Zaburzenia funkcji seksualnych - z czym się wiążą?
Zaburzenia funkcji seksualnych to grupa określonych dolegliwości na które składa się problem z erekcją, ograniczone libido i potencja, a także zaburzenia wytrysku. Najczęściej występującym problemem są zaburzenia erekcji. Problem ze wzwodem (jego osiągnięcie i/lub utrzymanie) złożona i wieloczynnikowa dolegliwość, na którą wpływ ma obecny stan zdrowia i np. obecność problemów z przerostem prostaty, choroby serca i/lub krążenia. W dalszej kolejności część mężczyzn może nie radzić sobie z powodu przedwczesnego wytrysku.
Problem z erekcją, potencją i ejakulacją - leki i preparaty
Jedną z opcji, po którą sięgają pacjenci są środki dostępne bez recepty na niektóre zaburzenia funkcji seksualnych. W przypadku problemów z erekcją wielu pacjentów sięga po leki będące inhibitorami fosfodiesterazy typu 5. Inne preparaty mogą zawierać ziołowe środki mające znaczenie dla potencji jak żeń-szeń, a także aminokwasy jak cytrulina z argininą wpływające na lepsze napływ krwi do prącia. Ostatnim preparatem po jaki sięgają mężczyźni zmagający się z przedwczesnym wytryskiem jest specjalny spray, który opóźnia wytrysk czyniąc stosunek płciowy dłuższym.
Tabletki i leki na erekcję i potencję dla mężczyzn bez recepty - co zawierają i jak działają?
Preparaty na erekcję i potencję są zróżnicowane pod względem składu. Najczęściej Panowie sięgają po leki będące inhibitorami PDE5, czyli dobrze znane tabletki z sildenafilem, tafalafilem lub wardenafilem (niektóre z nich są dostępne wyłącznie na receptę). W ramach leków na erekcję bez recepty dostępne są leki z sildenafilem po 25 lub 50 mg oraz tadalafilem po 10 mg. Liczne tabletki na erekcję, które zawierają w swoim składzie naturalne substancje jak zioła np. żeń-szeń, buzdyganek, maca. Rośliny te są znane ze swojego wpływu na potencję, ale również płodność. Dlatego wiele z nich pojawia się w tabletkach na płodność dla mężczyzn, ponieważ mają pozytywny wpływ na wytwarzanie plemników, a dodatkowo towarzyszy im cynk wspierający syntezę testosteronu. Innym preparatem o znaczeniu dla męskiego zdrowia i sprawności seksualnej jest DHEA, który w przypadku niedoboru może przyczyniać się do osłabienia erekcji. Dlatego dostępne są tabletki z DHEA po 10 lub 25 mg, a ich odpowiednio długie stosowanie może pozytywnie wpłynąć na życie seksualne. Ostatnią grupą substancji wspierających osiągnięcie wzwodu jest L-arginina - to naturalny aminokwas będący dawcą tlenku azotu, który rozkurcza i ułatwia napływ krwi do ciał jamistych członka.
Preparaty na potencję i libido dla kobiet - przykłady
Popęd seksualny u kobiet jest zależny od wielu czynników. Jednym z nich jest cykl miesiączkowy, występowanie PMS, a także zmiany związane z menopauzą. Wsparciem dla kobiecego libido są wspomniane preparaty z żeń-szeniem (Panax Ginseng), ale również maca, niepokalanek, ashwagandha, a także zawarte w nich witaminy i minerały. U części kobiet spadek podniecenia i chęci ze współżycia może wynikać również ze spadku DHEA, a dawka dla kobiet to 10 mg.
Mocne i szybko działające tabletki na erekcję
Preparaty o których mowa to wspomniane leki i tabletki z sildenafilem lub tadalafilem. Środki te przyjmuje się w ściśle określonych wskazaniach. Na samym początku należy zacząć od najmniejszej dostępnej dawki leku, ponieważ zbyt duża dawka może nasilić działania niepożądane. Dlatego zdecydowana większość mężczyzn zaczyna od dawki 25 mg sildenafilu i bez konsultacji z lekarzem może zwiększyć do 50 mg. Jak działa sildenafil i tadalafil? Wpływają one na specyficzny szlak sygnałowy komórek, które odpowiadają za napływ krwi do tzw. ciał jamistych prącia. Jednym z elementów tego szlaku jest fosfodiesteraza 5, a sildenafil i tadalafil to inhibitory tego enzymu. Efekt końcowy wynikający z blokowania tego enzymu jest taki, że osiągnięcie erekcji jest szybsze, a wzwód utrzymywany jest dłużej. Jak szybko działa sildenafil w tabletkach? Początek działania tych leków (również tadalafilu) jest odczuwalny po kilkunastu minutach. Oprócz o tabletkach na erekcję warto pamiętać o innych produktach jak chociażby prezerwatywy, które chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.