Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Narkotyki - jakie dają objawy? Metody wykrycia i apteczne narkotesty bez recepty
Narkotyki to nielegalne substancje o wysokim potencjale uzależniającym i odurzającym działaniu. Przez swoje działanie sieją spustoszenie w organizmie - wywołują wiele nieprzyjemnych objawów, są odpowiedzialne za uszkodzenia narządów. Jak wykrywa się narkotyki? Czy apteczne testy są skuteczne?
- Co to są narkotyki oraz jak je rozpoznać? Rodzaje narkotyków i ich działanie
- Objawy zażywania narkotyków i zachowanie po narkotykach
- Jak długo narkotyki utrzymują się w organizmie? Po jakim czasie od zażycia wykrywa się narkotyki?
- Rodzaje narkotestów. Gdzie wykonać lub kupić test na narkotyki?
Co to są narkotyki oraz jak je rozpoznać? Rodzaje narkotyków i ich działanie
Narkotyki to często syntetyczne substancje o silnym działaniu psychoaktywnym i odurzającym na ośrodkowy układ nerwowy.
W zależności od klasyfikacji wymienia się narkotyki miękkie (“o mniejszym potencjale uzależniającym” jak marihuana, haszysz) oraz twarde - należą tutaj np. amfetamina, kokaina, heroina. Jak wyglądają narkotyki? Mogą mieć postać białego proszku, tabletek czy kapsułek - skład narkotyków to czasami jedna wielka niewiadoma. Należy zauważyć, że w ścisłych sytuacjach medycznych stosowane są tzw. leki opioidowe jak morfina, tramadol, fentanyl. Mogą mieć one postać np. plastrów transdermalnych. Są to leki do stosowania w silnym bólu np. nowotworowym.
Jak działają oraz jakie są narkotyki? To zależy, bowiem istnieje jeszcze drugi podział pod względem ich działania na tzw. stymulanty, depresanty. Stymulanty czasowo znoszą uczucie zmęczenia i znużenia, są odpowiedzialne za pobudzenie, hamują apetyt, są odpowiedzialne za rozszerzenie źrenic. Depresanty hamują i spowalniają działanie mózgu - występują tutaj zwężone źrenice, działanie uspokajające i euforyzujące, poprawiają nastrój.
Objawy zażywania narkotyków i zachowanie po narkotykach
Jak wygląda osoba stosująca narkotyki i jak się zachowuje? Jak rozpoznać osobę palącą marihuanę? Użytkownikom narkotyków towarzyszą zmiany w wyglądzie oraz inne dolegliwości jak przewlekły kaszel, przewlekły katar i/lub zmiany w obrębie błony śluzowej nosa, męczliwość, wychudzenie, charakterystyczny zapach wydychanego powietrza czy włosów. Wyróżniamy 2 rodzaje objawów związanych z przyjmowaniem narkotyków - fizyczne oraz psychiczne. Mogą mieć one różne nasilenie w zależności od stosowanej dawki, rodzaju narkotyku. Pewne jest jednak to, że objawy te przybierają na sile wraz z rosnącą tolerancją i stopniem uzależnienia.
Wśród objawów fizycznych można wymienić m.in. spadek masy ciała, brak apetytu (narkotyki mają działanie anorektyczne), zmiany w obrębie źrenic - zwężone lub rozszerzone (warto wykonać test źrenicy oka), przekrwione i szklane oczy. W okresie działania narkotyku obserwuje się wzmożony napęd psychoruchowy, a podczas ich osłabionego działania pojawiają się np. dezorientacja, ospałość, apatia, znużenie. Niekiedy mogą pojawić się łatwo zauważalne symptomy jak drżenie rąk, drgawki, nudności i/lub wymioty. Osoby stosujące narkotyki mogą mieć problem z próchnicą, zmianami w jamie ustnej (np. owrzodzenia), zmiany na skórze - przebarwienia, ciężko gojące się rany.
Objawy psychiczne obejmują m.in. znaczące wahania nastroju, zbytnia płaczliwość, drażliwość, emocjonalność. Niekiedy mogą wystąpić wyraźne objawy agresji i napadów złości. Występują również zmiany w zachowaniu - nadmierny przyrost pewności siebie, osłabienie zahamowań, nadpobudliwość, urojenia, psychozy, stany lękowe i/lub depresyjne.
Jak długo narkotyki utrzymują się w organizmie? Po jakim czasie od zażycia wykrywa się narkotyki?
