Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Co to PMS? Jakie ma objawy i jak je złagodzić?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to powszechne zaburzenie, dotyczące 80-90% kobiet w wieku rozrodczym. Jakie są objawy PMS? Jak je skutecznie łagodzić i po które tabletki na PMS bez recepty warto sięgnąć?
- PMS – co to?
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy
- PMS – ile trwa?
- PMS a ciąża
- Leki na PMS
- Domowe sposoby na PMS
PMS – co to?
Co to jest PMS? Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS – premestrual syndrome) jest pewną grupą objawów, które pojawiają się w określonej fazie cyklu menstruacyjnego. Szacuje się, że PMS dotyczy nawet 80-90% kobiet w wieku rozrodczym. U części z nich ma łagodne nasilenie i nie wpływa znacząco na codzienne aktywności. U innych natomiast w duży stopniu ogranicza lub nawet uniemożliwia wykonywanie standardowych czynności. Ciężka postać PMS określana jest jako PMDD – dysforyczne zaburzenia przedmiesiączkowe. Z PMDD może zmagać się 2-6% miesiączkujących kobiet.
Nie wiadomo dokładnie co powoduje objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Obecnie, największą rolę przypisuje się hormonom. Progesteron i estradiol wpływają na układ serotoninergiczny, prowadząc do wystąpienia dolegliwości. Pewne znaczenie mogą mieć też predyspozycje genetyczne.
Na pierwsze ciężkie dni miesiączki i ból zobacz tabletki na bóle menstruacyjne i miesiączkowe bez recepty.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy
PMS jest diagnozowane, gdy u kobiety stwierdza się przynajmniej 1 objaw somatyczny (niemający przyczyny medycznej, organicznej) lub fizyczny w określonym momencie cyklu. Dolegliwości pojawiają się na 5 dni przed krwawieniem i mogą utrzymywać nawet do 4 dni od rozpoczęcia miesiączki. Objawy PMS nie występują w okresie od zakończenia menstruacji do owulacji. Kobietom, u których podejrzewa się zespół napięcia przedmiesiączkowego można zalecić prowadzenie dzienniczka, w którym notuje ona odczuwane dolegliwości. Przy PMS charakterystyczne jest również to, że symptomy nie pojawiają się jednocześnie. Zmieniają się w kolejnych dniach, podobnie jak ich nasilenie.
PMS – objawy, które pojawiają się u kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego są bardzo zróżnicowane. Do tej pory udało się wyodrębnić ponad 300 symptomów, które występują przy PMS. Objawy fizyczne o m.in.:
- bóle głowy,
- tkliwość piersi,
- wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha,
- częstsze pojawianie się niedoskonałości na skórze,
- nasilony łojotok skóry,
- przyrost masy ciała,
- bóle mięśni i stawów (pomocne mogą okazać się termofory i poduszki elektryczne)
- obrzęki kończyn.
PMS – objawy psychiczne to np.:
- zwiększona drażliwość,
- płaczliwość,
- wahania nastroju,
- zmęczenie, osłabienie,
- brak energii i chęci do aktywności,
- spadek koncentracji,
- wzrost apetytu i większa skłonność do przejadania się.
U niektórych kobiet obserwuje się nietypowe objawy PMS, takie jaki nadwrażliwość na światło czy biegunka. O nietypowym zespole napięcia przedmiesiączkowego mówimy, gdy dolegliwości pojawiają się mimo braku owulacji lub krwawienia, a także wtedy, gdy nasilają się przed samą miesiączką.
PMS – objawy typowe dla tego zaburzenia to m.in. wahania nastroju, bóle pleców, brzucha i głowy, zmęczenie, brak energii i chęci do działania, spadek koncentracji, wzdęcia i przyrost masy ciała. Ich nasilenie zmienia się w ciągu kolejnych dni i stopniowo ustępuje po pojawieniu się miesiączki.
PMS – ile trwa?
PMS – ile przed okresem się pojawia? Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą wystąpić w okresie od 5 dni przed miesiączką do 4 po jej rozpoczęciu. Typowe dla PMS jest to, że dolegliwości pojawiają się tylko w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Nie występują od końca miesiączki do owulacji. Długość ich utrzymywania się u kobiet jest różna. Część z nich odczuwa objawy PMS przed krwawieniem, a po jego wystąpieniu wszystkie ustępują. Dla innych kobiet najbardziej uciążliwe są 2 dni przed miesiączką i jej początek.
Dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego są najbardziej intensywne między 25. a 35. rokiem życia. Całkowicie zanikają po menopauzie.
PMS a ciąża
Czy PMS wyklucza ciążę? Zespół napięcia przedmiesiączkowego ulega wyciszeniu w okresie ciąży. Jest to spowodowane zahamowaniem owulacji. Po ciąży, wraz z powrotem menstruacji, wracają objawy PMS. U większości kobiet mają one podobne nasilenie do tego, które występowało przed zajściem w ciążę. Niektóre kobiety skarżą się jednak na bardziej nasilone dolegliwości niż wcześniej, a inne – na ich mniejszą intensywność.
Czasami trudno jest odróżnić, czy pojawiające się objawy wskazują na PMS czy na ciążę. Dolegliwości mogą być dość zbliżone. To co odróżnia ciążę od zespołu napięcia przedmiesiączkowego to nudności i wymioty, które występują u większości kobiet ciężarnych na początku ciąży. Typowy jest też brak miesiączki. Przy PMS, objawy poprzedzają krwawienie. Jeśli ono nie wystąpi, warto wziąć pod uwagę ciążę. Inne objawy PMS, takie jak wahania nastroju, większa drażliwość i nasilona płaczliwość mogą pojawić się również w związku z zapłodnieniem.
