Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Prostata - objawy, leczenie, badania. Jak poznać przerost gruczołu krokowego?
Wraz z wiekiem dochodzi do wielu zmian, które z pozornie łatwego siusiania mogą prowadzić do przewlekłych, kłopotliwych problemów. Mowa o łagodnym przeroście prostaty, która dopada spory odsetek panów po 50. roku życia. Gruczoł krokowy i zmiany zachodzące w nim oprócz układu moczowego dotykają również sfery intymnej panów (np. zdolności osiągania i utrzymania erekcji). Co zatem zrobić w kwestii łagodnego przerostu prostaty? Czy istnieją skuteczne tabletki lub zioła na przerost prostaty?
- Co to jest prostata (stercz)?
- Rola gruczołu krokowego
- Jak zmienia się prostata w okresie życia mężczyzny?
- Łagodny rozrost gruczołu krokowego
- Przerost prostaty — objawy
- Co powoduje przerost prostaty?
- Przerost prostaty a aktywność seksualna
- Objawy raka prostaty i przerostu gruczołu krokowego
- Leczenie przerostu prostaty
- Co na problemy z prostatą z apteki bez recepty?
- Prostata - badania
Co to jest prostata (stercz)?
Gruczoł krokowy, stercz, prostata to część narządów płciowych u mężczyzn. Prostata jest ulokowana poniżej pęcherza moczowego, a cewka moczowa przebiega dokładnie przez jej środek. Pod względem budowy anatomicznej składa się z 2óch płatów, które połączone są węziną, a całość otoczona mocną mięśniową torebką. Rozmiarem stercz przypomina orzech włoski / kasztan jadalny. Pod względem regulacyjnym gruczoł krokowy jest hormonozależny od męskiego hormonu, czyli testosteronu produkowanego przez jądra.
Ze względu na położenie prostaty (jako części męskiego układu płciowego) zmiany w jej obrębie są powodem zaburzeń nietrzymania moczu, problemów z mikcją, gdzie strumień moczu staje się wyraźnie osłabiony i przerywany.
Rola gruczołu krokowego
Podstawową funkcją prostaty jest produkcja płynu (nośnika) dla plemników, który jest składową ejakulatu. Ujście prostaty znajduje się w początkowym odcinku cewki moczowej i do niej uchodzi. Z racji położenia to w tym odcinku dochodzi do istotnego zwężenia i utrudnionego oddawania moczu.
Jak zmienia się prostata w okresie życia mężczyzny?
Fizjologicznie narząd ten zwiększa swoją objętość 2-krotnie zależnie od etapu życia. Pierwszy wzrost prostaty ma miejsce w okresie pokwitania, kolejny zaś po 40. roku życia. Wzrost ten rozpoczyna się "po czterech dekadach" i jest najbardziej odczuwalny w podeszłym wieku (m.in. już po 50. roku życia). Na początku objawy kliniczne są praktycznie niezauważalne, ale wraz z rozrostem prostaty (ucisk na cewkę moczową wzrasta) symptomy są bardziej odczuwalne i mogą potwierdzić obecność łagodnego rozrostu stercza.
Statystycznie mniej niż 10% mężczyzn w wieku po 40. r.ż. doświadcza objawów przerostu gruczołu krokowego, z kolei po 60. to 60%, a po 80. jest to ponad 80% panów.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego
BPH (ang. – benign prostatic hyperplasia), czyli łagodny rozrost gruczołu krokowego to jedna z częściej występujących chorób układu moczowego u mężczyzn po 50. roku życia. Jednak na chorobę tę składają się inne zmiany jak:
- powiększenie gruczołu korkowego - BPE – benign prostatic enlargement
- przeszkoda podpęcherzowa -BPO – benign prostatic obstruction
- objawy ze strony dolnych dróg moczowych - LUTS – lower urinary tract symptoms, które uwzględniają gromadzenie moczu w pęcherzu jak i jego wydalanie z niego.
Tabletki ze składnikami, które wspierają funkcjonowanie prostaty i układu moczowego
Przerost prostaty — objawy
Nieprzyjemne dolegliwości związane z oddawaniem moczu (mikcją) u panów związane są ze zwężeniem cewki moczowej (na skutek przyrostu prostaty), ale również niekiedy z dysfunkcją pęcherza moczowego. Po czym poznać problemy z prostatą - czy to tylko ucisk na cewkę moczową? Oddawanie moczu przybiera charakter słabego, przerywanego strumienia moczu, a w cięższych przypadkach może jej towarzyszyć krwiomocz. Mikcji towarzyszą wielokrotne próby siusiania, między którymi występują przerwy. Oprócz tego zwężenie cewki moczowej na poziomie prostaty wymaga wydalania moczu pod nieco większym ciśnieniem. Częściowo różnicę tą rekompensuje bardziej kurczący się pęcherz moczowy, któremu również zaczynają towarzyszyć pewne zmiany przerostowe. Są to m.in. pogrubienie ściany pęcherza, która tym samym staje się bardziej wrażliwa na nawet niewielkie ilości moczu. Co oznacza to w praktyce dla mężczyzny? Ciągłe uczucie konieczności oddawania moczu tzw. parcie naglące. W efekcie tych zmian siła pęcherza spada, dochodzi do zalegania w nim moczu, a niekiedy nawet jego cofania moczowodami do nerek. Taki ciąg zdarzeń sprzyja infekcji i namnażaniu się bakterii. Oprócz tego może sprzyjać kamieniom w układzie moczowym.
Najczęściej choroby prostaty związane są z wiekiem, najczęściej odczuwalne jako dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, a także jako problemy z oddawaniem moczu.