Niektóre narkotyki stosunkowo długo utrzymują się w organizmie - np. marihuana i jej metabolity przy wielokrotnym paleniu mogą być wykryte w ciągu 5-20 dni. Po jednorazowym paleniu marihuana mogę być wykryta w ciągu 2-3 dni. Pozostałe z narkotyków jak amfetamina, morfina, heroina czy kokaina charakteryzują się krótkim okresem wykrywalności (zwykle 1 do maksymalnie 4 dni, zależy to od dawki). W przypadku wykrywania we włosie, substancje narkotyczne mogą być wykryte po kilku miesiącach od stosowania, nie dają jednak wyniku od razu. Niektóre leki mogą wydłużać lub skracać metabolizm narkotyku - substancje te ulegają tak jak leki metabolizmowi wątrobowemu. Wiele substancji może mieć charakter induktora lub inhibitora, co wpływa na metabolizm i odpowiednio obecność narkotyku w ustroju. Przykładowo amiodaron może spowalniać metabolizm amfetaminy, a metabolizm tetrahydrokanabinolu może być zwiększony w połączeniu z warfaryną. Zatem leki mogą wchodzić w interakcje z narkotykami - odpowiednio również zwiększać lub zmniejszać ich działanie. Część osób może zastanawiać się "jak sprawdzić czy biały proszek to narkotyk albo jak rozpoznać narkotyki?". Najbezpieczniejszą analizę jakościową wykonuje się z użyciem chemicznych metod jak HPLC czy chromatografia. Niekiedy stosuje się również badania barwnikowe.
Rodzaje narkotestów. Gdzie wykonać lub kupić test na narkotyki?
W zależności od potrzeb możemy zakupić test (tzw. narkotest) do wykonania w domu lub udać się do laboratorium (charakteryzują się one większą czułością). Wynik badania zależy jednak od czasu pomiędzy przyjęciem (jedno- lub wielokrotnym), a pobraniem próbki do badań. Testy dostępne w aptece to wyroby medyczne do jednorazowego użytku, są to testy paskowe, gdzie w zależności od wyniku wybarwia się w postaci prążka odpowiednio okienko testowe i/lub kontrolne. Testy do stosowania w domu należy odczytać w określonym przedziale czasu, ponieważ wybarwienie nie jest trwałe i pojawia się dopiero po kilku minutach, może również zmienić się z biegiem czasu. W aptece dostępne są testy wykrywające kilka narkotyków 6 w 1- jest to istotne, gdy nie wiemy co zażyła badana osoba. Zwykle są one wykonywane z próbki moczu, czasem ze śliny (zależy od narkotestu).
Apteczne narkotesty na obecność narkotyków obarczone są pewnym ryzykiem błędu ze względu na możliwość ich sfałszowania poprzez manipulację pobranej próbki (np. jej rozcieńczenie). Test może dać 2 wyniki - wynik dodatni - substancja jest obecna w stężeniu wykrywalnym przez test, ujemny - wykrywana substancja nie występuje w tej próbce badanej lub test nie jest wystarczająco czuły. Niekiedy również może dojść do błędów jak wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Co one oznaczają? Wynik fałszywie (+) obserwuje się przy stosowaniu niektórych leków, które mają podobną budowę chemiczną do substancji narkotycznych, w związku z tym mogą być wykrywane. Wynik fałszywie ujemny mogą dać rozcieńczona próbka moczu, mała czułość testu, późne wykonanie testu względem przyjęcia narkotyku.
Można skorzystać również z oferty laboratorium medycznego, które oferują testy na wykrycie narkotyków oraz substancji ich maskujących. Badania laboratoryjne na narkotyki (tzw. badania toksykologiczne) wykonywane są z użyciem specjalnych metod jak immunochromatografia lub chromatografia gazowa. W moczu, krwi i włosie oznaczane są narkotyki i ich metabolity. Testy robione z włosa mają przewagę taką, że narkotyki mogą być wykryte po kilku miesiącach od ich stosowania — substancja narkotyczna i/lub jej metabolit wbudowują się w strukturę włosa.
Bibliografia
- https://www.kbpn.gov.pl/
- https://domowelaboratorium.pl/pol_m_Testy-narkotykowe-i-alcotest_Testy-narkotykowe-438.html
- https://www.labtestsonline.pl/test/testy-na-obecnosc-lekow-i-narkotykow
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pulapka-nowych-narkotykow