Leki na PMS
Sposób leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego zależy od stopnia nasilenia objawów i tego, jak bardzo ograniczają one codzienne aktywności. Przy łagodnych symptomach PMS wystarczające mogą być modyfikacje stylu życia i domowe sposoby, o których można przeczytać w dalszej części artykułu. Korzystne efekty przynieść mogą też tabletki na PMS z niepokalankiem. Roślina ta łagodziła dolegliwości u 42-77% kobiet z PMS, które przyjmowały zawierające ją leki przez okres 3 miesięcy. Warto zaznaczyć, że podczas terapii nie obserwowano żadnych znaczących działań niepożądanych. Skuteczność wyciągu z niepokalanka w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest porównywalna z lekami przeciwdepresyjnymi, które stosuje się przy cięższej postaci PMS. Jednocześnie, leki ziołowe charakteryzują się większym bezpieczeństwem stosowania.
Tabletki na PMS z niepokalankiem to m.in. Cyclodynon i Castagnus. Roślinę tę znaleźć można też w leku homeopatycznym Mastodynon. Stosuje się je raz dziennie. Minimalny okres kuracji powinien wynosić 3 miesiące. Niepokalanek może łagodzić takie objawy PMS jak rozdrażnienie, nerwowość, bóle głowy, tkliwość i ból piersi, wahania nastroju oraz niepokój. Leki na PMS z niepokalankiem zmniejszają też bóle brzucha i pleców wywołane zmianami hormonalnymi. Są pomocne również przy zaburzeniach snu. Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania tabletek na PMS z niepokalankiem to łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz alergiczne zmiany skórne. Dodatkowo, można stosować preparaty z wapniem i magnezem.
W celu łagodzenia bólu głowy, brzucha, pleców lub bólu stawów, które pojawiają się u niektórych kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, można zastosować lek przeciwbólowy, taki jak np. Nurofen, Ibupar, Dexak lub Aleve.
Objawy PMS można skutecznie zmniejszyć regularnie stosując tabletki z niepokalankiem. Jest to roślina, która wykazała największą skuteczność w łagodzeniu dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Jeśli objawy PMS są bardzo nasilone i w znaczącym stopniu utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków, lekarz może zasugerować wprowadzenie leków na receptę. Najczęściej stosuje się środki przeciwdepresyjne, które mogą być zalecone do stałego zażywania lub przyjmowania jedynie podczas drugiej fazy cyklu. Czasami wprowadzane są leki hormonalne. W łagodzeniu objawów PMS skuteczne okazały się preparaty zawierające drospirenon i małe dawki etynyloestradiolu. Wybór odpowiedniego sposobu leczenia zawsze powinien być dokonywany wspólnie przez lekarza i pacjentkę.
Domowe sposoby na PMS
Łagodzenie objawów PMS należy rozpoczynać od możliwie najmniej inwazyjnych metod. Dopiero w razie ich niewystarczającej skuteczności zaleca się stosowanie silniejszych preparatów. Zanim więc zostaną wprowadzone leki na PMS na receptę, kobietom rekomendowana jest zmiana stylu życiu. Istotną rolę w zmniejszaniu dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego odgrywa aktywność fizyczna w drugiej połowie cyklu. Pozwala ona uśmierzyć część symptomów, a dodatkowo korzystnie wpływa na samopoczucie kobiety. Zmniejsza odczuwany stres i napięcie, a także pomaga zachować prawidłową masę ciała. Zaleca się wykonywać regularne ćwiczenia przez czas nie krótszy niż 30 minut kilka razy w ciągu tygodnia.
Ważne jest również wprowadzenie określonych zmian w sposobie odżywiania. Kobietom odczuwającym objawy PMS odradza się spożywanie dużych ilości kofeiny oraz soli. Należy też ograniczyć alkohol. W przyjmowanych posiłkach nie powinno brakować wapnia i magnezu. Warto przeanalizować codzienną dietę. Jeśli tych minerałów jest zbyt mało w pokarmach, można wspomóc się odpowiednią suplementacją.
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego można skutecznie zmniejszyć wprowadzając odpowiednie metody relaksacyjne i wyciszające. Popularna jest ostatnio technika mindfulness, która pomaga ograniczyć lęk i napięcie, a także żyć bardziej świadomie i uważnie.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to realny problem, który zaburza funkcjonowanie wielu miesiączkujących kobiet. Niejednokrotnie uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych oraz realizowanie zainteresowań. Zaburza życie prywatne i rodzinne. Zmiana stylu życia i wprowadzenie ziołowych leków na PMS może złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i poprawić samopoczucie kobiet. W razie potrzeby, dostępne są też silniejsze tabletki na PMS, zalecane przede wszystkim kobietom z ciężką postacią tego zaburzenia.
Bibliografia:
- Tkaczuk-Włach J., Sobstyl M., Syty K., Łepecka-Klusek C., Jakiel G., Zespół napięcia przedmiesiączkowego, Przegląd Menopauzalny, 2009, 6, 339-34.
- Urbańska E., Drosdzol-Cop A., Zespół napięcia przedmiesiączkowego a jakość życia młodych kobiet w odniesieniu do stanu zdrowia, GinPolMedProject, 2012, 1 (23), 79-89.
- Karowicz-Bilińska A., Kędzia W., Kotarski J. i inni, Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie zastosowania leku Mastodynon w ginekologii, Ginekol Pol., 2013, 84, 157-159.