Co na zatoki? Płukanie zatok czy inhalacje?
Zapalenie zatok i ich ból jest bardzo dokuczliwy, a proces leczenia dość długotrwały. Dlatego z pomocą na zatoki przychodzą np. zestawy do płukania nosa i zatok. Preparaty te skutecznie zmniejszają obrzęk w obrębie śluzówki nosa, ułatwia udrożnienie nosa i zatok, pozbycie się zapalnej gęstej wydzieliny. Z metody tej mogą korzystać dzieci i kobiety w okresie ciąży. Alternatywą są nebulizacje lub inhalacje na zatoki, które można przeprowadzić z użyciem soli fizjologicznej Gilbert, stężonego roztworu soli jak Nebu Dose Hipertonic, olejków eterycznych i ich mieszanek (np. Inhalol czy Olbas oil). Pomocna jest również maść na zatoki, która często można wykorzystać jako środek rozgrzewający do smarowania klatki piersiowej przy kaszlu jak np. Vicks Vaporub. Inhalacje na zatoki mają swój ogromny plus — można je z łatwością przeprowadzić w domu z użyciem takiego środku jak lek na zatoki bez recepty. Płukaniu zatok i inhalacjom towarzyszy konieczność zastosowania np. leku na zatoki, który wykazywałby działanie przeciwbólowe lub pomagał usunąć gęstą zalegającą flegmę.
Lek i tabletki na zatoki bez recepty — jak działają i co wchodzi w ich skład?
Tabletki i leki na zatoki mogą być ziołowego pochodzenia i zawierać kompleks substancji roślinnych, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne, rozrzedzające śluz z zatok. Jednym z bardziej znanych środków są tabletki Sinupret na zatoki. O szczególnym znaczeniu są takie zioła na zatoki jak werbena, bez czarny, pierwiosnek, które łącznie wykazują synergistyczne działanie np. sekretolityczne. Inną grupą są preparaty na zatoki jak Theraflu Zatoki, które zawierają środek przeciwbólowy oraz substancję o działaniu obkurczającym na śluzówkę nosa i zatok. Dzięki takiemu połączeniu lek na zatoki może zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz ułatwić oddychanie. Lek na zatoki może mieć również formę saszetki Theraflu Maxgrip.
Aerozole, spray i krople do nosa na zatoki — co zawierają?
Co innego można zastosować na zatoki? W przypadku zapalenia zatok i kataru pomocne mogą okazać się miejscowe środki jak spray czy krople do nosa na zatoki. Część z nich są to leki jednocześnie do stosowania przy katarze jak Np. Otrivin Katar i Zatoki. Inny preparat na zatoki to Sinumedin, który stanowi połączenie substancji na katar, alergię. Niektóre leki na zatoki wykazują działanie przeciwbakteryjne, co jest zasadne np. w bakteryjnym zapaleniu zatok. W tej kategorii znajdziesz zestawy do płukania zatok (saszetki i butelka) oraz gotowe produkty wyłącznie z saszetkami.