Dlaczego mam zaparcie?
Zaparcia pojawiają się w momencie, gdy treść jelitowa zbyt długo zalega w przewodzie pokarmowym lub mamy problem z jej wydaleniem z odbytnicy. Wiąże się to z nadmiernym wchłanianiem wody i zagęszczeniem treści jelitowej, co powoduje zmniejszenie objętości, przy jednoczesnym zwiększeniu twardości stolca. Tabletki na zaparcia mogą być potrzebne w sytuacji, gdy z powodu przypadkowych zdarzeń nie możemy wypróżnić się w dogodnym dla nas momencie. Najczęściej wiąże się to z koniecznością dalekiej podróży, czy brakiem komfortu i warunków do skorzystania z toalety. Zaparcia mogą pojawić się również podczas nagłej zmiany sposobu odżywiania się, czasem w takich problemach maczają palce zaburzenia hormonalne, a czasem stres. Tabletki na zatwardzenie są często przyjmowane przez osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia, piją zbyt mało płynów oraz mają niezdrową dietę. Zaparciu (zatwardzeniu) mogą towarzyszyć inne objawy jak ból brzucha lub wzdęcie i gazy.
Co zawierają leki na zaparcia bez recepty?
Środki na przeczyszczenie bez recepty mogą zawierać substancje roślinne (wyciągi i ekstrakty), zioła, sole mineralne o działaniu przeczyszczającym np. siarczan magnezu (tzw. sól gorzka) lub substancje syntetyczne. Szeroką grupę produktów stanowią tabletki ziołowe na zaparcia, ale również syropy i herbatki. Opierają się one na liściach senesu, korzeniu rzewienia, kory kruszyny, aloesie, które zawierają tzw. antrazwiązki o działaniu przeczyszczającym. Wśród syntetycznych leków i preparatów na zaparcia o działaniu przeczyszczającym wymienia się bisakodyl w tabletkach, makrogole w saszetkach, laktulozę w syropie lub pikosiarczan sodu w kroplach. Istotne znaczenie mają wspomniane sole mineralne, gdzie doustnie stosuje się sole magnezu i wymienioną sól gorzką. Oprócz tego obecne są również w tzw. wlewkach doodbytniczych, popularnie zwanych lewatywą - sprawdzą się one w ciężkich zaparciach. Inną postacią leku doodbytniczego stosowanego na zaparcia są czopki, które w duże mierze opierają się na glicerolu, stąd ich nazwa - czopki glicerynowe na zaparcia. Na uwagę zasługuje również błonnik i jego rozpuszczalna w wodzie frakcja. Jest to środek do przewlekłego stosowania w przypadku zaparć, który może uchronić przed ich wystąpieniem i ogranicza ryzyko z nim związane. Dostępne są również starsze środki na przeczyszczenie - olej rycynowy do picia i parafinę płynną wzbogaconą dla smaku miętowym aromatem.
Skuteczny lek na zaparcia o działaniu przeczyszczającym - rodzaje
W naszej ofercie można znaleźć zarówno leki na zaparcia bez recepty, jak i naturalne preparaty wspomagające pracę jelit. Ich działanie jest ukierunkowane na poprawę perystaltyki jelit i ułatwienie wypróżniania się. Jednocześnie, oferowane przez nas środki przeczyszczające są łagodne, nie powodują biegunek ani podrażnień. Wiele z nich opiera się na naturalnych składnikach jak łupiny nasion babki płesznik, aloes czy kora kruszyny. Oferujemy także tradycyjne produkty, które są stosowane w tego typu dolegliwościach od wielu lat. Jednym z nich jest siemię lniane, które należy przyjmować po zmieleniu. Dostępny jest również olej rycynowy, błonnik oraz preparaty stanowiące kombinację ziół jak tradycyjny Normosan. Nasz asortyment obejmuje leki na zaparcia w formie saszetek, tabletek, syropów, kropli, kapsułek, a także czopków np. glicerynowych dla dzieci i dorosłych (1 i 2 gramowe).
Warto również wiedzieć, że leki na zaparcia dzielą się na:
-
leki i środki osmotyczne, do których należy syrop z laktulozą, sole magnezu
-
środki zmiękczające jak saszetki z makrogolem, olej rycynowy i parafina
-
preparaty przeczyszczające stymulujące perystaltykę jak bisakodyl, dokuzynian, senes.
Zobacz również leki na zaparcia dla dzieci i niemowląt, a także leki na zaparcia dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Czopki na zaparcia
Czopki na przeczyszczenie to jedna z najskuteczniejszych form leczenia tego problemu. Są łatwe w użyciu i działają miejscowo, bez konieczności przechodzenia przez układ pokarmowy. Dzięki temu rzadziej powodują skutki uboczne. Chociaż wiele osób wzbrania się przed ich zastosowaniem ze względu na formę podania. Nie ma się jednak potrzeby się wahać czopki na zatwardzenie są środkiem bezpiecznym, o udowodnionym działaniu. Mogą służyć nawet jako lek na zaparcia dla starszej osoby, która zażywa wiele leków lub ma problemy z przełykaniem. Niewątpliwą zaletą jest występowania produktów jak czopki na zaparcia dla dorosłych oraz dla dzieci. Mocnym atutem jest również szybkość działania - najskuteczniejsze czopki na zaparcia wywołują defekację już do 15 minut.
