Opaska elastyczna, określana również jako bandaż elastyczny daje możliwość zabezpieczenia opatrunku. Można z niej korzystać także w celu unieruchomienia kończyny lub innej części ciała, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Bandaże dziane i elastyczne
Bandaże dziane są przewiewne i zapewniają skórze dostęp powietrza. Ich materiał jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Opaski dziane sprawdzają się przy zabezpieczaniu opatrunku na ranie. Sama opaska nie jest jałowa i nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z raną. Może jednak służyć do przytrzymywania jałowego kompresu w miejscu zranienia. Opaski dziane mają różna szerokość, dzięki czemu można dopasować produkt do potrzeb pacjenta.
Bandaże elastyczne wykonane są z bardziej rozciągliwego materiału. Najczęściej dołączona jest do niego zapinka, która zapewnia stabilność opasce i chroni przed jej przesuwaniem się. Bandaże elastyczne służą często do delikatnego unieruchomienia kończyny lub innej części ciała. Opaska elastyczna na kolano, opaska elastyczna na nadgarstek czy opaska elastyczna na kostkę stabilizuje stawy i zmniejsza ryzyko ich dalszego uszkodzenia. Bandaże elastyczne są pomocne przy nagłych urazach. Mogą unieruchomić staw kolanowy lub łokciowy do czasu uzyskania potrzebnej pomocy lekarskiej. Przy łagodnych urazach narządu ruchu, opaska elastyczna może okazać się wystarczająca, aby wspomóc naturalny proces regeneracji zwichniętego stawu. O tym jak długo nosić bandaż elastyczny i jak go prawidłowo założyć, warto porozmawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą
Bandaże kohezyjne
Bandaże elastyczne lub dziane to jedne z materiałów opatrunkowych, które zdecydowanie warto mieć w apteczce. Mogą okazać się przydatne przy nagłych i nieprzewidzianych wypadkach. Opaski dziane i opaski elastyczne znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie bandaże kohezyjne, które stanowią jeden z rodzajów bandaży elastycznych. Bandaż kohezyjny przykleja się sam do siebie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Do jego stabilnego przymocowania nie potrzeba zapinek ani innego typu rozwiązań. Bandaż kohezyjny nie wymaga posiadania przy sobie nożyczek. Materiał z którego jest wykonany zapewnia dostęp powietrza, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania rany. Bandaże kohezyjne i ich długość można dostosować samemu, odrywając potrzebny kawałek materiału w dłoni. Bandaże kohezyjne są bardzo łatwe w stosowaniu, a przy tym wytrzymałe. Dostępne są w różnych rozmiarach i różnych kolorach. Bandaże kohezyjne umożliwiają też efektywniejsze opatrzenie trudniej dostępnych miejsc, o mniej typowym kształcie.