Skuteczny lek na wzdęcia, gazy i uczucie pełności - kiedy się stosuje?
Wzdęcia, gazy i wywołane nimi uczucie pełności to prawdziwa po ciężkim, tłustym (i zapewne smacznym) posiłku u dorosłych czy osób starszych. Nadmierne spożycie niektórych produktów również może wywołać dyskomfort jak uczucie pełności, a można tu wymienić chociażby warzywa jak rośliny strączkowe czy kapusta, owoce - jabłka, gruszki, a także przyprawy - szczególnie te ostre. Dlatego lek na wzdęcia to częsty gość w apteczce fana ostrej kuchni i innych wzdymających produktów. Część osób może się jednak głowić jak wybrać lek na gazy w jelitach. Kiedy sięgamy po produkty na wzdęty brzuch? Oprócz, że po ciężkostrawnych posiłkach to również lek na uczucie pełności np. z symetykonem podaje się przed niektórymi badaniami np. USG jamy brzusznej. Wzdęty brzuch to możliwa oznaka nadmiernego spożycia cukrów prostych, ale również zaburzonej flory jelitowej, która warto wzmocnić stosując probiotyki bez recepty.
Skuteczne tabletki na wzdęcia i gazy — skład
Co zatem zawierają leki i tabletki na wzdęty brzuch? Powyżej wymieniono już jedną substancję na wzdęcia i gazy. Jest to symetykon, który jest substancją czynną w lekach na gazy. Może być również składnikiem wyrobów medycznych lub leków, które stosuje się do łagodzenia wzdęć - nie leczą one jednak przyczyny. Zależnie od potrzeb w aptece znajdziemy tabletki na wzdęcia, ale również saszetki czy krople - stanowią one wsparcie dla prawidłowej pracy jelit. Część osób może szukać tego typu produktów jako tabletki na pierdzenie. Nie ma się jednak czemu dziwić - taki już los nagromadzonych gazów jelitowych. Tabletki na gazy poprzez swój mechanizm działania pomagają zmniejszyć napięcie powierzchniowe dużych pęcherzyków gazów i w ten sposób część z nich jest wchłaniana, a część wydalana przez odbyt w postaci charakterystycznego "pierdnięcia". Warto zauważyć, że przykre uczucie pełności, gazów w jelitach to również symptom niektórych zmian zapalnych jelit - zobacz produkty na IBS i nietolerancje pokarmowe, które mogą ograniczyć uczucie wzdęcia związane z uczuleniem na niektóre składniki pokarmowe jak np. laktoza. Część środków przeciw i na wzdęcia wiąże na swojej powierzchni cząsteczki gazu, co ogranicza typowe rozdęcie brzucha związane z ich nagromadzeniem się.
Zioła na wzdęcia - herbatki, fix, saszetki
Pomocniczo zamiast tradycyjnego np. kompotu do niedzielnego obiadu część osób sięga po herbatki ziołowe, które wspierają procesy trawienne, ale część z nich to klasyczne zioła na wzdęcia o działaniu wiatropędnym. Na sporej popularności zyskują ziołowe produkty na wzdęcia i gazy, wśród których znajdziemy takie składniki jak: koper, kminek, kolendrę, anyż. Niekiedy pomocniczo we wzdęciach stosuje się węgiel leczniczy, który jako środek nieselektywny adsorbent wiąże na swojej powierzchni wszystko - wytworzone w jelitach gazy również. Podobnym środkiem są związki krzemu jak diosmektyt (glinokrzemian) w saszetkach, który sprawdzi się również w biegunkach i innych nieżytach pokarmowych, którym może towarzyszyć wzdęcie. Pewne jednak jest to, że ziołowa herbata na gazy może nie przypaść wszystkim do gustu. Dlatego oprócz produktów do parzenia jak herbatka na wzdęcia dostępne są różnego rodzaju neutralne w smaku tabletki czy kapsułki, które zawierają zioła na uczucie pełności i gazy jelitowe. Mogą one pomóc w dyskomforcie trawiennym, którego przyczyną jest niewystarczająca produkcja żółci. To z kolei wydłuża trawienie pokarmów i nasila procesy fermentacyjne w jelitach produktami których są gazy.
Na wzdęcia, uczucie pełności i dyskomfort - dawkowanie
Niezależnie czy wolimy zioła w saszetkach, herbatkę ziołową do obiadu, leki roślinne na wzdęcia czy gotowe produkty z symetykonem pewne jest jedno - środki na gazy i uczucie pełności stosuje się najczęściej po posiłku (szczególnie smażonym ze sporą ilością tłuszczu), a także w objawach gazów i wzdęć wynikającej z niestrawności. Niekiedy wzdęciom, gazom mogą towarzyszyć zaparcia - zobacz leki stosowane na zaparcia u dorosłych i preparaty na zaparcia u dzieci. Zależnie od potrzeb tabletki na wzdęcia i kapsułki miękkie na gazy w jelitach stosuje się kilka razy dziennie (najczęściej 2-3 razy, najlepiej po posiłku). W przypadku dużego wzdęcia np. u dorosłych warto zastosować podwójną dawkę np. symetykonu lub dimetykonu w ilości 200-300 mg. Jeśli osoba dorosła zmaga się z obecnością sporych gazów można połączyć ze sobą ziołowe środki wiatropędne jak kminek z innymi ziołami wspierającymi trawienie jak mięta, a także z kapsułkami miękkimi na wzdęcia typu Ulgix, Espumisan, czyli środkom z symetykonem lub dimetykonem.