Ryzyko niższego poziomu żelaza, co przekłada się na małe stężenie hemoglobiny i wystąpienie anemii jest wyższe u dzieci i niemowląt, osób wiecznie odchudzających się, a także w źle zbilansowanej diecie wegańskiej czy wegetariańskiej, u osób po częściowej resekcji jelita, gdzie zachodzi wchłanianie żelaza. Oprócz tego z tabletek z żelazem na anemię korzystają również kobiety w ciąży, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na jony tego metalu z powodu rozwijającego się dziecka. Na anemie z niedoboru żelaza i/lub witaminy B12 i B9 mogą cierpieć również osoby starsze mające problem z jedzeniem - często towarzyszy im niższy apetyt, co nie zapewnia wszystkich składników. Dodatkowo po tabletki na anemię sięgają kobiety z silnym krwawieniem miesiączkowym, które w czasie menstruacji tracą więcej krwi.
Preparaty na anemię bez recepty - co zawierają?
Największą część leków na anemię stanowi
żelazo w tabletkach. Zależnie od wieku istnieje różne zapotrzebowanie na ten składnik. Żelazo może występować w formie siarczanu żelaza, soli organicznych - fumaran, glukonian lub chelatu. Istotne są również dawki poszczególnych składników w lekach na anemię. Żelazo to zwykle 15 mg w produktach dla dorosłych (kobiety ciężarne przyjmują podwójną dawkę, czyli 2 x 1 tabletka po 15 mg) chociaż zalecana dawka dobowa może wynosić 30 mg również u dorosłych. Wiadome jest, że leki na anemię będą zawierać żelazo, ale co jeszcze? Np. kwas foliowy - 200 µg, u kobiet w ciąży 400 µg lub więcej, witamina B12 - 2,5 µg (najczęściej jako cyjanokobalamina, rzadziej metylokobalamina), witamina C - w ilości 40, 80, 100 mg - wspiera wchłanianie żelaza, niekiedy również B6 - 1,4-2 mg. Zdarza się również, że 1 preparat na anemię zawiera 2 lub więcej sole żelaza, co sprzyja jego wchłanianiu i wykorzystaniu przez organizm. Pewnym źródłem żelaza na anemię są również tabletki, soku i krople z burakiem. Ta forma sprawdzi się w ramach suplementacji niż leczenia anemii.
W przypadku dzieci od 3. roku życia dzienna porcja żelaza to zwykle 5-10 mg, która zwiększa się wraz z wiekiem. Dzieci w wieku szkolnym mogą przyjmować preparaty po 10 mg żelaza, a dorośli po 15 i więcej. Dobowe ilości żelaza mogą ulec zwiększeniu w przypadku istotnych niedoborów. Zależnie od rodzaju produktu dzieci w określonych sytuacjach również mogą dostawać 30 mg żelaza w jednorazowej porcji.