ich materiał jest delikatny, ma dość szeroko tkane oczka i nie powoduje podrażnień. Opaski dziane sprawdzają się przy zabezpieczaniu opatrunku na ranie. Sama opaska nie jest jałowa i nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z raną. Może jednak służyć do przytrzymywania jałowego kompresu w miejscu zranienia.
Bandaże elastyczne
Bandaże elastyczne wykonane są z bardziej rozciągliwego materiału. Najczęściej do takiego bandaża dołączona jest do niego zapinka, która zapewnia stabilność opasce i chroni przed jej przesuwaniem się. Bandaże elastyczne służą często do delikatnego unieruchomienia kończyny lub innej części ciała. Opaska elastyczna na kolano, opaska elastyczna na nadgarstek czy opaska elastyczna na kostkę stabilizuje stawy i zmniejsza ryzyko ich dalszego uszkodzenia. Bandaże elastyczne są pomocne przy nagłych urazach. Mogą unieruchomić staw kolanowy lub łokciowy do czasu uzyskania potrzebnej pomocy lekarskiej. Dlatego opaski elastyczne powinny wchodzić w skład każdej apteczki do pierwszej pomocy. Przy łagodnych urazach narządu ruchu, opaska elastyczna może okazać się wystarczająca, aby wspomóc naturalny proces regeneracji zwichniętego stawu. O tym jak długo nosić bandaż elastyczny i jak go prawidłowo założyć, warto porozmawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą
Bandaże półelastyczne
Bandaże półelastyczne łączą cechy bandaży dzianych i elastycznych. Są one częściowo elastyczne, co pozwala na pewne rozciągnięcie, bardziej przewiewne od bandaży elastycznych, ale jednocześnie zapewniają lepsze wsparcie niż bandaże dziane.
Bandaże kohezyjne
Coraz większą popularnością cieszą się obecnie bandaże kohezyjne, które stanowią jeden z rodzajów bandaży elastycznych. Bandaż kohezyjny przykleja się sam do siebie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Do jego stabilnego przymocowania nie potrzeba zapinek ani innego typu rozwiązań. Bandaż kohezyjny nie wymaga posiadania przy sobie nożyczek. Materiał, z którego jest wykonany zapewnia dostęp powietrza, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania rany. Bandaże kohezyjne i ich długość można dostosować samemu, odrywając potrzebny kawałek materiału w dłoni. Bandaże kohezyjne są bardzo łatwe w stosowaniu, a przy tym wytrzymałe. Dostępne są w różnych rozmiarach i różnych kolorach. Bandaże kohezyjne umożliwiają też efektywniejsze opatrzenie trudniej dostępnych miejsc, o mniej typowym kształcie.
Taka kohezyjna opaska może być używana jako bandaż dla psa. Zranienia u czworonogów zdarzają się dość często. Zapinka dołączona do bandaży elastycznych może się rozpiąć i wyrządzić krzywdę naszemu pupilowi, zaś opaska dziana często daje zbyt małe wsparcie. Dlatego to bandaż kohezyjny jest często polecany przez weterynarzy przy urazach psów.
Wymiary bandaży
Bandaże są dostępne w różnych rozmiarach, aby pokryć różne potrzeby i zastosowania. Wymiary bandaży są określane w szerokości i długości. Standardowe szerokości bandaży to 15, 12, 10, 8, 4 centymetry, choć dostępne są także inne rozmiary. Długość bandaży może być różna, zazwyczaj wynosi od 4 do 5 metrów. Wybór odpowiednich wymiarów bandażu zależy od rodzaju opatrunku, który ma być nałożony, oraz od obszaru ciała, który ma być owinięty. Ważne jest, aby mieć różne rozmiary bandaży w apteczce pierwszej pomocy, aby móc szybko i skutecznie reagować na różne sytuacje.
Bandaż opatrunkowy - kiedy użyć?
Najczęściej wyróżniamy dwie sytuacje, w których używamy bandaży:
- podtrzymanie opatrunku,
- częściowe unieruchomienie stawu.
W pierwszym przypadku stosuje się zwykle bandaż dziany. Na ranę zakłada się jałowy opatrunek, a następnie owija się bandaż wokół kończyny, tak aby opatrunek został w wybranym miejscu. W drugim przypadku, gdy potrzebujemy unieruchomić staw lub kończynę lepiej sprawdzi się bandaż elastyczny, który daje lepsze wsparcie i nie ogranicza ruchów.
Bandaż dla psa z apteki - jaki wybrać
Bandaż dla psa powinien spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze jego założenie powinno być szybkie i proste, po drugie nie powinien zsuwać się z ruchliwego czworonoga, a po trzecie nie powinien posiadać niebezpiecznych dla zwierzaka elementów (jak zapinka do bandaża elastycznego). Te wszystkie kryteria bandażu dla psa spełnia opaska kohezyjna. Przy kupnie opatrunku dla psa czy kota należy wybrać odpowiednią szerokość bandaża, dostosowaną do wielkości pupila. Bandaż dla psa czy kota może być stosowany w przypadku skaleczeń, otarć, nacięć lub innych obrażeń skóry, aby zabezpieczyć zranione miejsce. Jednak w przypadku poważniejszych urazów zwierzęcia zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.
Siatki opatrunkowe - co to
Siatki opatrunkowe to specjalne rodzaje bandaży, które służą do przytrzymywania opatrunku, tak aby się nie przesuwał. Siatki te są wykonane z elastycznego materiału, który dostosowany jest do różnych części ciała - np. siatka opatrunkowa na głowę, kolano, łokieć, staw skokowy. Wymienione części ciała mają nieregularne i trudne do opatrzenia kształty, które nie zawsze da się dobrze zaopatrzyć zwykłym bandażem. Siatki opatrunkowe są często używane po operacjach, szczególnie w przypadku ran pooperacyjnych. Mogą być stosowane do opatrywania trudno dostępnych miejsc, takich jak stawy lub miejsca o dużej ruchliwości.