Lek na jelito drażliwe i IBS - co zawierają?
Preparaty, leki na jelito drażliwe i IBS to zróżnicowana grupa farmakoterapeutyczna, której stosowanie wspiera kondycję i stan jelit, zmniejsza ryzyko typowych dla IBS objawów jak zaparcia przechodzące w biegunkę, wzdęcia i gazy, bóle brzucha.
Kwas masłowy i maślan sodu na jelito drażliwe
Typowym składnikiem preparatów dedykowanych na zespół jelita drażliwego jest maślan sodu. To substancja regenerująca i wspierająca wyściółkę jelita grubego. Oprócz tego wspiera fizjologiczną florę jelitową i ogranicza rozwój patogenów. Podaż kwasu masłowego z IBS wspiera szczelność jelit i chroni przed przenikaniem toksyn. Zależnie od wieku zwykle stosuje się 1 (dzieci i młodzież) lub 2 kapsułki (dorośli) maślanu w ciągu dnia.
Probiotyki w IBS
Na uwagę zasługują również bakterie tworzące florę jelitową tzw. bakterie kwasu mlekowego. Chronią one przed patogenami i pomagają w trawieniu. Probiotyki w IBS mają istotne znaczenie, co potwierdzają badania. Na uwagę wybierając probiotyk na zespół jelita drażliwego zasługują takie szczepy jak Lactobacillus plantarum (skraca czas trwania biegunki), L. rhamnosus, L. reuteri, a także Bacillus coagulans, Bifidobacterium longum, B. breve i B. lactis oraz drożdże jak Saccharomyces boulardii (o potencjale przeciwbiegunkowym). Obok bakterii probiotycznych swoją rolę odgrywają również prebiotyki np. fruktooligosacharydy, które wspierają rozwój i utrzymanie właściwej flory w IBS.
Zioła na zespół jelita drażliwego
Swoją rolę w łagodzeniu objawów jelita drażliwego mają ziołowe tabletki i leki, w składzie których znajdziemy rumianek, prawoślaz, aloes, koper, kminek, zatem zioła wiatropędne przeciw gazom i wzdęciom, surowce powlekające śluzówkę przewodu pokarmowego, a także o profilu rozkurczającym i ułatwiającym defekację (zmniejsza się ryzyko zaparć). Jednym z leków, który zwraca swoją uwagę w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego jest Iberogast.
Na biegunkę, zaparcia i ból brzucha w IBS
Jakie jeszcze leki stosuje się na zespół jelita drażliwego? Są to:
Leki na nietolerancje pokarmowe - co zawierają?
Zależnie od nietolerancji pokarmowej preparaty mogą zawierać różne składniki łagodzące przebieg nadwrażliwości na określony składnik. Typowym preparatem na nietolerancję pokarmową w kierunku laktozy są tabletki i krople z laktazą, czyli enzymem trawiącym laktozę.
Lek na nietolerancję laktozy dla dzieci i dorosłych
Produkty z laktazą, czyli enzymem trawiącym laktozę stosuje się u niemowląt, małych dzieci, ale również dorosłych u których występują nieprzyjemne objawy po spożyciu produktów zawierających ten cukier mleczny. Warto zapamiętać, że środki tego typu spożywa się z każdym posiłkiem zawierającym laktozę!