Bóle kostno-stawowe i mięśniowe leki bez recepty - co zawierają?
W dużej mierze leki przeciwzapalne na stawy bez recepty (znane również jako leki na zapalenie stawów) zawierają w swoim składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne określane skrótem NLPZ. Wpływają one na przemianę kwasy arachidonowego do mediatorów stanu zapalnego. Oprócz tego redukują ból. Wśród najczęściej występujących leków wymienia się m.in. diklofenak (w tabletkach, kapsułkach i żelu), ketoprofen i deksketoprofen (saszetki, tabletki, kapsułki), naproksen, ibuprofen (tabletki i żel), nimesulid (do smarowania), meloksykam (tabletki i/lub kapsułki). Wiele z wymienionych substancji występuje co najmniej w 2óch różnych formach leku. Przykładowo:
-
Voltaren to tabletki na ból stawów i maść na ból kolana z diklofenakiem, podobnie jak leki na bóle stawów z naproksenem i ibuprofenem
-
Opokan to tabletki na stawy bez recepty nie mające swojego odpowiednia np. jako żel na ból mięśni lub maść na ból
-
Traumon to nie tylko lek na ból mięśni i stawów, ale wyłącznie krem, żel lub maść na bolące stawy.
W przypadku niektórych rodzajów bólu warto sięgnąć po bardziej uniwersalne preparaty NLPZ np. lek na ból kości to najzwyklejszy kwas acetylosalicylowy tj. aspiryna w dawce 500 mg. Co stosować na silne bóle kostno-stawowe? Pomocne są leki bez recepty opierające się np. na ketoprofenie.
Lek przeciwzapalny na stawy, kości i mięśnie - dawkowanie
Zależnie od leku, jego dawki i postaci część leków przeciwbólowych na kości, mięśnie, stawy stosuje się 1, 2 lub 3 razy dziennie. Większość z nich tj. tabletki na zapalenie stawów, tabletki na bóle kostno-stawowe, kapsułki, saszetki i inne formy doustne należy przyjmować w trakcie posiłku lub tuż po nim, ponieważ może nieco drażnić żołądek. Przykładowo lekiem do stosowania na ból biodra, krzyża lub kręgosłupa jest meloksykam do stosowania raz na dobę w dawce 7,5 mg bez recepty. W przypadku bólu kolana, pleców stosuje się tabletki na stan zapalny stawów z ketoprofenem po 25 lub 50 mg lub jego pochodną czyli deksketoprofen. Lekiem, który można stosować do 3 razy dziennie jest ibuprofen, którego dawka dobowa wynosi 1200 mg (to częsty środek stosowany jako lek na zapalenie mięśni). Wymienione leki sprawdzą się również na ból stawów i kości, a także zwyrodnienie stawów na różnym etapie choroby. W przypadku łagodnych dolegliwości lub przy ograniczonej tolerancji doustnych leków rozwiązaniem są maści, żele, kremy, a także spraye na ból stawów i mięśni. Środki te stosuje się niezależnie od posiłku, ponieważ wykazują głównie działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe miejscowo, w bardzo niewielkim stopniu pojawiają się w krążeniu ogólnym. Dlatego lek na zapalenie stawów w maści jest często wybierany, ponieważ wielu pacjentów boi się skutków ubocznych ze strony żołądka. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ lek na ból kolana bez recepty w postaci żelu z etofenamatem może okazać się wystarczający i spełniać swoje zadanie terapeutyczne. Oprócz tego lek na ból stawów może występować również jako aerozol/spray, co jest jeszcze mniej kłopotliwe niż maść.
Jak działają leki na ból mięśni, kości i stawów?
