Co to jest owsica i owsiki
Owsica to choroba wywołana przez pasożyta jelitowego owsika, zaliczanego do nicieni. W przebiegu tej choroby odnotowuje się szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które mają charakter świądu w okolicy odbytu (szczególnie w porze nocnej). W jej leczeniu ważny jest dobór odpowiedniego leku przeciwrobaczego. Preparatem na owsiki pierwszego rzutu są produkty lecznicze na bazie Pyrantelum, który w swoim składzie zawiera substancję czynną o podobnej nazwie - pyrantel. Taki lek na robaki bez recepty paraliżuje pasożyty, które następnie wydalane są z kałem. Dzięki temu owsica ustępuje
Leki na pasożyty bez recepty - co zawierają
Środek na odrobaczanie dla ludzi, który można dostać bez recepty bazuje albo na substancji o nazwie pyrantel albo na składnikach roślinnych. Pyrantel stosuje się w leczeniu owsików, które zwykle występują u dzieci. Maluchy łapią je podczas zabawy np. na zewnątrz w piaskownicy lub mogą zarazić siebie wzajemnie. Nie bez znaczenia jest też poziom higieny - ważne jest częste mycie rąk u dziecka. Przy owsicy u dziecka podaje się syrop na odrobaczanie z pyrantelem, a dla dorosłych taką formę jak tabletki na pasożyty bez recepty.
Ekstrakty roślinne na zakażenie pasożytami są stosowane jako lek naturalny, używany przez wiele pokoleń. Ich skład bazuje szczególnie na bylicy piołun lub bylicy pospolitej - rośliny o gorzkim smaku. Oprócz tego ziołowy lek na oczyszczenie organizmu z pasożytów może zawierać m.in. olejek goździkowy, miętowy, nasiona dyni, owoce borówki, szałwię, koper, kolendrę i wiele innych surowców.
Leki na odrobaczenie bez recepty, na owsiki i pasożyty - kiedy się je podaje
Podstawowym wskazaniem dla podania jakiegokolwiek leku przeciwpasożytniczego jest pozytywny wynik badania na obecność pasożytów ludzkich. Zależnie od gatunku lekiem wystarczającym może okazać się dostępny bez recepty pyrantel (Pyrantelum) w postaci zawiesiny (kropli) lub tabletek na robaki dla ludzi. Lek na odrobaczenie z pyrantelem podaje się wg masy ciała u dzieci od 2. roku życia. Zarówno zawiesina, jak i tabletki posiadają w ulotce tabelkę, która ułatwia dopasowanie dawkowania. Co ważne - tabletki na odrobaczanie Pyrantelum nie należy od razu połykać, ale najpierw dokładnie rozgryźć lub rozkruszyć.
Jak działają leki przeciwpasożytnicze bez recepty?
Zależnie od preparatu istnieje kilka mechanizmów działania leku na odrobaczenie dla ludzi. Pyrantel należący do preparatów na owsiki i owsicę i inne pasożyty z grupy nicieni działa na układ nerwowy pasożytów. W efekcie tracą one przyczepność, są unieruchomione, sparaliżowane i mogą być usunięte przy pomocy naturalnych i fizjologicznych ruchów perystaltycznych jelit wraz z kałem. Warto wziąć pod uwagę fakt, że leki przeciwrobacze stosowane doustne działają tylko na wyklute formy pasożytów, a nie wykazują aktywności wobec larw (jajeczek) pasożytów. Dlatego istnieje konieczność podania zawiesiny lub tabletki na pasożyty dwukrotnie, w odstępie 2 tygodni. Tylko takie leczenie jest skuteczne w walce z owsikami.
Tabletki dla dorosłych i syrop na odrobaczanie dla dzieci przeciw pasożytom - rodzaje preparatów w aptece
Bytowanie owsików w jelitach człowieka nie jest naturalną rzeczą. Sporo pacjentów pyta o leki przeciwpasożytnicze na owsiki bez recepty. Zależnie od wieku pacjenta (dziecko, młodzież, osoba dorosła) stosuje się odpowiednią formę. Obecnie bez recepty dostępne są 2 leki na bazie pyrantelu o działaniu na owsiki, są to:
Dla zwolenników ziołolecznictwa dostępne są produkty na bazie przeciwrobaczych ziół jak bylica piołun, liście orzecha włoskiego, wrotycz, czosnek. Najczęściej występują one jako gotowe mieszanki. Warto jednak wiedzieć, że zioła na owsiki nie są przeznaczone dla wszystkich. Przeciwwskazaniem do stosowania ziół na robaki pokarmowe jest okres ciąży i karmienia piersią.
Podsumowując: co znajdziesz w kategorii na pasożyty pokarmowe?
- tabletki na odrobaczenie dla ludzi dorosłych i starszych dzieci,
- syrop na odrobaczenie dla dzieci,
- krople na robaki
- ziołowe mieszanki - zioła na robaki pokarmowe (krople, płyny, herbatki, kapsułki) o właściwościach przeciwrobaczych opartych np. na bylicy rocznej, olejkach roślinnych (oregano, goździkach, tymianku), pestkach dyni (zawiera kukurbitynę), oleju z czarnuszki.
Uzupełniająco do zakończonej terapii pyrantelem można zastosować probiotyki, które wesprą odbudowę flory bakteryjnej.