Leki, preparaty na wątrobę i pęcherzyk - kiedy stosować?
Tabletki na wątrobę są spożywane zarówno przez osoby, które są po przebytych chorobach związanych z gruczołem, zmagają się z jego uszkodzeniem lub dolegliwościami trawiennymi. Wątroba pełni w organizmie człowieka szereg bardzo istotnych funkcji, dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie jej w dobrym stanie. Pomimo zdolności regeneracyjnych, duże uszkodzenia mogą być nieodwracalne. Często ich przyczyną jest nadmierne spożywanie alkoholu oraz nadużywanie niektórych leków. Czynnikami obciążającymi są też: niezdrowa dieta, cukrzyca oraz otyłość. Dobre tabletki na wątrobę czy pęcherzyk żółciowy powinny pełnić funkcję wspomagającą. Wiele osób zmaga się z podwyższonymi enzymami wątrobowymi lub stłuszczeniem wątroby. Dlatego w ramach kategorii "leki na wątrobę" dostępne są preparaty jak:
-
leki na stłuszczoną wątrobę
-
preparaty hepatoprotekcyjne do stosowania przy lekach mogących ograniczyć sprawność wątroby
-
zioła na wątrobę, które wspierają działanie żółciotwórcze i żółciopędne
-
złożone produkty lecznicze do stosowania przy narażeniu na różne toksyny szkodliwe dla wątroby
-
produkty o potencjale regenerującym wątrobę
- środki ziołowe wspierające pracę pęcherzyka żółciowego.
Zależnie od składu to również preparaty regenerujące wątrobę - narząd ten posiada zdolność do regeneracji, którą można wzmocnić dedykowanymi preparatami. Warto wiedzieć, że niedostateczna produkcja żółci to nasilone ryzyko wystąpienia wzdęć i gazów. Dlatego sprawdzą się tabletki wspierające syntezę i uwalnianie żółci z pęcherzyka żółciowego.
Co zawierają leki hepatoprotekcyjne?
Istnieje kilka grup składników, jakie mogą pojawić się w tabletkach na wątrobę. Jedną z nich są zioła i pozyskiwane z nich wyciągi roślinne. Typowe zioła na wątrobę to oczywiście ostropest plamisty standaryzowany na sylimarynę, karczoch zwyczajny z cynaryną (wspiera gospodarkę cholesterolowo-trójglicerydową), kurkuma z kurkuminą lub mniszek lekarski. Z klasycznego działania ochronnego na wątrobę znane są tabletki ostropest plamisty zawierające kompleks sylimaryny. Wsparciem są również kurkuma - antyoksydant, z którego ucieszy się nie tylko wątroba.
Inną grupą są witaminy z grupy B oraz aminokwasy jak ornityna dostępna jako L-asparaginian L-ornityny. To aktywny składnik biorący udział w detoksykacji komórek wątroby, czyli hepatocytów. Tabletki z L-ornityną stosuje się np. w marskości, uszkodzeniu polekowych i poalkoholowych, stłuszczeniu, a także powiększeniu wątroby różnego pochodzenia.
Obok ziół, witamin i aminokwasów na wątrobę występują fosfolipidy dostępne w formie leku - znane również jako preparaty regenerujące wątrobę. Dane kliniczne wskazują, że regularne przyjmowanie fosfolipidów sojowych może hamować proces włóknienia, stłuszczenia, a także przyspieszać i wzmagać regenerację. Oprócz tego właściwości wątroboochronne fosfolipidów skupiają się na stabilizacji błony hepatocytów, co gwarantuje mniejsze przenikanie toksyn do ich wnętrza.
Wiele wymienionych wyżej składników powiela się w preparatach na pęcherzyk żółciowy, a także produktach na detoks organizmu.
Najlepsze leki na wątrobę, czyli jakie?
Co zawierają najlepsze tabletki na wątrobę? To zależy od choroby wątroby, co nie zmienia faktu, że lekom hepatoprotekcyjnym powinna towarzyszyć odpowiednia dieta i unikanie związków toksycznych dla tego narządu. Z pewnością związki fosfolipidów, L-asparaginian L-ornityny lub sylimaryna z ostropestu plamistego po 75 lub 100 mg wykazują szerszy zakres działania, co może wpłynąć pozytywnie na leczenie wątroby zmagającej się z różnymi problemami.
Dobry lek na wątrobę bez recepty - dawkowanie
Preparaty na wątrobę stosuje się najczęściej 2-3 razy dziennie po 1, 2 lub nawet 3 tabletki / kapsułki. Warto zwrócić uwagę na fosfolipidy, które w postaci leku stosuje się 2 razy dziennie po 3 kapsułki. Z kolei suplementy na wątrobę z ornityną to często dzienna porcja 4-6 tabletek rozłożona w czasie. W przypadku ziołowych leków na wątrobę wiele z nich stosuje się przed głównymi posiłkami - szczególnie te o potencjale wzmacniającym wydzielanie soków trawiennych. Preparaty hepatoprotekcyjne to jedne ze środków, które nie posiadają ograniczenia czasowego i można stosować je przewlekle.
Na wątrobę i pęcherzyk żółciowy - rodzaje leków, ziół i preparatów
Preparaty na wątrobę i pęcherzyk żółciowy przyczyniają się do przyspieszenia regeneracji komórek, a ponadto pomagają osobom zmagającym się z dolegliwościami trawiennymi (zobacz preparaty na niestrawność). W naszej ofercie można znaleźć m.in. leki na wątrobę bez recepty, które bazują na składnikach ziołowych. Zawierają one cenne witaminy, przede wszystkim z grupy B oraz witaminę E. Pozwalają na ograniczenie występowania dolegliwości takich jak wzdęcia, biegunki, zaparcia czy charakterystycznego kłucia w boku. Nasz asortyment obejmuje preparaty zarówno w formie kapsułek, tabletek, soków oraz saszetek. Wszystkie z nich wyróżniają się skutecznym działaniem, wspomagając regenerację gruczołu oraz przyczyniając się do jego prawidłowego funkcjonowania. W lekach roślinnych na wątrobę można znaleźć np. ostropest plamisty czy fosfolipidy pozyskiwane z soi.
Zobacz również tabletki, leki i zioła na cholesterol, które mogą pomóc w przypadku dolegliwości związanych ze stłuszczeniem wątroby.