POSDUMOWUJĄC
Przerostowi prostaty towarzyszy częstomocz, osłabiony i często przerywany strumień moczu, naglące parcie na pęcherz, przerywany sen i konieczność udania się do łazienki, wydłużony czas potrzebny do opróżnienia pęcherza moczowego.
Oprócz tego dochodzi do problemów jak inkontynencja (występują problemy z utrzymanie moczu - zobacz męskie wkłady anatomiczne na nietrzymanie moczu), a często dochodzi uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego. Pacjenci z przerostem prostaty powinni pamiętać, że nagłe zatrzymanie moczu, ból podczas jego oddawania to jedne z objawów, gdzie konsultacja medyczna jest potrzebna właściwie na TERAZ.
Niektóre objawy BHP są zbieżne z dolegliwościami raka prostaty.
Co powoduje przerost prostaty?
Ponieważ prostata jest narządek hormonozależnym to spadek androgenów (męskich hormonów płciowych) odpowiada za jej zmiany po 45. roku życia. Poza tym niezbędnym czynnikiem jest czynność hormonalna jąder. Przykładowo BPH nie występuje u panów, u których przeprowadzono usunięcie jąder przed okresem dojrzałości płciowej oraz procesem starzenia.
Przerost prostaty a aktywność seksualna
Zmiany w obrębie prostaty rzutują również na aktywność seksualną mężczyzn. To w niej produkowany jest płyn nasienny umożliwiający nawilżenie niezbędne do odbycia stosunku płciowego. Powiększenie się gruczołu krokowego nie rzutuje wprawdzie na pojawienie się problemów z erekcją. Aczkolwiek poważniejsze zmiany mogą przyczynić się do niemożności utrzymania wzwodu lub problem z jego osiągnięciem. Dlatego pomocne oprócz środków na prostatę mogą okazać się tabletki na potencję i libido z sildenafilem.
Objawy raka prostaty i przerostu gruczołu krokowego
W obu przypadkach spora część objawów nakłada się na siebie, co stwarza niejako problem diagnostyczny. Nie u wszystkich pacjentów chorujących na raka prostaty obecna będzie krew w moczu / nasieniu. Istotnym kryterium są testy do wykrywania podwyższonego poziomu antygenu prostaty PSA.
Objawy przerostu to utrudnione oddawanie moczu i konieczność oznaczenia PSA we krwi
Zobacz testy na prostatę z apteki - KLIKNIJ TUTAJ.
Leczenie przerostu prostaty
Zależnie od potrzeb stosuje się leczenie chirurgiczne bądź farmakoterapię, która może obejmować produkty bez recepty (leki i suplementy diety), ale również produkty lecznicze na receptę (na zlecenie lekarza urologa). Wśród produktów na receptę (na łagodny przerost prostaty) stosuje się m.in. blokery receptorów alfa-1, gdzie niektóre z nich są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Oprócz tego inhibitory 5-reduktazy steroidowej typu II.
Spory odsetek stanowią roślinne preparaty na prostatę. To właśnie nim poświęcimy osobną część artykułu.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łagodnego rozrostu prostaty? Nie jest to możliwe, ale można skutecznie spowolnić jej przerost jednocześnie umożliwiając łatwiejsze wydalanie moczu.
Co na problemy z prostatą z apteki bez recepty?
W aptece bez recepty spotkamy się z dwoma typami środków na prostatę. Są nimi leki na receptę oraz liczne suplementy diety, których składniki wspomagają funkcjonowanie prostaty / dróg moczowych. Co znajdziemy w ich składzie? Są to m.in. zioła na prostatę jak wierzbownica drobnokwiatowa, palma sabałowa (bocznia piłkowana), dynia, śliwa afrykańska (i lek Poldanen). Wśród nieroślinnych składników wymienia się cynk, który wspiera syntezę testosteronu, antyoksydanty jak likopen czy witamina E. Oprócz tego znajdziemy typowe diuretyczne zioło, którym są liście pokrzywy. W przypadku bardzo utrudnionego oddawania moczu i zaawansowanego przerostu prostaty pomocne może okazać się czasowe założenie cewnika urologicznego.
Ziołowe produkty na łagodny przerost prostaty
Asortyment apteki nie ogranicza się jednak tylko do tabletek. Przerostowi prostaty towarzyszy niekiedy nietrzymanie moczu, stąd obecność męskich wkładek na trudne do przewidzenia wycieki moczu.
Prostata - badania
Badanie per rectum to jedno z podstawowych działań, jakie powinni podjąć panowie po 50. roku życia, a nawet wcześniej, jeśli tylko obserwują u siebie objawy dyzuryczne. W czasie tego badania lekarz może stwierdzić ewentualne zmiany w wielkości całego narządu lub wzrostu jednego z płatów prostaty. Poza tym do dyspozycji lekarza pozostają badania moczu, których celem jest wykluczenie nowotworu prostaty (poprzez oznaczenie antygenu prostaty PSA) i ewentualnych przetrwałych zakażeń związanych z przetrzymywaniem czy cofaniem się moczu.
W ramach badań w kierunku chorób prostaty oznacza się poziom PSA we krwi, a także lekarz przeprowadza badanie per rectum (przed odbyt).
Bibliografia
- Clark, M., Kumar, P., Lukas, W., Szetela, B., & Szymczak, A. (2018). Kumar & Clark diagnostyka i terapia w praktyce lekarskiej. Wrocław: Edra Urban & Partner.
- Khot, A., Polmear, A., Steciwko, A., Stricker, A., Szetela, B., & Wencka, B. (2019). Standardy medyczne w praktyce lekarza rodzinnego. Wrocław: Edra Urban & Partner.