Silne czopki na zaparcia w swoim składzie mogą zawierać bisakodyl. Pobudza on ruchy jelit, a dodatkowo zmiękcza stolec. Najczęściej stosuje się jednak czopki glicerynowe na zaparcia, które bardzo szybko pobudzają jelita do defekacji. Pojedynczy czopek glicerynowy ma 2 g (większe, dla dorosłych) lub 1 g (mniejsze, dla dzieci). Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również czopki musujące na zaparcia, które zyskują coraz większą popularność. Czopki te musują delikatnie i szybko pobudzają do oddania stolca.
Tabletki na wypróżnienie
Tabletki na przeczyszczenie bez recepty są innym popularnym środkiem łagodzącym zaparcia. Dostępne są różne rodzaje tabletek, z różnymi składnikami aktywnymi. Niektóre zawierają substancje zmiękczające stolec, inne stymulujące perystaltykę jelit. Często stosowane są szczególnie ziołowe tabletki na przeczyszczenie, zawierające ekstrakty senesu czy ekstrakty aloesu. Pamiętaj jednak, że takie środki, wbrew temu co podpowiada intuicja (ziołowe=łagodne), mają silne działanie przeczyszczające, a u niektórych osób mogą silnie drażnić jelita. Sięgaj więc po nie w ostatniej kolejności. W końcu dobre tabletki na przeczyszczenie, to takie, które mają minimalne ryzyko działań niepożądanych. Mocne tabletki na przeczyszczenie są przez niektórych stosowane również jako środek na odchudzanie. Pamiętaj jednak, że takie tabletki czy herbatki na przeczyszczenie mogą przyzwyczaić twoje jelita. Po długim stosowaniu mocnych tabletek na przeczyszczenie może być trudno wrócić do samodzielnego wypróżniania się. Najlepsze tabletki na przeczyszczenie na start, to te zawierające w składzie bisakodyl, który zatrzymuję w jelitach wodę i przyspiesza perystaltykę.
Przed użyciem środków takich jak tabletki na przeczyszczenie jelit zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiedni preparat dostosowany do indywidualnych potrzeb i przyczyn zaparć.
Roztwór lub syrop na zaparcia
Kolejna forma leku, łatwa do zażycia, zwłaszcza dla osób mających trudności z połykaniem tabletek to płyn na przeczyszczenie. Składniki aktywne syropów różnią się w zależności od produktu, jednak najczęściej zawierają takie składniki jak laktuloza czy makrogole. Syropy są często polecane dla dzieci, ponieważ są łatwe do zażycia i mają przyjemny, słodki smak, co ułatwia podawanie leku najmłodszym pacjentom. W aptece dostępne są również silne krople na przeczyszczenie. W ich składzie znajduje się pikosiarczan sodu, który pobudza działanie okrężnicy i zmiękcza masy kałowe.
Istnieją jeszcze inne leki na przeczyszczenie w postaci płynu - wlewy doodbytnicze. Taki środek na zaparcia występuje w formie mikrowlewki doodbytniczej lub enemy (wlewu).
Jak stosuje się leki przeczyszczające bez recepty?
Środki na zaparcia cechują się różną szybkością działania. Efekt przeczyszczający może wystąpić po kilku-kilkunastu minutach, kilku godzinach lub kilku dniach stosowania. Dlatego zależnie od bieżących potrzeb z występującym zaparciem sporą część leków stosuje się wieczorem, co umożliwia swobodną defekację rano. Do środków, które stosuje się wieczorem należy np. lek na poprawę perystaltyki jelit z bisakodylem lub lub ziołowe lub herbatki z senesem lub innymi ziołami. Szybki efekt przeczyszczający gwarantują np. czopki na zaparcia bez recepty lub wlewki doodbytnicze, gdzie silne parcie pojawia się już po 15 minutach. Niektóre preparaty przeczyszczające jak syropy na zaparcia z laktulozą działa po kilku dniach lub szybciej, ponieważ składnik ten ulega przemianie w jelicie grubym z udziałem flory bakteryjnej do produktów, które pobudzają jelito i ułatwiają defekację.
Dobry lek na zaparcia, czyli jaki?
Każdy lek przeczyszczający bez recepty powinien działać odpowiednio szybko, mieć jak najmniej skutków ubocznych, być w wygodnej dla pacjenta formie. Najszybszy lek na zaparcia, to zdecydowanie ten we wlewie lub w czopkach. Działa on w miejscu docelowym, czyli w odbytnicy, i może wywołać efekt przeczyszczający nawet w ciągu 15 min. Idealny lek na zaparcia bez recepty powinien cechować się jak największym bezpieczeństwem, nie prowadzić do rozleniwienia jelit. Skuteczny lek na zaparcia dla dorosłych i dzieci może zawierać różne składniki, które nie powinny osłabiać flory jelitowej ani doprowadzać do istotnego odwodnienia.
Jaki użyć lek na przewlekłe zaparcia?
Część osób poszukuje leku bez recepty na przewlekłe zaparcia. W takiej sytuacji można sięgnąć po błonnik, który zażywany regularnie będzie korzystnie wpływał na zmiękczenie stolca i ułatwiał jego pasaż przez jelita. Należy jednak pamiętać, że przy błonniku należy pić dużo wody, bowiem działa on na zasadzie pęcznienia. Lek na zatwardzenie przewlekłe może też zawierać w składzie makrogole (np. w saszetkach), które są odpowiednie do dłuższego stosowania.