Kiedy stosuje się krople i spraye na suchą śluzówkę nosa?
Suchość w nosie to dolegliwość o zróżnicowanej etiologii. Do jej wystąpienia może przyczynić się suchość powietrza związana z sezonem grzewczym. Niekiedy to kwestia nadkażenia bakteryjnego lub efekt nadużywania kropli na katar z ksylometazoliną, a także niektórymi lekami jak doustne środki na alergię. Niezależnie od przyczyn preparaty na suchy nos zawierają substancje nawilżające śluzówkę jamy nosowej.
Co zawierają i jak działają preparaty na suchość w nosie?
Preparaty na suchość w nosie jak spraye, aerozole mogą zawierać różne składniki przede wszystkim nawilżających i chroniących przed dalszą ucieczką wody. Najczęściej można spotkać krople na suchy nos z hialuronianem sodu (związek ten wiąże wodą i poprawia wilgotność błon śluzowych, ponieważ wiąże wodę i ogranicza jej odparowywanie), gliceryną (tworzy warstwę ochronną i ogranicza parowanie wody), nieco bardziej tłustszymi substancjami jak roślinne oleje (np. olej sezamowy na suchy nos, ale również wysokooczyszczona oliwa z oliwek, które dostarczają substancji lipidowych dedykowanych do podrażnionej śluzówki, która musi się odbudować), woda morska z dodatkowymi minerałami jak miedź, selen czy mangan o potencjale p/zapalnym. Niekiedy na suchość śluzówki pomocne mogą okazać się maści do nosa na podrażnienia, które opierają się na tłustych składnikach jak parafina, wazelina - mogą one zawierać niekiedy witaminy np. A i E. W podrażnieniach śluzówki nosa pomocne są również takie składniki jak ektoina, która występuje w produktach jak krople i spraye na alergiczny katar sienny. Oprócz tego wiele z produktów na suchy nos zawiera dodatki roślinne np. porost islandzki i inne surowce śluzowe. Warto wspomnieć również o preparatach z przeciwbakteryjnym nanosrebrem, które towarzyszy produktom nawilżającym do nosa. Nie można zapominać również o potencjale nawilżającym izotonicznej wody morskiej.
Jak stosuje się krople, spraye i maści nawilżające na suchy nos i śluzówkę jamy nosowej?
Zależnie od potrzeb produkty te stosuje się kilka razy dziennie (zważywszy, że łagodzą podrażnienie, uczucie pieczenia). Większość z nich nie ma większych ograniczeń co do dziennego stosowania, a także przez dłuższy okres czasu - dłużej niż tydzień lub dłużej. Warto oczywiście uważać, aby nie połykać preparatów nawilżających do nosa, ponieważ ich nadmierne spożycie może prowadzić do bólu brzucha z biegunka na czele. Dlatego, jeśli masz tendencję do spływania kropli lub aerozolu do gardła możesz rozważyć maści, żele, kremy nawilżające do nosa, które utrzymują się dłużej na śluzówce - są zwykle gęstsze.
Krople, spraye, maść na suchy nos - przykłady
Jakie preparaty zatem znajdziemy w tej kategorii? Są to produkty płynne jak krople, spraye i aerozole, a także półstałe w postaci maści, kremu lub gęstszego żelu. Warto zwrócić uwagę m.in. na:
- wodne preparaty z wodą morską lub roztwory kwasu hialuronowego o działaniu nawilżającym
- olejowe preparaty do nosa oparte na oleju sezamowym lub innych wysokooczyszczonych olejach o właściwościach powlekających, hamujących odparowywanie wody i łagodzących
- tłuste maści z wazeliną i witaminą A, a także preparaty łączące prowitaminę B5 z kwasem hialuronowym i palmitynianem retinolu (wit. A) o potencjale regenerującym i sprzyjającym lepszemu uwodnieniu śluzówki.