Kiedy stosuje się maści i żele przeciwbólowe?
Jakie dolegliwości łagodzą miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne jak maść, krem, żel? Duża część NLPZ, które posiadają komponentę przeciwzapalną łagodzi bóle i inne objawy np. w przypadku zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, którym towarzyszy ograniczona ruchomość w stawie. Sporą grupę pacjentów szukających produktów jak maść na zapalenie stawów to osoby starsze, u których mogą wystąpić zmiany reumatyczne. Nie jest to jednak stała reguła - niekiedy młodsze osoby prowadzące siedzący tryb życia również szukają maści na zapalenie stawów bez recepty lub bóle mięśniowe związane z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała. Oprócz tego nadwyrężenie mięśni oraz stawów, stłuczenia i obrzęki to jedne z wielu sytuacji, gdy niezbędna będzie maść przeciwbólowa i przeciwzapalna. Z drugiej strony maść przeciwzapalna nierzadko stanowi stałe wyposażenie domowej apteczki sportowców oraz osób, które regularnie trenują, zwłaszcza sporty siłowe - są oni narażeni na różnego rodzaju urazy. W ich apteczce można spotkać również inne preparaty jak maści na stłuczenia, siniaki i kontuzje.
Podsumowując - kto się po preparaty jak żel na ból i maści przeciwzapalne? Są to m.in.:
-
osoby starsze, dla których maść przeciwbólowa bez recepty umożliwia funkcjonowanie w chorobie zwyrodnieniowej
-
osoby dorosłe, które po żele przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty sięgają w przypadku korzonków
-
sportowcy stosujący maści przeciwbólowe chłodzące przy pierwszych objawach bólu mięśni po intensywnym treningu.
Warto również pamiętać, że okres dzieciństwa to czas, gdzie zadrapania, stłuczenia są niekiedy na porządku dziennym. Dlatego maść przeciwbólowa dla dzieci na stłuczone kolano to nic nowego.
Jak działa mocna maść przeciwbólowa i co zawiera?
Maści przeciwbólowe zawierają substancje przeciwbólowe o różnej budowie chemicznej. Produkty bez recepty w postaci maści na ból to zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne, zawierające takie substancje jak ibuprofen, naproksen, diklofenak, etofenamat, nimesulid, pochodne salicylanów. Wiele z nich to na szczęście dwu lub trójfunkcyjne preparaty jak żel przeciwbólowy przeciwzapalny z diklofenakiem, który łagodzi również obrzęk (ma właściwości przeciwobrzękowe). Oprócz tego maść na stany zapalne to przykładowo preparaty do smarowania zawierające salicylan metylu niekiedy w połączeniu z mentolem, który wzmacnia zakres działania salicylanu.
Maści na ból wyróżniają się miejscowym działaniem, ukierunkowanym na źródło bólu. W zależności od konkretnego produktu, mogą mieć dodatkowo działanie delikatnie chłodzące np. Bengay maść przeciwbólowa, która zawiera mentol, podobnie jak Dip Rilif żel przeciwbólowy z ibuprofenem. Wiele z nich hamuje oprócz tego stan zapalny, a także jak np. diklofenak mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku związanego z urazem.
Wielu pacjentów w przypadku bólu mięśni prosi o preparaty do smarowania na ból. Skuteczność maści przeciwbólowych jest na odpowiednim poziomie, co ogranicza potrzebę stosowania tabletek przeciwbólowych. Niejednokrotnie wolą wprowadzić miejscowe środki przeciwbólowe łącząc je z doustną suplementacją preparatów na stawy z glukozaminą lub kolagenem.
