Kiedy stosuje się leki na bolesne miesiączki bez recepty?
Bóle menstruacyjne dotyczą większości kobiet i są charakterystycznym objawem towarzyszącym miesiączce. Dyskomfort pojawia się najczęściej w podbrzuszu oraz okolicy krzyżowej. Ból wywołują również skurcze macicy. Dodatkowe dolegliwości związane z tym momentem cyklu to nudności, bóle głowy, rozdrażnienie i apatia. Bolesne miesiączki często pojawiają się u kobiet szczególnie wrażliwych na stres, przepracowanych oraz rozchwianych emocjonalnie. Bóle miesiączkowe związane są ze zmianami mającymi miejsce w macicy. W trakcie pierwszych dni cyklu następuje krwawienie związane ze złuszczaniem się błony macicy. W wyniku tego występują mocne skurcze, które mogą wiązać się z wystąpieniem bólu. Przebieg miesiączki jest kwestią indywidualną, dlatego w tak różny sposób wiele kobiet odczuwa bolesne miesiączki. U części ból może być na tyle silny, że muszą sięgnąć po typowe środki przeciwbólowe np. z paracetamolem. Leki na bolesne miesiączkowanie mogą zawierać inne substancje czynne, które należą do NLPZ. Warto wiedzieć, że spora część kobiet odczuwa bóle już na kilka dni przed miesiączką. Dlatego część kobiet sięga również po tabletki na ból brzucha przed okresem. Część kobiet przed okresem może zmagać się z migreną, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym.
Kobiety mogą zmagać się oprócz z bolesnym miesiączkowaniem, to również z obfitymi miesiączkami, które mogą prowadzić do nadmiernej utraty krwi. W tym przypadku warto wykonać badania krwi - morfologię, która może pokazać konieczność stosowanie leków z żelazem lub tabletek na anemię.
Leki, które przynoszą ulgę na bóle menstruacyjne - co zawierają?
Ból miesiączkowy można załagodzić dwojako. Jedną z opcji są typowe środki przeciwbólowe z grupy NLPZ i paracetamol. Inną opcją są preparaty rozkurczające (spazmolityczne). Niekiedy ból jest na tyle silny, że wiele kobiet łączy oba rodzaje preparatów. Stosuje zatem lek rozkurczowy i przeciwbólowy jednocześnie. Środki spazmolityczne stosowane na bolesne miesiączki to drotaweryna i hioscyna - dobrze znane leki na ból brzucha. Z kolei na łagodną bolesność związaną z miesięcznym krwawieniem część kobiet sięga po paracetamol, ibuprofen, w nieco silniejszych po metamizol (wykazuje łagodne właściwości rozkurczające) aż po ketoprofen.
Niezależnie jak długo kobieta zmaga się z bólami miesiączkowymi powinna pamiętać, że nagłe nasilenie bólu i/lub jego długości w czasie okresu powinno skłonić do wizyty u ginekologa. Kluczowa dla zdrowia kobiet jest również dieta, którą uzupełniają witaminy i minerały dla kobiet.