Zioła sypane co to jest i zastosowanie
Zioła sypkie to inna postać ziół dostępna w zbiorczej paczce najczęściej po 50 lub 100 g. Wyjątkiem może być surowiec jak len, który dostępny jest w większych paczkach np. po 200-250 gram w formie niemielonych nasion lub 2x200 g w postaci mielonych i odtłuszczonych nasion. Zioła sypane to zwykle pojedyncze zioła jak kwiat, koszyczek, kora, liść, a także nasiona / nasienie całe (niemielone, w ziarenkach) lub mielone. Zdarza się również w postaci ziół sypanych również suszony owoc, a także ziele. Wiele ziół sypanych dostępnych w aptece bez recepty to produkty jednoskładnikowe. Dlatego też często wskazuje się, że zioła sypkie to niesaszetkowany mielony lub rozdrobniony liść, ziele, kora, korzeń, kłącze. Często mówi się o jednorodnych ziołach sypanych (sypkich), które zawierają jeden surowiec roślinny w torebce zbiorczej. Warto mieć na uwadze, że zioła sypane (sypkie) to suszone, rozdrobnione, mielone części roślin leczniczych. Wiele z sypkich ziół posiada istotny potencjał terapeutyczny ze względu, że sypane zioła są zarejestrowane m.in. jako leki OTC. Inna rejestracja dla ziół w formie sypkiej to suplement diety, których celem jest wsparcie określonego układu, narządu lub specyficznej funkcji fizjologicznej.
Szukasz gotowych mieszanek ziołowych? Zobacz zioła i mieszanki ziołowe FIX!
Jednorodne zioła sypane - właściwości
Zioła sypane zależnie od aktywnych składników fitochemicznych mogą wykazywać właściwości (przy doustnym stosowaniu) moczopędne, żółciopędne, hipotensyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne, immunomodulujące, powlekające, przeczyszczające, uspokajające. Wiele z jednorodnych ziół sypkich można stosować zewnętrznie jak np. liść babki zwyczajnej, który ułatwia gojenie, a także ściągająco i przeciwzapalnie na skórę korę dębu pomocną jako nasiadkówki przy zakażeniu cewki moczowej. Warto wiedzieć, że sypkie zioła umożliwiają stworzenie własnej mieszanki, która będzie wspierać pracę nerek, żołądka, wątroby, jelit etc. Można oprzeć się na gotowych, sprawdzonych i bezpiecznych mieszankach dostępnych w receptariuszach zielarskich, gdzie podano dokładne proporcje ile ziół sypkich danego rodzaju należy zmieszać, a także sposób dawkowania, wskazania dla danej mieszanki przygotowanej z jednorodnych ziół sypkich.
Zioła sypkie rodzaje - do picia i na skórę
Niesaszetkowane zioła sypkie można podzielić jako te, które nadają się do picia jak:
- liść czystka (lub ziele), pokrzywy, babki lancetowatej, senesu, morwy białej, mięty pieprzowej w postaci sypkiej (zwykle 1 łyżeczka na filiżankę)
- kwiat (kwiatostan) koszyczek rumianku, nagietka, jasnoty, czarnego bzu, lipy, lawendy, głogu, dziewanny, wrzosu
- sypany korzeń mniszka, prawoślazu, żywokostu, lukrecji, kozłka (waleriany), rzewienia
- owoc borówki, ostropestu plamistego, róży, anyżu
- nasiona lnu i kozieradki w sypanej formie mielonej lub niemielonej
- ziele świetlika, tymianku, piołunu, krwawnika, skrzypu, nawłoci, dziurawca dostępne w rozdrobnionej postaci
- kora kruszyny, wierzby, kasztanowca.
Zioła sypkie nadają się również do stosowania na skórę, a jest to m.in. kora dębu pomocna przy dolegliwościach skóry w formie okładów lub wspomnianych nasiadówek w przypadku zapalenia cewki moczowej, ale również w hemoroidach. Zewnętrznie stosuje się również:
- sypany liść szałwii do płukania gardła,
- ziele glistnika lub kłącze tataraku - zioła sypane umożliwiają przygotowanie większej porcji naparu niezbędnej do kąpieli,
- ziele świetlika lub kwiat rumianku do okładów na skórę wokół oczu.