Kiedy stosuje się kwasy omega-3 na serce?
Na kwasy omega-3 składają się m.in. dwa wielonienasycone kwasy tłuszczowe jak EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (k. dokozaheksaenowy). Ich naturalnym źródłem są ryby morskie bogate w kwasy omega-3 - nie wszyscy jednak lubią ryby. Dlatego opcją zdrową dla serca i układu krążenia są kapsułki z olejem zawierającym omega-3. Wśród osób zainteresowanych prozdrowotnymi właściwościami omega 3 na serce powinny być osoby narażone na choroby serca np. ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. Oprócz tego znaczenie ma również problem z zatorowością naczyń wieńcowych i innych naczyń obwodowych. Osoby, które mogą ze względów zdrowotnych stosować kwasy omega-3 nie tylko na serce to pacjenci kardiologiczni, ale również osoby chcące ustrzec się przed problemami z hipercholesterolemią lub innymi zaburzeniami gospodarki lipidowej (nic więc dziwnego, że omega-3 obecne są w złożonych preparatach na cholesterol i nie tylko).
Jakie inne właściwości mają kwasy omega-3 na serce?
Kwasy omega-3 mają szeroki potencjał i są związkami wielofunkcyjnymi nie tylko w kierunku serca. Omega-3 działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, co przynosi efekt na kilku płaszczyznach np. zmniejsza odczyny zapalne związane z tworzeniem się płytki miażdżycowej. Oprócz tego chronią przed zakrzepami, ponieważ wykazują właściwości antyagregacyjne, dlatego osoby zagrożone zakrzepicą powinny wprowadzić omega-3 do diety. Wśród istotnych właściwości należy wymienić wpływ na naczynia krwionośne - omega-3 dbają o elastyczność naczyń, chronią przed procesami zapalnymi związanymi z wapnieniem naczyń krwionośnych, a także ograniczają ryzyko miażdżycy i związanej z niej płytki (blaszki) miażdżycowej. Dodatkowo omega-3 wspiera rytm serca, jego pracę, skurcz, ma również znaczenie hipotensyjne, co jest korzystne dla osób zmagających się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, które łatwo można sprawdzić używając ciśnieniomierz naramienny automatyczny.
Kwasy omega-3 i dawkowanie
Zależnie od ilości ryb w diecie lub roślinnych źródeł kwasów omega-3 (np. z lnu) ilość kwasów omega-3 jest zróżnicowana. Dlatego w przypadku dorosłych można najczęściej spotkać się z dawkowaniem kwasów omega-3 jako 2 razy dziennie po 500 mg oleju rybnego, gdzie ilość EPA i DHA jest zmienna zależnie od producenta. Zwykle jednak 500 mg oleju dostarcza 80-100 mg EPA i 50-70 mg DHA. W przypadku osób, u których stwierdza się problemy z sercem mogą oni np. po konsultacji z lekarzem stosować większe ilości omega-3 np. 2 x 1000 mg oleju z ryb, który łącznie dostarcza 500-600 mg łącznie kwasów EPA i DHA. Dlatego zwykle kwasy omega-3 przyjmuje się 2 razy dziennie, a pojedyncza porcja oleju to 500-1000 mg. Bywają jednak preparaty, gdzie ilość kwasów EPA i DHA jest naprawdę duża np. 1 kapsułka zawierająca 1000 mg oleju rybnego może dostarczać 330 mg EPA, 220 mg DHA i 100 mg innych kwasów omega-3. Warto wiedzieć, że w składzie znajdują się tzw. tokoferole, czyli różne chemiczne postacie witaminy E chroniącej przed utlenianiem omega-3. Co ważne badania pokazują, że korzystny efekt zdrowotny osiąga się stosując 250 mg EPA i DHA dziennie.
Kapsułki, płyn z kwasami omega-3 na krążenie i mięsień sercowy - przykłady
Największa popularnością cieszą się formy kapsułkowane omega-3. Ich podstawowym źródłem są ryby, które dla niektórych osób mogą nieładnie pachnieć. Dlatego wiele pacjentów szuka bezwonnych kwasów omega-3 w kapsułkach w porównaniu z formą płynną do stosowania na łyżkę (jak syrop z omega-3 lub tran na odporność w płynie). Najczęściej spotkamy w ofercie preparaty zawierające 500 lub 1000 mg oleju rybnego w kapsułce. Warto jednak wiedzieć, że 500 lub 1000 mg oleju nie oznacza bezpośredniego przełożenia na ilość kwasów omega-3. Dlatego warto zawsze wczytać się w dokładny skład preparatu z omega. Dostępne są produkty o niższej i wyższej zawartości DHA i EPA.