Decyzja o posiadaniu dziecka to przełomowy moment w życiu przyszłych rodziców, który rozpoczyna całą kaskadę wydarzeń. Na początku jest oczywiście radosny czas starania się o dziecko. W ostatnich latach już nie tylko kobiety chcą przygotować organizm na tę chwilę. Mężczyźni również są coraz bardziej świadomi, że ich zdrowie jest ważne w chwili poczęcia. Jednym ze sposobów na poprawę jakości nasienia jest sięgnięcie po tabletki dla mężczyzn na płodność, które dostarczą substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju spermy. Jakie wybrać witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko? Prezentujemy przegląd preparatów, które zdecydowanie zasługują na uwagę.
Co zabrać i spakować do apteczki na wyjazd z dzieckiem na ferie zimowe? [CHECKLISTA]
- Ferie zimowe - typowe choroby i dolegliwości u dzieci i dorosłych
- Apteczka podróżna na zimowe dolegliwości
- Co zabrać do apteczki na ferie zimowe?
- Co spakować do apteczki na wyjazd zimowy - podsumowanie
- Czy standardowa apteczka turystyczna wystarczy na zimowy wyjazd na ferie?
- Apteczka na wyjazd z dzieckiem na ferie zimowe
- Wyposażenie apteczki - jak i co sprawdzić przed wyjazdem na ferie zimowe?
Ferie zimowe - typowe choroby i dolegliwości u dzieci i dorosłych
Ferie zimowe przypadają zależnie od województwa na czas od stycznia do marca, a to czas typowo przeziębieniowy i grypowy. W czasie wyjazdu również jesteśmy narażeni na infekcje wirusowe związane ze środowiskiem pracy czy szkoła z aktywnością m.in. rinowirusów, wirusów paragrypy, a także adenowirusów, enterowirusów czy koronawirusów. Dlatego w czasie wyjazdu może zdarzyć się ból gardła zarówno u rodziców jak i dzieci dający o sobie znać w postaci chrypki lub równie częsty katar ,lub dające o sobie znać zatoki. Kolejnym objawem zaostrzenia się przeziębieniowej infekcji nie tylko na wyjeździe jest podwyższona temperatura ciała osiągająca poziom stanu podgorączkowego 37,5°C lub gorączki.
Kolejną grupą dolegliwości są kontuzje związane z zimową aktywnością sportową jak narty, łyżwy lub najzwyklejsza jazda na sankach. To w zdecydowanej swojej części urazy tępe jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, podwichnięcia i nadwyrężenia mięśni i/lub stawów związanych. Niekiedy uraz to oczywiście dzieło przypadku związane z nieplanowanym i niefortunnym upadkiem na śliskiej powierzchni.
➡️ Szukasz często stosowanych środków na pediatryczne dolegliwości u swojej pociechy? Zobacz leki dla dzieci, gdzie znajdziesz rozwiązanie na dziecięcy katar, kaszel, ból i gorączkę - nie tylko na czas wyjazdu lub wycieczki.
Oczywiście każdy wyjazd, szczególnie w inną strefę klimatyczną może wiązać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, do czego przyczynia się inna woda, kuchnia i rodzaj spożywanych potraw. Dlatego, jeśli masz tendencję np. do zgagi lub biegunki pamiętaj o obowiązkowym zapakowaniu leków typu antacidum (zobojętniających) lub antidiarrhoicum (na luźny stolec).
Apteczka podróżna na zimowe dolegliwości
Do pakowania apteczki warto jest się przygotować i pamiętać o środkach na ból (różnego rodzaju), przeziębienie z gorączką, a także klasyczne urazy stawowo-mięśniowe (mogą być to doustne leki, maści przeciwbólowe lub łagodzące stan zapalny kremy i żele). W apteczce powinny znaleźć się również leki na gardło (zależnie od wieku wczasowiczów do pryskania gardła lub do ssania), opcjonalnie na kaszel (szczególnie w przypadku astmatyków i alergików). Oprócz tego to również środki i niezbędne leki na receptę przyjmowane na stałe np. leki na ciśnienie, cholesterol. Dlatego apteczka na zimowy wyjazd na terenie kraju powinna zawierać coś na przeziębienie i gorączkę związaną z infekcjami oraz ból związany z kontuzjami i wypadkami na lodzie.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe powinny znaleźć się w każdej apteczce podręcznej - nie tylko na ferie, ale również na wakacje.
