W przebiegu niektórych chorób sercowo-naczyniowych może pojawić się zwiększona tendencja do krzepnięcia krwi. Może wiązać się to ze zwiększonym ryzykiem zakrzepu. W tym przypadku istotna jest profilaktyka jak i odpowiednie leczenie przeciwzakrzepowe, które jako bez recepty ogranicza się do stosowania leków rozrzedzających krew i zarazem kardioprotekcyjnymi dawkami ASA.
Zobacz zioła na serce o właściwościach tonizujących i wzmacniających!
Leki i tabletki przeciwzakrzepowe - dla kogo są i jak działają?
Tabletki przeciwzakrzepowe czy leki z kwasem acetylosalicylowym (ASA) w małej dawce przeznaczone są dla osób, u których istnieje ryzyko wytworzenia się zakrzepu i zatoru w naczyniach krwionośnych (np. naczyń wieńcowych wokół serca). Grupą pacjentów dla tego typu produktów leczniczych są zatem osoby, które w wywiadzie rodzinnym obciążone są ryzykiem np. zawału serca i/lub przeszły zawał. Leki przeciwzakrzepowe to również element leczenia żylaków naczyń krwionośnych kończyn dolnych.
Zobacz leki i tabletki na żylaki bez recepty!
Leki przeciwkrzepliwe - co zawierają i kiedy się je stosuje?
Zdecydowana większość leków przeciwzakrzepowych bez recepty to produkty zawierające kwas acetylosalicylowy należący do salicylanów. W małych dawkach lek przeciwkrzepliwy z ASA wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzakrzepowe, które wykorzystuje się np. w niestabilnej chorobie wieńcowej, zapobieganiu zakrzepicy, a także u pacjentów z miażdżycą.
Zobacz tabletki na cholesterol!
Tabletki i leki na rozrzedzenie krwi — podsumowanie
Podsumowując w tej kategorii znajdziesz doustne leki przeciwzakrzepowe (przeciwkrzepliwe) z kwasem acetylosalicylowym w dawce 75, 150 mg. Środki te stosuje się m.in. u osób dorosłych zagrożonych zawałem serca, zatorem naczyń mózgowych, żylakami kończyn dolnych, a także po niektórych operacjach na naczyniach krwionośnych.