Najszybszy lek na biegunkę, czyli jaki?
Biegunka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości, która pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Biegunce często towarzyszą nudności, wymioty, odwodnienie, ból brzucha oraz uczucie ogólnego rozbicia. Tabletki na rozwolnienie to jedne z tych medykamentów, które warto mieć na stałe w swojej domowej apteczce, aby w razie potrzeby móc zareagować natychmiastowo. Przyczyną biegunki najczęściej jest nieżyt żołądkowo-jelitowy, zatrucie pokarmowe lub bakteryjne, ale również reakcja alergiczna oraz długo utrzymujący się silny stres. Leki przeciwbiegunkowe należy przyjąć jak najszybciej, aby ograniczyć ryzyko odwodnienia i zmniejszyć częstotliwość wypróżnień. Większość leków na rozwolnienie potrzebuje kilkudziesięciu minut aby zadziałać. Dlatego nie ma natychmiast działających środków na biegunkę. Istotnym wsparciem dla leków przeciwbiegunkowych jest prowadzenie diety, która nie będzie obciążać układu pokarmowego i sprzyjać tworzeniu się mas kałowych. Jeśli szukasz leków dedykowanych na dziecięce rozwolnienie, to znajdziesz je w kategorii leki na biegunką dla dzieci i niemowląt.
Kiedy stosuje się środki przeciwbiegunkowe?
Biegunka może być spowodowana przez wiele czynników. Wśród nich wymienia się czynniki biologiczne jak bakterie, wirusy, toksyny. Zatem leki na biegunkę znajdą zastosowanie w przypadku biegunki będącej efektem zatrucia pokarmowego, a także grypy jelitowej (jelitówki). Szczególnym rodzaje biegunki jest tzw. biegunka podróżnych, w czasie której stosuje się standardowe leki jak Stoperan / Laremid na biegunkę. Oprócz tego biegunka może być efektem stosowania antybiotyków, które osłabiają florę jelitową. W takim przypadku warto sięgnąć po saszetki lub kapsułki z drożdżami, które nie wchodzą w interakcję z antybiotykiem.
Tabletki na biegunkę i leki przeciwbiegunkowe - jak działają?
Leki na biegunkę to zróżnicowana grupa leków. Niektóre leki przeciw biegunce hamują motorykę jelit jak loperamid, wpływając na poprawienie konsystencji stolca oraz na zwolnienie przepływu treści jelitowej przez układ pokarmowy. Inne wykorzystują właściwości adsorpcyjne, czyli wiążą nieselektywnie na swojej powierzchni toksyny, bakterie i wodę. Do nich należy np. węgiel aktywny na biegunkę w tabletkach, kapsułkach lub syropie, a także diosmektyt w saszetkach i taninal do połykania. Inną opcją wśród produktów przeciw biegunce są środki przeciwbakteryjne jak nifuroksazyd, który może spełnić swoje zadanie przy biegunce bakteryjnej.
Leki i preparaty na biegunkę - dawkowanie
Skuteczne leki na biegunkę powinny zacząć działać jak najszybciej, zatem już po 1. dawce leku na rozwolnienie. Warto zatem zapoznać się z treścią ulotki, w której określono, że pierwsza dawka jest często większa w porównaniu do kolejnych. Dlatego w przypadku osób dorosłych i intensywnej oraz ostrej biegunki zastosowanie znajdzie podanie 2óch tabletek z loperamidem na biegunkę, zatem dawka 4 mg. Z kolei dorośli powinni liczyć się z tym, że 1-2 tabletki węgla aktywnego to zwykle za mało w przypadku ostrej biegunki, gdzie w ramach pierwszej dawki powinno zjeść się kilka tabletek lub kapsułek.
Preparaty przeciw biegunce - rodzaje i przykłady
W naszym asortymencie można znaleźć zarówno skuteczne tabletki, wyróżniające się szybkim działaniem, jak i naturalne preparaty, takie jak węgiel aktywowany na biegunkę. Jest on ukierunkowany na ograniczenie ilości toksyn oraz substancji gnilnych w przewodzie pokarmowym. Oferujemy także zioła na biegunkę, np. kora dębu, suszone jagody (w formie syropu lub kapsułek, także w połączeniu z Carbo Medicinalis). Preparaty na luźny stolec są dostępne również w formie saszetek do zaparzania, herbat, kapsułek, syropów oraz płynów. Interesującą opcją są również preparaty przeciw biegunce zawierające drożdże, które wykazują potencjał łagodzący biegunkę.
Inne środki na biegunkę wspierające organizm
Uzupełniająco podczas i po zakończeniu warto podawać elektrolity do picia na biegunkę które chronią przed odwodnieniem, a także probiotyki zawierające dobre bakterie jelitowe kwasu mlekowego, które odbudowują zachwianą florę bakteryjną jelit, która chroni przed zakażeniami pokarmowymi. Niektóre szczepy jak Lactobacillus plantarum lub L. rhamnosus mogą skrócić czas trwania biegunki u dzieci i nie tylko. W przypadku powtarzających się biegunek warto wykonać badania kału, ponieważ może ona świadczyć o obecności pasożytów jelitowych. W ich przypadku lekarz może zlecić leki na pasożyty pokarmowe np. pyrantel.