Kiedy podaje się syropy i tabletki na apetyt?
Preparaty na brak apetytu podaje się w przypadku choroby, z którą wiąże się spadek poziomu łaknienia, co może grozić niedożywieniem. Warto widzieć, że spadek łaknienia na podstawowe pokarmy jest stanem patologicznym związanym z okresem ciężkiej choroby i czasem rekonwalescencji. Opisany stan dotyczy przede wszystkim seniorów i dorosłych. Z kolei preparaty na brak apetytu u dzieci podaje się również zdrowym dzieciom, które z różnych powodów mogą odmawiać spożywania posiłków. Spożywanie wartościowych posiłków jest szczególnie ważne u dzieci w okresie intensywnego wzrostu. Niechęć dziecka do jedzenia może wynikać z nieprzyjemnych dolegliwości po posiłku jak wzdęcia, biegunka, zaparcia czy symptomy związane z nietolerancją pokarmową. Warto wziąć również pod uwagę okoliczności, gdzie spadek apetytu może wynikać z gorączki, a także stan jak anemia (niedokrwistość, a także obecność pasożytów jelitowych.
Lek na (niski) apetyt — co zawiera i jak działa?
Podstawowym celem leku na apetyt jest pobudzenie łaknienia (czyli chęci spożycia określonego pokarmu). Za potrzebę przyjmowania pokarmu odpowiada ośrodek głodu i sytości zlokalizowany w podwzgórzu. Najczęściej składnikami preparatów bez recepty pobudzających apetyt są zioła (stymulujące produkcję soków trawiennych), a także witaminy i minerały. Oprócz tego składniki te wspierają również proces trawienia i mogą pomóc, jeśli brak apetytu wiąże się np. z niestrawnością czy zaburzeniami trawiennymi. Jakie zioła na apetyt znajdziemy w składzie? Są to np. koper, anyż, mięta, cykoria. Preparaty na brak apetytu mogą zawierać inne substancje działające wprost na ośrodek sytości, jednak większość z nich dostępna jest jedynie na receptę. W składzie produktów pobudzających apetyt znajdują się również witaminy. Spora część preparatów to witaminy na apetyt dla dzieci.
Preparaty na apetyt dla seniora, dzieci i dorosłych - rodzaje
Zależnie od wieku i niekiedy preferencji pacjenta dostępne są środki pobudzające apetyt na bazie alkoholu (tradycyjne nalewki), ale również preparaty na apetyt bez etanolu, które można stosować u dzieci. Dla dorosłych i osób starszych przeznaczone są nalewki ziołowe, które mają na celu pobudzenie łaknienia (apetytu). Jedną z nich jest chociażby tradycyjna nalewka gorzka. Inne to tradycyjne krople żołądkowe i miętowe, które można podać na łyżeczce z cukrem lub rozpuścić w wodzie. Alternatywą na apetyt bez alkoholu są soki z niektórych ziół pobudzających apetyt jak sok z korzenia mniszka lekarskiego lub syropy, których składniki wspierają apetyt i łaknienie. Oprócz tego nieco słodszą alternatywą są syropy na apetyt o słodkim i ziołowym smaku.
Zobacz również żywienie medyczne stosowane u osób dorosłych, seniorów i dzieci z ograniczonym łaknieniem lub wymagających małej porcji pokarmu dostarczającej spore ilości makroskładników, a także witamin i minerałów! To wysokoenergetyczne produkty dostarczające niezbędnych tłuszczy, węglowodanów oraz wysokiej ilości białka.