Ból stawów, mięśni, pleców czy kręgosłupa może być szczególnie dotkliwy, niekiedy zaostrzający się i odczuwany przy każdym nawet najmniejszym ruchu. Wiele osób ma w swojej apteczce sprawdzony lek na bolące stawy. Chociaż wielu pacjentów rozróżnia leki na zapalenie stawów czy na ból mięśni lub kręgosłupa o przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu. Zwykle bóle stawów przypisuje się osobom starszym jak zwyrodnienie stawów czy reumatyzm. Jednak nie jest to reguła i średnia wieku pacjentów z problemami stawowymi obniża się. Wiele osób szuka skutecznego i szybkiego w działaniu leku na ból stawów, mięśni czy kręgosłupa. Warto wiedzieć, z jakich leków na ból krzyża czy pleców warto skorzystać. Niestety wiele środków, które wykazują skuteczność na ból głowy może okazać się za słaba na bolące mięśnie, stawy i kości. Leki na stawy o działaniu przeciwbólowym posiadają zwykle komponentę przeciwzapalną, co jest wskazany czy zmianach zwyrodnieniowych o charakterze zapalnym czy przewlekłym. Warto wiedzieć, że środki na ból pleców mogą przydać się również po urazach np. tabletki z diklofenakiem o właściwościach zmniejszających obrzęk.
Wsparciem o potencjale regeneracyjnym są tabletki na stawy z kolagenem, glukozaminą, chondroityną.
Choroby stawów u seniorów a lek na sztywne stawy
Choroby zwyrodnienione stawów z objawem sztywnych stawów dotyczą przede wszystkim pacjentów w podeszłym wieku, u których struktury stawowe uległy degeneracji i zużyciu z biegiem czasu. Po jakie preparaty na ból i zapalenie stawów sięgają seniorzy? Są to m.in.
-
leki na stawy biodrowe bez recepty np. w maści
-
leki na ból biodra bez recepty jak tabletki lub saszetki lub maść na ból biodra
-
maść na ból kolana, krzyża i odcinka lędźwiowego
-
żel na kręgosłup.
Wymienione środki to po prostu leki na zapalenie stawów bez recepty, które mogą pomóc zmniejszyć sztywność w stawach, poprawić zakres ruchomości i co ważniejsze zmniejszyć ból, który w chorobach stawów jest przewlekły. Warto dodać, że osoby starsze bardzo często sięgają po maść na zapalenie stawów. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że każdego dnia przyjmują inne tabletki na ciśnienie i chcą ograniczyć ilość łykanych leków. Oprócz chorób związanych z biodrami wielu sędziwych pacjentów szuka środków jak leki na ból kolana, które powinny pozwolić na swobodniejsze funkcjonowanie seniora i zapewnić bezbolesne wyjście do sklepu spożywczego. Niedoścignionym marzeniem wszystkich pacjentów jest oczywiście panaceum jak lek na stawy bez recepty wolny od jakichkolwiek działań niepożądanych.
Lek na bóle kości i stawów, reumatyzm, zwyrodnienie stawów
W zależności od intensywności objawów stosuje się środki miejscowe jak maści, żele, kremy na ból i stan zapalny, które wykazują działanie rozgrzewające lub chłodzące (np. maści końskie) lub typowo przeciwbólowe i przeciwzapalne jak smarowidła na bazie ibuprofenu, naproksenu, etofenamatu jak np. Traumon żel. Duża część pacjentów wybiera jednak przeciwbólowe tabletki na bóle kręgosłupa, stawów, krzyża czy przy reumatyzmie, które pełnią funkcję jako lek na bóle kostno stawowe. Mogą zadziałać skuteczniej na ból niż miejscowe środki jak maść czy krem. U niektórych osób tabletki przeciwzapalne na stawy mogą nieco drażnić żołądek, jednak warto pamiętać, że doustnych leków czy tabletek na bóle mięśniowe czy stawowe nie przyjmuje się na pusty żołądek — a najlepiej po posiłku. Kiedy może pojawić się ból stawów? Np. w momencie przetrenowania — może dojść do nadwyrężenia stawu i wytworzenia się stanu zapalnego. Oprócz tego stawy ulegają starzeniu z wiekiem i to zwykle osoby starsze sięgają po tabletki przeciwbólowe na kręgosłup czy stawy. Warto wiedzieć, że nie należy łączyć różnych leków przeciwbólowych w jednym czasie. Może dojść do nasilenia skutków ubocznych ze strony tej grupy preparatów, jakimi są NLPZ. Faktem jest to, że po leki na ból mięśni i stawów sięgają coraz młodsze osoby, ponieważ wszechobecna otyłość i nadwaga prowadzi do szybszego zużycia stawów, co prowadzi do powstania niejednokrotnie stanu zapalnego. Dlatego lek na zapalenie stawów bez recepty to częsty gość w apteczkach również osób już po 30. i 40. rokiem życia.