Co zabrać do apteczki na ferie zimowe?
Warto zacząć od tego czy w wycieczce będą brać udział tylko osoby dorosłe czy cała rodzina z dziećmi. Każda z tych grup tj. dzieci, niemowlęta, młodzież i dorośli posiada swoje specyficzne produkty lecznicze - wiele leków na ból nie jest odpowiednich dla dzieci i niemowląt np. aspiryna, pyralgina. Do tego warto wziąć pod uwagę choroby osób towarzyszących, które wybierają się na zimowy wyjazd na ferie. Oprócz tego wielu pacjentów przez cały rok zmaga się z alergią np. skórną lub innego typu, co wymaga zapakowania odpowiednich środków jak maść na uczulenie lub spray do nosa na alergię np. całoroczny katar alergiczny. Nie wyklucza to faktu, że każda apteczka na wyjazd zimowy z dziećmi lub tylko osobami dorosłymi, opcjonalnie nastolatkami powinna zawierać środki opatrunkowe (bandaże, kompresy, gazy, plastry), podstawowe leki na ból (głowy, gorączkę, zęba, brzucha, stawy, mięśnie), a także preparaty na schorzenia układu pokarmowego np. preparaty na biegunkę i zatrucie pokarmowe. Wybierając się na klasyczne ferie zimowe po Polsce zbyteczne są natomiast środki do ochrony przed komarami i kleszczami.
Co spakować do apteczki na wyjazd zimowy - podsumowanie
Na zawartość apteczki na ferie zimowe składają się podstawowe leki, takie jak:
- leki przeciwbólowe np. leki na ból gardła, coś na ból głowy i zęba
- środki na gorączkę (ibuprofen / paracetamol lub ich połączenie 500 mg paracetamolu i 200 mg ibuprofenu)
- mocniejsze środki do leczenia specyficznego bólu np. kostno-stawowego na bazie ketoprofenu lub deksketoprofenu (tabletki lub saszetki), meloksykam lub preparaty do miejscowego stosowania np. maści przeciwbólowe i przeciwzapalne jak żel z diklofenakiem na ból mięśni i stawów, opcjonalnie na bazie naproksenu, ibuprofenu
- lek przeciwbiegunkowy np. z loperamidem, węglem aktywnym, drożdżami, które skracają czas trwania wodnistego i luźnego stolca będącego efektem zatrucia pokarmowego
- preparaty łagodzące zgagę i nadkwaśność np. do ssania, opcjonalnie mleczko w butelce (chociaż mało wygodne na podróż) lub do połknięcia jak IPP lub famotydyna w tabletkach
- leki przeciwalergiczne (doustne, kremy i maści i zależnie od potrzeb krople do oczu czy spray do nosa)
- opatrunki na urazy i skaleczenia jak plaster opatrunkowy, bandaże dziane i elastyczne, kompresy jałowe
- preparaty do dezynfekcji rany - najbardziej uniwersalne są środki na bazie chlorowodorku oktenidyny jak Octenisept - do tego wygodne w użyciu jako spray
- leki na chorobę lokomocyjną, jeśli któryś z uczestników wycieczki zmaga się z kinetozą związaną z podróżą samochodem, autobusem czy statkiem (Aviomarin, preparaty z imbirem i witaminą B6).
Pamiętaj, że preparaty spakowane do apteczki i leki przyjmowane na stałe mogą wchodzić ze sobą w interakcje - wątpliwości może wyjaśnić farmaceuta, a także doradzić dobór właściwszego preparatu na dane schorzenie.
Lista do odhaczenia przy pakowaniu najważniejszych leków i materiałów opatrunkowych do wyjazdowej apteczki!
Czy standardowa apteczka turystyczna wystarczy na zimowy wyjazd na ferie?
