Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Pękająca skóra na dłoniach i palcach — przyczyny, objawy, leczenie
Bardzo sucha i pękająca skóra na dłoniach, palcach i rękach to nie tylko problem estetyczny. Przesuszonej skórze może towarzyszyć łuszczenie czy zaczerwienienie. Popękana skóra na dłoniach staje się wrażliwa nawet na łagodne środki czystości, które zwykle nie wywoływały żadnych podrażnień. Jeśli problem pękającej skóry dotyczy Ciebie — przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie produkty możesz wykorzystać do złagodzenia przesuszonej, popękanej skóry dłoni.
- Pękająca skóra na dłoniach, palcach i opuszkach — przyczyny
- Środki dezynfekujące
- Detergenty i środki myjące
- Niedobory witaminowe i mineralne
- Alergia, AZS, egzema
- Pękająca skóra na dłoniach zimą
- Pękająca skóra — objawy i gdzie najczęściej pojawiają się pęknięcia skóry?
- Leczenie popękanej skóry na dłoniach
- Jak leczyć pękającą skórę na dłoniach?
- Maska, krem, maść na pękające palce i dłonie — co zawierają i jak działają?
- Pielęgnacja skóry suchej z tendencją do pęknięć
- Krem i maść na popękane dłonie — jak często stosować?
- Bawełniane rękawiczki i peelingi dłoni
Pękająca skóra na dłoniach, palcach i opuszkach — przyczyny
Co oznacza pękająca skóra na dłoniach? Wśród przyczyn pękającej skóry można wymienić wpływ czynników zewnętrznych jak mroźne powietrze, niektóre środki czystości i detergenty, preparaty odkażające na bazie alkoholu (np. etanolu lub izopropanolu). Pękająca skóra może być objawem chorób o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym: AZS, egzema, alergia kontaktowa. Stosowanie niewłaściwej pielęgnacji lub jej brak może prowadzić do przesuszenia dłoni. Poniżej omawiam niektóre z czynników przyczyniających się do popękanej skóry.
Środki dezynfekujące
Pękająca skóra może wiązać się z częstym stosowaniem środków dezynfekujących, które mają tendencję do przesuszania skóry. Niektóre środki odkażające posiadają w swoim składzie substancje nawilżające i/lub łagodzące. Czysty wodny roztwór alkoholu (np. 60% alkoholu etylowego), który stosuje się do dezynfekcji rąk może przyczynić się do wystąpienia podrażnień i drobnych pęknięć na skórze m.in. na palcach, części zewnętrznej i wewnętrznej dłoni. Warto do odkażania rąk wybierać środki z substancjami łagodzącymi.
Detergenty i środki myjące
Nie bez znaczenia dla dłoni i stanu skóry jest stosowanie odpowiednich środków myjących m.in. detergentów. Przyczyną pękania skóry może być stosowanie zbyt silnych środków myjących zawierających mocne detergenty, które naruszają płaszcz hydrolipidowy naskórka. Sprzątanie bez rękawiczek ochronnych z użyciem drażniących środków może skończyć się poważnym przesuszeniem i popękaną skórą na dłoniach, a także pękająca skóra na palcach rąk.
Zobacz - delikatne, hipoalergiczne i nawilżające mydła do dłoni, rąk i ciała.
Niedobory witaminowe i mineralne
Dla wyglądu skóry ogromne znaczenie mają witaminy — szczególne znaczenie ma witamina A i E, których niedobory mogą objawiać się kiepską kondycją. Istotne znaczenie mają również witaminy z grupy B, które wpływają m.in. na błony śluzowe i funkcjonowanie skóry. Ważne są takie witaminy jak witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B7 (witamina H, biotyna) oraz minerały jak cynk i selen. Warto znać objawy niedoboru witamin i minerałów istotnych dla kondycji skóry - poniższa tabela stanowi zestawienie niektórych z nich.
witamina A |
spierzchnięta skóra, wysypka, trądzik, wypryski |
witamina E |
wzmożone rogowacenie się skóry |
biotyna (witamina B7, H) |
podrażnienia, przesuszenia, stany zapalne skóry |
zmiany skórne, zmniejszone nawilżenie skóry |
|
cynk |
pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci |
selen |
pogorszenia kondycji paznokci, wypadanie i łamliwość włosów |
witamina B3 (niacyna, PP) |
zmiany zapalne skóry przypominające oparzenia słoneczne, |
Tabela. Niedobory niektórych witamin i minerałów oraz ich wpływ na stan skóry
Alergia, AZS, egzema
Popękana skóra może zwiastować choroby o alergicznym i autoimmunologicznym podłożu. Należy wymienić takie dermatozy jak AZS, egzema. Co towarzyszy tym dolegliwościom skórnym? Suchość skóry, skłonność do pękania, nadwrażliwość nawet na łagodne środki myjące, złuszczanie się naskórka, świąd. Objawy AZS czy egzemy wynikają m.in. z uszkodzonej warstwy naskórka. W ostrych stanach mogą pojawić się pęknięcia skóry do krwi. Dla nasilenia AZS czy alergii kontaktowej znaczenie mają czynniki alergizujące (alergeny).
Pękająca skóra na dłoniach zimą
Dla stanu skóry znaczenie mają również temperatura i wilgotność. Problem popękanej, podrażnionej i suchej skóry na dłoniach dotyczy m.in. okresu zimowego. Zimą dominuje chłodne, mroźne powietrze, które jest czynnikiem drażniącym dla dłoni. Dlatego wiele osób szuka odpowiedniego kremu na zimę, który chroni od wiatru, zimna i mrozu.
