Leki na refluks, zgagę i żołądek - kiedy się je stosuje?
Zgaga to objaw nadkwaśności żołądka połączonej z refluksem. Problem dotyczy układu pokarmowego i objawia się pieczeniem za mostkiem i w gardle, kwaśnym odbijaniem, a czasem nudnościami. Chory ma też często uczucie guli w gardle. Skąd się biorą te niemiłe dolegliwości? Czasem przyczyną jest niestrawność, czasem zbyt kwaśne lub ostre jedzenie. Bezpośrednio za refluks odpowiedzialne są zbyt słabe mięśnie zwieracza przełyku, który nie jest w stanie zatrzymać treści żołądka na miejscu. Przez to niedawno zjedzone pożywienie cofa się do przełyku.
Podstawowym celem tabletek na zgagę i nadkwaśność, refluks jest złagodzenie objawów towarzyszących zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka w kierunku przełyku, gardła i jamy ustnej włącznie. Zatem leki te stosuje się w przypadku wystąpienia objawów refluksu (zgagi) po spożyciu posiłku, który znacząco wzmaga produkcję kwasu solnego w żołądku. Niektóre z nich stosuje się w określonych schemacie np. przez 2 tygodnie 1 tabletkę / kapsułkę na 30 minut przed pierwszym posiłkiem. W efekcie na określony czas spada produkcja kwasu chlorowodorowego w żołądku. Wiemy już, że leki na zgagę stosuje się w przypadku objawów refluksu. Jakie są inne sytuacje, gdy stosowanie leków na żołądek zobojętniających lub ograniczających produkcję kwasu żołądkowego jest konieczne? Warto wymienić tutaj, że leki na żołądek stosuje się w przypadku:
- długotrwałego stosowanie doustnych leków NLPZ (np. leki przeciwbólowe zawierające naproksen, ketoprofen), które mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka,
-
wrzodów żołądka i choroby wrzodowej,
-
refluksie żołądkowo-przełykowym,
-
nadkwaśności żołądka wywołującej ból żołądka z uczuciem pieczenia przełyku włącznie,
- długoterminowe stosowanie kwasu acetylicosalicylowego w dawce 75 lub 150 mg (to jest lek przeciwzakrzepowy).
Co zawierają tabletki, syropy i preparaty na zgagę i żołądek?
Lek na zgagę i nadkwaśność zawiera różne substancje lecznicze o prostym lub bardziej złożonym mechanizmie działania. W przypadku preparatów na żołądek wyróżnia się 2 zasadnicze grupy leków na zgagę bez recepty. Są to leki zobojętniające nadmiar kwas solnego o szybkim początku działania (działają jednak krótko) m.in. sole magnezu i glinu oraz leki zmniejszające produkcję kwasu żołądkowego takie jak omeprazol, pantoprazol. Działanie "prazoli" jest przesunięte w czasie - ulga po ich zastosowaniu występuje po kilku godzinach lub dniach, ale taki stan utrzymuje się zdecydowanie dłużej, dlatego osobom, które mają przewlekły problem z nadkwaśnością, poleca się przeprowadzić 2-tygodniową kurację tymi substancjami. Taki omeprazol czy pantoprazol uznawany jest też za skuteczny lek na wrzody żołądka bez recepty, nie tylko na zgagę. Zmniejszenie kwaśności treści żołądkowej łagodzi bowiem nadżerki w błonie śluzowej, czyli właśnie wrzody.
Zobacz również skuteczne leki na zgagę dla kobiet w ciąży bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka.
Preparaty zobojętniające kwas solny w żołądku - jak się je przyjmuje?
Leki zobojętniające stosowane na zgagę bez recepty mają postać tabletek do ssania o smaku miętowym lub owocowym. W ich składzie znajdują się sole magnezu, glinu, wapnia jak węglany (wapnia i magnezu), wodorowęglan sodu lub potasu, fosforan glinu w postaci "Gelatum Aluminii Phosphorici", a także alginian sodu. Szczególnie ten ostatni składnik jest korzystny w leczeniu zgagi, ponieważ powleka błonę śluzową żołądka, łagodząc stany zapalne. Pacjenci często sięgają po formę jak zawiesina na refluks znana jako mleczko na zgagę - nazwa na nawiązuje do białego koloru tego leku lub wyrobu medycznego. Środki zobojętniające to jedna z opcji, która łagodzi objawy i przebieg zgagi. Jednak nadmierne spożycie środków zobojętniających może prowadzić do zaparć w przypadku soli wapnia lub biegunki przy nadmiernym spożyciu soli magnezu. Leki zobojętniające kwas żołądkowy nie ograniczają produkcji kwasu solnego - ich podstawowe zadanie polega na zobojętnieniu już wyprodukowanego kwasu solnego w żołądku. Tabletki do ssania na zgagę lub wspomniane mleczko sprawdzą się w przypadku poposiłkowej zgagi o łagodnym nasileniu.
Leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego - dawkowanie
W przypadku leków na zgagę bez recepty, które ograniczają produkcję kwaśnego soku żołądkowego wyróżnia się dwie podgrupy. Największą z nich to inhibitory pompy protonowej (IPP) do której należą wspomniane preparaty na żołądek na omeprazol, pantoprazol, a także esomeprazol. Wymienione leki łagodzące dolegliwości zgagi działają długo, jednak na złagodzenie uczucia palenia i pieczenia trzeba poczekać. Najczęściej przyjmuje się je w schemacie 1 tabletka/kapsułka dojelitowa na pół godziny przed śniadaniem rano przez tydzień lub maksymalnie 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Inną grupą, która nieco szybciej hamuje produkcję kwasu solnego są antagoniści receptora histaminowego H2 do których należy ranitydyna (obecnie brak dostępnych leków z tą substancją) oraz jej siostra famotydyna, dostępna w popularnym leku na zgagę - Famotydynie Ranigast. Po leki na refluks bez recepty jak inhibitory pompy protonowej lub blokery receptora H2 sięgają zwykle osoby, które zmagają się z kilkudniową zgagą.
Wyroby medyczne w saszetkach i syropie powlekające przełyk i żołądek
Ostatnią grupą preparatów na zgagę i refluks są produkty, których głównym zadaniem jest powlekanie ochronną warstwą śluzu błony śluzowej przewodu pokarmowego na odcinku przełyk-żołądek. W dużej mierze środki te to wyroby medyczne zawierające związki jak alginiany. Preparaty tego typu są stosowane na zgagę i refluks u dzieci i niemowląt. Bardzo często prosząc o nie w aptece pacjenci mówią o syropach na refluks i zgagę. Warto pamiętać, że z wymienionych preparatów mogą korzystać również osoby dorosłe, które zmagają się ze sporadyczną i krótko trwającą zgagą.
Zioła na żołądek, zgagę i refluks
Zioła to również istotny element w walce z objawami zgagi. Wiele z nich wspiera produkcję żołądkowego ochronnego śluzu np. lukrecja. Inne, jak siemię lniane lub nasiona lnu działają jak środki powlekające na bazie alginianów chroniąc błonę śluzową przed nadmiernym kontaktem z kwasem solnym. Przy przygotowaniu z nich roztworu do picia należy pamiętać, aby nasion (całych lub mielonych) nie zalewać gorącą wodą, a wodą o temperaturze pokojowej. Dlaczego? Wysoka temperatura prowadzi do rozpadu związków śluzowych, a to właśnie one są odpowiedzialne za działanie tych roślin. Z pewnością zioła na zgagę mogą stanowić element uzupełniający wraz z lekami zobojętniającymi lub inhibitorami pompy protonowej, podobnie jak tabletki na ból brzucha o działaniu rozkurczającym.
Dobry lek na zgagę bez recepty - czyli jaki?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jakie leki na nadkwasotę wybrać zależy bowiem od konkretnej sytuacji. Jeżeli zgaga dopada cię bardzo sporadycznie to lepiej użyć syropu lub tabletek na refluks bez recepty, które w składzie mają substancje doraźne, jak sole magnezu lub wapnia. Tak samo, jeżeli objawy twojej nadkwaśności są bardzo nasilone - w takim przypadku tabletki do ssania / syrop dadzą szybką ulgę, co prawdopodobnie jest dla ciebie kluczowe. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli refluks trwa już kilka dni lub cierpisz na refluks, który regularnie daje o sobie znać. W takim wypadku lepszy będzie lek na zgagę bez recepty na bazie ranitydyny lub IPP. Inhibitory pompy protonowej co prawda nie dają natychmiastowego efektu, jednak działają dłużej i pozwalają na długotrwałe załagodzenie problemu.
Leki na zgagę i refluks - na co uważać
Leki bez recepty na refluks powinny być używane z głową, ponieważ ich duża ilość może zaszkodzić. Choć łagodzą objawy, to jednocześnie zmieniają naturalne środowisko żołądka. Kwas solny jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Bez jego odpowiedniego stężenia ochrona naszego organizmu też nie jest kompletna - kwas zabija bowiem liczne patogeny. Tabletki na refluks żołądka i inne syropy na bazie soli zobojętniających stosuj więc wyłącznie doraźnie. Pamiętaj też o tym, że takie preparaty na zgagę mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, które stosujesz na stałe. Dla bezpieczeństwa, zawsze najpierw przeczytaj ulotkę zakupionego produktu.
Podsumowanie, czyli jaki lek na refluks bez recepty znajdziesz w aptece
W aptece internetowej Galen dostępnych jest wiele preparatów pomocnych w przypadku nadkwaśności żołądka. Występują one w postaciach jak:
- tabletki na refluks i zgagę (do połykania),
- tabletki do ssania na zgagę,
- tabletki do rozgryzania i żucia,
- mleczko na zgagę w butelce lub saszetkach,
- krople na nadkwaśność,
- zioła na zgagę.