Narkotyki, szczególnie te wciągane nosem, prowadzą do wyniszczenia całego organizmu. Dla wielu osób jednym z pierwszych pojawiających się problemów jest wieczny katar po narkotykach i sucha, podrażniona błona śluzowa. Pierwszy krok do regeneracji nosa po narkotykach, to próba odstawienia substancji psychoaktywnych. To jest jednak proces, który trwa jakiś czas. Co można stosować na zatkany nos po narkotykach? Jak wspomóc gojenie strupków w nosie? Co zrobić jeżeli powstanie dziura w nosie po narkotykach?
Jak narkotyki działają na nos
Narkotyki mają wyniszczające działanie na całe ciało, w tym układ oddechowy. Szczególnie niekorzystnie na nos wpływa wciąganie narkotyków takich jak kokaina czy metamfetamina oraz wąchanie szkodliwych substancji np. klejów. Zwłaszcza kokaina cieszy się złą sławą, bowiem powoduje silne obkurczenie naczyń krwionośnych w obrębie nosa, przez co utrudnia regenerację i odżywianie tej części ciała. Ponadto, naczynia często zostają objęte stanem zapalnym. Sama kokaina odkłada się w błonie śluzowej, gdzie pozostaje nawet przez wiele miesięcy po ostatnim jej zażywaniu. W efekcie może dochodzić do obumierania komórek nosa, a dalej – do uszkodzenia chrząstki przegrody nosowej. W zależności od długości stosowania uzależniających substancji można doświadczyć objawów jak:
- ból nosa i twarzy,
- przekrwienie nosa i krwawienia,
- katar lejący się lub zatkany nos,
- martwica tkanek nosa,
- zakażenie grzybicze lub bakteryjne nosa i zatok,
- osłabiony węch,
- owrzodzenie gardła,
- perforacja przegrody nosa, czyli dziura w przegrodzie,
- perforacja podniebienia.
Jak wygląda nos po narkotykach
Nos po narkotykach stosowanych donosowo cechuje przekrwienie i obrzęknięta błona śluzowa. Naczynia są kruche, przez co pojawiają się krwotoki z nosa. W nozdrzach obecna jest wydzielina, która zatyka nos, a innym razem jest płynna. Ta druga sytuacja może dotyczyć reakcji alergicznej naszego ciała np. na susz lub ziele konopi siewnych, które mają potencjał uczulający. Pojawienie się kataru po narkotykach ma swoją funkcję. W taki sposób organizm próbuje bronić się przed szkodliwymi substancjami.
Długie stosowanie szkodliwych substancji prowadzić będzie do obumierania komórek błony śluzowej. Tworzyć mogą się bolesne owrzodzenia w nosie, które wyglądają jak wgłębione ubytki wewnątrz nosa, często czerwone lub biało obrzeżone. Jeżeli na tym etapie nie zrezygnuje się z używania związków psychoaktywnych, to zmiany mogą postępować aż do pojawienia się dziury w nosie po narkotykach.
Leczenie nosa po narkotykach
Jak wyleczyć nos po narkotykach? Podstawą terapii uszkodzeń nosa jest w tej sytuacji jak najszybsze zaprzestanie stosowania narkotyków. W takich chwilach bardzo potrzebne jest wsparcie innych osób, a często również fachowego personelu, który pomoże przejść przez trudne chwile. Szukając pomocy, pamiętaj, że aby skorzystać z poradni leczenia uzależnień nie trzeba mieć skierowania – po prostu zadzwoń do wybranej placówki, która pokieruje Cię w dalszych krokach.
Nieocenionym wsparciem jest też Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia – 800 199 990, który działa między 16:00 a 21:00. Pod tym numerem można uzyskać poradę dotyczącą swojej sytuacji lub po prostu porozmawiać z drugą osobą. Pod numer mogą dzwonić też rodziny i bliscy osób uzależnionych.
Samo uszkodzenie nosa można leczyć na dwa sposoby – przez leki lub interwencję chirurgiczną. W przypadku zakażeń bakteriami lekarz przepisuje leki na receptę m.in. maści z antybiotykiem, infekcje grzybicze będą zaś wymagać podania doustnych tabletek. Cały proces można wspomóc środkami nawilżającymi nos bez recepty, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu. Inne leki na nos zniszczony przez narkotyki to środki przeciwzapalne. Ograniczają zapalenie naczyń. Leczenie chirurgiczne jest często konieczne w przypadku dziury w przegrodzie nosowej po narkotykach. Specjalista może zamknąć przegrodę stosując przeszczep. Należy jednak pamiętać, że im większy ubytek, tym mniejsze powodzenie takiej operacji.
Zobacz również domowe testy na narkotyki – KLIKNIJ TUTAJ.
Co użyć na katar po narkotykach
Wieczny katar po narkotykach to nic dziwnego. Nos produkuje wydzielinę, żeby się bronić i pozbyć się niechcianych substancji. Jeżeli chcesz chronić swój nos i pozbyć się przewlekłego kataru, to pierwszym krokiem jest rezygnacja z zażywania narkotyków. Aby do tego czasu ulżyć nieco zatkanemu nosowi, dobrze jest płukać go roztworem soli fizjologicznej. Do tego celu można użyć irygatora na zatoki, który pomoże wyczyścić nos z resztek obcych substancji i zanieczyszczeń. Ponadto irygacje nawilżają wnętrze nosa i rozrzedzają katar, co ułatwia jego usuwanie.