Jak stosować maść na ból, krem przeciwzapalny, żel na stawy - dawkowanie
Zależnie od składu, stężenia preparaty przeciwbólowe do smarowania nakłada się zwykle 2-3 razy dziennie. Warto jednak pamiętać, że niektóre NLPZ odpowiedzialne za działanie przeciwbólowe mogą drażnić skórę lub przyczynić się do skórnych objawów alergii w przypadku wystawienia posmarowanego miejsca na działanie silnego promieniowania słonecznego. Zależnie od wrażliwości indywidualnej skóry część osób może mieć większą tendencja do fotoalergii po maściach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dlatego fragmenty skóry posmarowane maścią przeciwbólową należy chronić przed opalaniem i niepotrzebnym wystawianiem na słońce. Oprócz tego środki te nie są odpowiednie do stosowania na uszkodzoną skórę. Nie są dedykowane do stosowania na błony śluzowe. Niejednokrotnie miejscowe leki przeciwbólowe mają sporą przewagę nad tabletkami - nie wykazują ogólnoustrojowych skutków niepożądanych jak np. ból żołądka.
Podczas stosowania miejscowych środków na ból należy pamiętać, że większość maści przeciwbólowych nie powinna być stosowana w przypadku uczulenia na dany składnik czynny lub pomocniczy leku. Oprócz tego stosowanie maści na ból jest ograniczone w czasie i bez konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 1-2 tygodnie - zależnie od leku. Warto również pamiętać, że maść na stany zapalne mięśni w kontakcie z silnym promieniowaniem słonecznym może powodować reakcje fotoalergiczne. Dlatego miejsca posmarowane nie należy wystawiać na słońce, opalanie i kąpiele słoneczne.
Żel przeciwbólowy i maść przeciwzapalna bez recepty - przykłady
Wielu pacjentów może postawić pytanie jaka jest najlepsza maść przeciwbólowa i przeciwzapalna. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze, aby np. mocny żel przeciwbólowy spełniał swoje terapeutyczne zadanie i pozwolił na jak największą swobodę ruchu przy bólu stawowym lub mięśniowym. Preparaty jak żel przeciwzapalny, a także krem przeciwbólowy i maść przeciwzapalna na mięśnie dostępne w naszej aptece mogą być stosowane zarówno przez osoby, którym od czasu do czasu dokucza nagły ból, jak i przez osoby po różnego rodzaju urazach, zmagające się z częstym bólem kręgosłupa lub kolan, a także w przypadku bólów mięśniowych. Jak duże są żele przeciwbólowe na stawy? Żele przeciwbólowe i przeciwzapalne są dostępne formie poręcznej tubki o różnej gramaturze - zwykle 50 lub 100 g. Największy żel na bóle mięśni i stawów sięga 150 g w 1 tubce, a mała maść na stan zapalny może sięgać zaledwie 30 g. W podobnej formie są osiągalne maści przeciwbólowe jak i kremy na ból oraz stan zapalny. Miejscowe preparaty przeciwbólowe to również różnego rodzaju aerozole i spraye, które ograniczają ból. Mogą być to leki w sprayu z etofenamatem lub diklofenakiem. Niekiedy spray na ból i stan zapalny stawów może lepiej się sprawdzić niż nawet najlepsza maść przeciwzapalna. Na działanie produktów do smarowania jak żel na bóle mięśni i stawów, maść na stan zapalny znaczenie mają nie tylko substancje czynne i ich stężenie, ale również formulacja leku i to jak substancja czynna jest uwalniania z podłoża maściowego, żelu lub roztworu. Dlatego silna maść przeciwbólowa to nie zawsze lek o największym stężeniu. Niekiedy lepsze rezultaty mogą dać słabsze substancje z wykorzystaniem lepszych promotorów przejścia przezskórnego, co można zauważyć w niektórych produktach jak żel przeciwbólowy na stawy.
Pomocne w leczeniu bólu są również środki przeciwbólowe do miejscowego stosowania jak maść rozgrzewająca i przeciwzapalna lub chłodząca na ból mięśni / stawów (wielu pacjentów uznaje je za przeciwbólowe maści ziołowe). Opcjonalne są również plastry przeciwbólowe i preparaty wspierające łagodzenie bólu np. witaminy z grupy B w urazach nerwów.