Mianem pankreatyna określa się organopreparat, który zawiera wyciąg z wieprzowych trzustek, który jest źródłem 3 enzymów trawiennych trzustkowych (lipaza, amylaza i proteaza) odpowiedzialnych za rozkład makroskładników jak węglowodany, lipidy i proteiny. W przeciwieństwie do insuliny pankreatyna występuje w postaci doustnych leków wspierających funkcje trawienne trzustkę. Najczęściej są to kapsułki z pankreatyną (enzymami trzustkowymi - 3 rodzaje) dostępne bez recepty. Wśród najbardziej znanych produktów uzupełniających działanie trzustki jest Kreon, a także Lipancrea. To leki bez recepty ułatwiające trawienie w przypadku niewydolności trzustki. Leki i preparaty z enzymami trzustkowymi zawierają lipazę (rozkłada tłuszcze), amylazę (odpowiada za rozpad cukrów) i peptydazy - enzymy proteolityczne odpowiedzialne za rozkład białka na aminokwasy. Istotne dla ich działania jest to, że mają one formę kapsułek dojelitowych jak Kreon Travix 10 000 wspierający procesy trawienne i do wykorzystania w procesie leczenia drobnych dysfunkcji i poważnych chorób trzustki np. niealkoholowego zapalenia trzustki.
Kiedy przyjmuje się enzymy trzustkowe (Kreon, Lipancrea) przy chorej trzustce?
Leki z enzymami trzustkowymi są stosowane w przypadku chorób trzustki o różnej etiologii. Znaczenie ma niewydolność zewnątrzwydzielnicza, która może być związana ze stanami zapalnymi. Leki na trzustkę z pankreatyną przyjmuje się również w mukowiscydozie oraz po pankreatektomii. Bardzo często są one dostępne po 20 kapsułek i 50 kapsułek dojelitowych, które stosuje się do każdego posiłku lub takiego, który zawiera istotne ilości tłuszczu, białek i cukrów. Leki zawierające pankreatynę o wysokiej aktywności enzymatycznej pomagają w przyswajaniu trawionych makroskładników. Ich aktywność enzymatyczna to przykładowo 8000 j lub więcej, bo 10 000 j dla Kreon. Warto wiedzieć, że stosuje się je w trakcie posiłku lub tuż po nim na dolegliwości trzustki.
Zioła do zaparzania, tabletki i preparaty na trzustkę na przejedzenie
Warto mieć na uwadze, że tabletki na trzustkę bez recepty są pomocne również w przypadku spożycia ciężkostrawnego posiłku bogatego w tłuszcz jak np. tradycyjne sałatki pełne majonezu lub mięsne gulasze pełne sosu. Oprócz tego w preparatach na trzustkę znajdują się roślinne składniki jak zioła, które wzmagają produkcję soku trzustkowego, żółci, soku żołądkowego, a także ograniczają chwilowe zaburzenie czynnościowe związane z przejedzeniem. Wiele z nich pomaga ograniczyć typowy dla niewydolności trzustki ból brzucha, a także wzdęcia (zobacz produkty na wzdęcia, gazy i uczucie pełności), dolegliwości w nadbrzuszu, a także charakterystyczne "bolesności" po prawej stronie brzucha od organu jakim jest wątroba.
Leki i preparaty na chorą trzustkę, zapalenie trzustki i wspierające jej pracę - podsumowanie
Zatem co na trzustkę z apteki bez recepty? Zależnie od wskazań, zaawansowania choroby stosuje się różne preparaty o zróżnicowanym składzie. Podstawowa grupa preparatów to enzymy trzustkowe w kapsułkach, czyli tzw. leki z pankreatyną zawierającymi lipazę, amylazę, proteazy. Przykładowe leki z enzymami produkowanymi naturalnie przez trzustkę to Kreon, Lipancrea, Neo-Pancreatinum Forte, Pangrol. Inną opcją z enzymami są suplementy diety, które dostarczają roślinnych enzymów, które podobnie jak te trzustkowe pomagają trawić tłuszcze, cukry i białka - są to leki na trzustkę po które mogą sięgnąć weganie i wegetarianie. W składzie tych produktów znajduje się bromelaina, papaina, roślinne pektynazy. Dużą grupą jak leki i suplementy na trzustkę stanowią zioła, w których nie zabraknie mniszka lekarskiego, mięty, kopru, kminku, ostropestu plamistego, karczocha. Wszystkie omówione produkty jak leki i suplementy diety wspierające trzustkę dostępne są w aptece internetowej Galen.