Zobacz - produkty regenerujące spękaną od zimna, wiatru i mrozu skórę dłoni:
Pękająca skóra — objawy i gdzie najczęściej pojawiają się pęknięcia skóry?
Bardzo często popękana skóra zlokalizowana jest na dłoniach. Niektóre osoby skarżą się na pękające opuszki palców czy skórę stóp, pięt i w obrębie paznokci. Zmiany te mogą wynikać m.in. z błędów pielęgnacyjnych - szczególnie, gdy wokół paznokci pojawiają się spękania skóry. Wśród objawów pękającej skóry można wymienić ból, pieczenie, świąd, łuszczenie. Niektóre z nich mogą być bardziej nasilone - zależy to od podłoża choroby. Niewątpliwie sucha skóra sprzyja powstawaniu takich zmian. W ostrych dolegliwościach możliwa do zaobserwowania jest popękana skóra aż do krwi (np. w ostrych alergiach kontaktowych czy zaawansowane atopowe zapalenie skóry).
Leczenie popękanej skóry na dłoniach
W łagodzeniu dolegliwości i objawów związanych z suchą i pękającą skórą istotne jest podłoże tych problemów. Może niekiedy wymagać leczenia specjalistycznego, które obejmuje stosowanie maści i kremów na skórę, ale także doustnych leków. Istotne dla kondycji skóry jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji, która będzie zapobiegać czy łagodzić objawy spękanej skóry.
Jak leczyć pękającą skórę na dłoniach?
Odpowiedzią może być suplementacja witaminowa (witamina A, E, B5, B7) oraz mineralna - cynk i selen. Oprócz tego leczenie może obejmować maści sterydowe (np. maść z hydrokortyzonem lub innymi glikokortykosteroidami), maści witaminowe (np. maść ochronna z witaminą A), maści recepturowe (np. maść z mocznikiem i witaminami).
Maska, krem, maść na pękające palce i dłonie — co zawierają i jak działają?
Wśród składników na uwagę zasługują takie substancje jak: mocznik, gliceryna (w dużych stężeniach), parafina ciekła, sukralfat i woda termalna.
W przypadku popękanych dłoni bez podłoża alergicznego pomocny okazać się może krem z mocznikiem marki Cerkoderm i witaminą A, który zmniejsza rogowacenie naskórka oraz działa regenerująco. W przypadku zmian atopowych można rozważyć krem z sukralfatem i wodą termalną, który wspiera odtworzenie warstwy rogowej naskórka oraz koi skórę. Istotne znaczenie mają również kremy barierowe dostępne w ramach linii np. Cicaplast od La Roche Posay, które opierają się np. na olejach (np. olej canola), glicerynie. Warto rozważyć również kremy odżywcze oraz o bogatej konsystencji przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i przesuszonej. Opcją uzupełniającą dla kremów są maski do rąk np. maski parafinowe, które tworzą okluzyjną warstwę i chronią przed utratą wody.
Na uwagę zasługują również takie produkty jak krem na pękającą skórę rąk z masłem Shea o łagodzących właściwościach. Na skórę popękaną, zrogowaciałą stosuje się maści z alantoiną, która działa keratolitycznie i pantenolem, który wspiera nawilżenie skóry (np. Alantan Plus). Co jeszcze można zastosować na pękającą skórę dłoni i rąk? Kremy z niacynamidem, aloesem, olejem lnianym czy wyciągiem z owsa A-Derma.
Zobacz również inne kremy, balsamy do dłoni i rąk łagodzące suchą, szorstką i spękaną skórę:
Pielęgnacja skóry suchej z tendencją do pęknięć
Właściwa pielęgnacja powinna zawierać odpowiedni krem, emolient lub balsam o nawilżających i łagodzących właściwościach. Dobrze, jeśli krem cechuje się niezbyt rozbudowanym składem - niektóre substancje mogą wywołać podrażnienie w przypadku spękanej skóry. W zależności od podłoża choroby pacjenci powinni pomyśleć o produktach hipoalergicznych, co ma znaczenie w pielęgnacji AZS czy alergii.
Krem i maść na popękane dłonie — jak często stosować?
Ważne jest wielokrotne nakładanie preparatu na dłonie, najlepiej po każdym myciu rąk czy kontakcie skóry z wodą. Jeśli masz problem z pękającą skórą na dłoniach pamiętaj aby przy zimowym spacerze zabezpieczyć dłonie kremem barierowym na mróz i wiatr. Istotne są składniki kremu oraz jego formulacja.
Bawełniane rękawiczki i peelingi dłoni
Przydatnym trikiem jest stosowanie bawełnianych rękawiczek, które sprawią, że penetracja kremu i jego składników wzrośnie, dzięki czemu skóra będzie lepiej nawilżona i zregenerowana. Dodatkowo regularne peelingi pomogą usunąć zrogowaciały naskórek. Peelingi dobrze jest zastosować przed maską na dłonie aby polepszyć absorpcję składników aktywnych.
Zobacz również nasze propozycje dla przesuszonej skóry twarzy jak kosmetyki do cery suchej - kremy i serum.
Bibliografia
- Martini, M., Placek, W., Bobrowska, M., & Romańska-Gocka, K. (2008). Kosmetologia i farmakologia skóry. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
- Peters, I., Kerkhoff, E., Kuska, S., Schweig, W. and Wulfhorst, B., 2009. Kosmetyka. Warszawa: Rea.
- Draelos, Z., Pugliese, P., Marcińczak, B., Pytrus-Sędłak, B., & Chlebus, E. (2014). Fizjologia skóry. Wrocław: MedPharm Polska.