Irygacje są najbezpieczniejszą metodą na zatkany nos po narkotykach. Choć na aptecznych półkach jest sporo preparatów na katar, to w przypadku zażywania substancji psychoaktywnych większość z nich może okazać się szkodliwa. Wiele też zależy od tego, jaki rodzaj narkotyku jest stosowany i jaka jest jego droga podania.
Tego nie stosuj na katar po narkotykach
W przypadku używania kokainy, amfetaminy czy klejów wciąganych przez nos unikaj najpopularniejszych kropli i sprayów donosowych z apteki. Wiele z tych substancji (szczególnie oksymetazolina i ksylometazolina) działa na zasadzie obkurczenia naczyń w nosie. Takie same właściwości ma m.in. kokaina. Skumulowany efekt sprawi, że tkanki nosa mogą być niedotlenione i niedożywione, a to nasila objawy kataru i prowadzi do martwicy komórek. Inne psikacze do nosa zawierają w składzie steryd. To też nie jest dobry wybór przy wciąganiu narkotyków. Sterydy donosowe w niektórych przypadkach zwiększają ryzyko uszkodzenia przegrody nosowej. Dziura w nosie po narkotykach jest bardzo możliwa, dlatego lepiej unikaj leków na katar, które mogą nasilić ten efekt.
A co z tabletkami? Duża część środków na katar w tabletkach ma potencjał uzależniający. To zdecydowanie nie jest dobry wybór dla osoby, która walczy z problemami po narkotykach. Wyjątek stanowią ziołowe preparaty na zatoki, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę. To może być rozwiązanie na zatkany nos po marihuanie.
Co zastosować na regenerację nosa po narkotykach
Nos wysuszony po narkotykach i pełen strupków można leczyć. Najlepiej robić to pod okiem laryngologa, który dokładnie obejrzy zmiany i dobierze odpowiednie leczenie. Gdy wciągasz nosem kokainę, metamfetaminę lub klej podstawą jest bardzo regularne przepłukiwanie nosa z zanieczyszczeń i drobinek kryształu. Do tego celu najlepiej sprawdzą się jednorazowe ampułki z solą fizjologiczną. Ich koszt jest nieduży, więc warto zawsze mieć je pod ręką. Do czasu wizyty można stosować preparaty na suchy nos dostępne bez recepty. Jak wyleczyć nos po narkotykach? Nadżerki w nosie i inne zranienia można smarować maścią regenerującą, bądź zastosować nawilżające i natłuszczające spraye. W składzie takich środków znajdują się m.in.:
- ektoina – silnie nawilżająca, tworząca ochronną powłoczkę na powierzchni błony śluzowej,
- hialuronian sodu i gliceryna – również mocno nawilża,
- oleje roślinne – m.in. olej sezamowy czy oliwa z oliwek. Natłuszczają wnętrze nosa, zmniejszają uczucie ciągnięcia, swędzenia i pieczenia,
- witaminy – takie jak witamina A i E. Są rozpuszczane w tłuszczach, działają antyoksydacyjnie,
- pantenol – sprzyja regeneracji nosa po narkotykach, przyspiesza gojenie,
- miód manuka – działa przeciwbakteryjnie, przyspiesza gojenie.
Aby zregenerować nos po narkotykach, przydatne będą inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Dobrze, jeśli będzie miała ona dodatek ektoiny lub kwasu hialuronowego. W przeciwieństwie do miejscowych sprayów i maści, nebulizacje nawilżą cały układ oddechowy. Aby je wykonać, potrzebny będzie nebulizator.
Gdy organizm jest osłabiony przez narkotyki, to nieocenionym sprzymierzeńcem w powrocie do zdrowia będą specjalistyczne zupki lub drinki proteinowe. Zastępują posiłek i są bogate we wszystkie potrzebne organizmowi substancje. Szczególną uwagę warto poświęcić napojom Nutridrink Skin Repair, które zawierają składniki tak dobrane, aby wspomóc leczenie trudno gojących się ran.
Czy artykuł był pomocny? Oceń przeczytany tekst lub zostaw kilka słów od siebie. Kliknij w "dodaj komentarz" poniżej. Chcemy tworzyć przede wszystkim teksty przydatne dla czytelnika, Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne! ♥
Bibliografia
- Yewell, J., Archer, S., Haydon, R., & Manaligod, J. M. (2002). Complications of intranasal prescription narcotic abuse. Annals of otology, rhinology & laryngology, 111(2), 174–177.
- Faelens, G., Corriols–Noval, P., & Morales–Angulo, C. (2021, June). Otolaryngology manifestations of cocaine abuse. In Anales de Otorrinolaringología Mexicana (Vol. 66, No. 2, pp. 140–150).
- Green, R. J., Gardiner, Q., Vinod, K., Oparka, R., & Ross, P. D. (2020). A case series and literature review on patients with rhinological complications secondary to the use of cocaine and levamisole. The Journal of Laryngology & Otology, 134(5), 440–446.
- https://americanaddictioncenters.org/health–complications–addiction/drugs–nose