W jej skład wchodzi podstawowe wyposażenie, dlatego może być traktowana jako apteczka do samochodu. Mając na uwadze związane z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi podstawowa apteczka np. turystyczna lub samochodowa może okazać się niewystarczająca. W swoim założeniu nie zawiera ona żadnych leków. Spełnia zadanie na wypadek urazów do zaopatrywania ran, skaleczeń, skręceń, złamań, pomocniczo na oparzenia różnego rodzaju. Może jednak sprawdzić się na krótką wycieczkę na narty - zawiera m.in. temblak na wypadek złamań ręki / dłoni i koc ratunkowy, ostre nożyczki do przecięcia odzieży, a w sytuacji zagrożenia życia maskę do sztucznego oddychania do przeprowadzenia RKO - resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Szukasz jałowych opatrunków na rany i do ich zaopatrywania? Zobacz dedykowaną kategorię, gdzie znajdziesz kompresy, plastry, gazy, bandaże dziane, opaski elastyczne i wiele innych!
Apteczka na wyjazd z dzieckiem na ferie zimowe
Przygotowując apteczkę na wyjazd z okazji zimy i ferii, należy spakować do niej odpowiednie leki dla każdego z domowników. Mogą być to leki stosowane na stałe w związku z chorobami przewlekłymi, a także środki stosowane doraźnie np. leki przeciwhistaminowe lub preparaty na zgagę. Perspektywę przygotowań wywraca do góry nogami fakt (oprócz wieku wycieczkowiczów i ich chorób przewlekłych), że wyjazd na ferie można zaplanować poza granicami kraju i cieszyć się egzotycznymi rejonami świata, gdy w Polsce jest mróz. Dlatego pomocne, a wręcz niezbędne na wyjazd na ferie w tropiki są środki odstraszające komary i inne owady jak repelenty (warto zwrócić uwagę na stężenie substancji odstraszającej owady, aby była skuteczna na tropikalne insekty), środki łagodzące jak maść na ukąszenia, a także z racji zmiany strefy klimatycznej i nowej kuchni leki na tzw. biegunkę podróżnych uzupełnione elektrolitami i probiotykiem. Tutaj oczywiście niezbędny może okazać się odpowiedni zestaw szczepień, co można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Skompletowanie wakacyjnej apteczki nie opłaca się zostawiać na ostatnią chwilę - warto przygotować ją zawczasu.
Wyposażenie apteczki - jak i co sprawdzić przed wyjazdem na ferie zimowe?
Przed wyjazdem na ferie zimowe, warto sprawdzić apteczkę, czy wszystkie leki są jeszcze ważne. Datę ważności można rozumieć dwojako zależnie od rodzaju leku. Zdecydowana większość leków posiada 1 datę ważności, która znajduje się na blistrze tabletek i opakowaniu pośrednim np. kartoniku. W takim przypadku data ważności jest jedna. Sytuacja zmienia się nieco, jeśli dany lek oprócz terminu ważności na opakowaniu pośrednim (kartonik) / bezpośrednim (np. butelka) posiada datę ważności względem daty pierwszego użycia, co ma miejsce w przypadku kropli do oczu, sprayów do nosa, syropów na gorączkę dla dzieci (mogą być ważne 6. miesięcy od pierwszego użycia). W takim przypadku wiążąca jest data ewentualnego otwarcia, którą warto zapisać na opakowaniu. Oprócz tego możliwości standardowej apteczki nie pozwalają na spakowanie leków wrażliwych na ciepło np. leki dedykowane do przechowywania w lodówce. Dodatkowo warto zapoznać się z dodatkowymi informacjami dla podróżujących związanymi z bezpieczeństwem przebywania w danym rejonie (np. być na bieżąco z ostrzeżeniami przed silnymi opadami śniegu, powiewami wiatru), a także znajomości okolicznej np. apteki, przychodni, szpitala. W chwili zagrożenia życia i/lub zdrowia pamiętaj o numerze 112, na który zadzwonisz z komórki / smartfona.
Szukasz podręcznej apteczki z opatrunkami np. do samochodu? Zobacz gotowe apteczki z wyposażeniem!