Za wymioty uznaje się nagłe i gwałtowne wyrzucenie treści pokarmowej z żołądka i/lub jelit. Są one naturalnym odruchem organizmu w przypadku zatruć czy przy nadmiernym spożyciu. Niekiedy jednak mają one idiopatyczne podłoże i mogą wystąpić podczas podróży środkami komunikacji miejskiej czy samochodem, a także po niektórych lekach, co można uznać za działanie niepożądane. Bywają sytuacje, gdzie zahamowanie ośrodka wymiotnego ma wskazania medyczne i dlatego w aptece dostępne są środki o właściwościach przeciwwymiotnych.
Leki przeciwwymiotne bez recepty — co zawierają?
Niektóre leki na wymioty opierają się na ziołowym składzie. Inne posiadają dodatki witamin jak witaminę B6, która w większych dawkach hamuje odruch wymiotny. Dostępnym w aptece lekiem bez recepty na wymioty jest Aviomarin, który znalazł zastosowanie w chorobie lokomocyjnej. Głównym ziołowym sprzymierzeńcem przeciwko wymiotom u dzieci i dorosłych jest imbir. Z tego surowca również korzystają kobiety w czasie ciąży, które dotykają ciążowe mdłości i nudności.
Tabletki, leki na wymioty dla dzieci i dorosłych
Tabletki na wymioty, leki na mdłości i nudności powinny zadziałać możliwie szybko i bez skutków ubocznych. Niestety w przypadku niektórych z nich obarczone są one ryzykiem wzmożonej senności jak leki z dimenhydrynatem (Aviomarin). Produkty na bazie imbiru działają wolniej, ale są wolne od objawów nasilonej senności. W asortymencie apteki dostępne są krople przeciwwymiotne na bazie imbiru, a także inne imbirowe produkty jak syrop, tabletki do ssania i drażetki na wymioty.
Co znajdziesz w tej kategorii? Leki przeciwwymiotne bez recepty na bazie imbiru lub dimenhydrynatu na mdłości, nudności i wymioty.
Zobacz również leki na mdłości w okresie ciąży i preparaty na chorobę lokomocyjną u dzieci.