Leki i tabletki przeciwzakrzepowe - wskazania
Tabletki przeciwzakrzepowe jak leki z kwasem acetylosalicylowym (ASA) w małej dawce (75 lub 150 mg) przeznaczone są dla osób, u których istnieje ryzyko wytworzenia się zakrzepu i zatoru w naczyniach krwionośnych (np. naczyń wieńcowych wokół serca). Grupą pacjentów dla tego typu leków na krzepliwość krwi są zatem osoby, które w wywiadzie rodzinnym obciążone są ryzykiem np. zawału serca i/lub przeszły zawał. Doustne leki przeciwkrzepliwe to również element leczenia żylaków naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Zatem tabletki przeciwzakrzepowe z kwasem acetylosalicylowym są wskazane u osób np. z nadwagą/otyłością ze współistniejącą chorobą serca np. na tle niedokrwiennym. Inne typowe wskazania dla leków na rozrzedzenie krwi bez recepty to farmakoterapia po operacjach jak angioplastyka, a także:
- obniżenie ryzyka udaru mózgu
- poprawa przepływu przez naczynia w chorobie miażdżycowej, gdzie światło naczynia jest ograniczone np. przez blaszkę miażdżycową
- świeży zawał serca
- niestabilna choroba wieńcowa.
Ważne! Leki przeciwzakrzepowe bez recepty nie są przeznaczone do zażywania na własną rękę. Nie sugeruj się innymi osobami ze swojego otoczenia, które zażywają popularne leki rozrzedzające krew - umów się na konsultację z lekarzem.
Zobacz zioła i tabletki na wzmocnienie serca o właściwościach tonizujących.
Jak dokładnie działają tabletki na rozrzedzenie krwi bez recepty?
Podstawowym doustnym lekiem bez recepty o działaniu przeciwzakrzepowym jest kwas acetylisalicylowy potocznie zwany aspiryną. Jego mechanizm opiera się na hamowaniu specyficznego enzymu, którego produktem jest tzw. tromboksan A2 - czynnik zwiększający krzepliwość w organizmie. W efekcie w organizmie poziom TX2 jest niższy, co zmniejsza agregację płytek. W efekcie krew swobodniej płynie w naczyniach przez zmniejszenie lepkości krwi związanej z agregacją. Dlatego o kwasie acetylosalicylowym mówi się również jako leku antyagregacyjnym.
Część osób zadaje pytanie, czy istnieją bezpieczne leki przeciwzakrzepowe. Leki z aspiryną, tak jak większość leków wykazują działania niepożądane. Jednak uważane są za leki dość bezpieczne, nawet gdy konieczne jest długie leczenie przeciwkrzepliwe. O stosowaniu tych leków decyduje lekarz.
Lek na krzepliwość krwi - co zawierają tabletki przeciwzakrzepowe?
Zdecydowana większość leków przeciwzakrzepowych bez recepty to produkty zawierające kwas acetylosalicylowy należący do salicylanów. W małych dawkach lek przeciwkrzepliwy z ASA wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzakrzepowe, które wykorzystuje się np. w niestabilnej chorobie wieńcowej, zapobieganiu zakrzepicy, a także u pacjentów z miażdżycą. Działanie przeciwzakrzepowe jest osiągane już po przyjęciu 40-150 mg. Warto mieć jednak świadomość, że działanie przeciwzakrzepowe wykazuje szereg innych leków jak np. żel z heparyną, który jest jednym z leków na żylaki kończyn dolnych. Małe dawki ASA również znajdują zastosowanie w leczeniu zakrzepicy mogącej towarzyszyć niewydolności kończyn dolnych.
Leki na zakrzepicę bez recepty
Trzeba wspomnieć, że inne są leki na zakrzepicę żylną, a inne na zakrzepicę po związaną z tętnicami. W uproszczeniu - zakrzepicę żylną, czyli np. taką dotyczącą nóg, leczy się preparatami na receptę takimi jak heparyna. Do zapobiegania tworzenia się zakrzepów w tętnicach stosuje się właśnie kwas acetylosalicylowy (aspirynę) z preparatów takich jak Acard czy Polocard.
Tabletki i leki na rozrzedzenie krwi bez recepty - dawkowanie
Leki przeciwzakrzepowe stosuje się zwykle raz dziennie o tej samej porze, ponieważ działanie przeciwzakrzepowe (antyagregacyjne) utrzymuje się przez kilkanaście godzin, co wynika z mechanizmu działania ASA, który jest nieodwracalnym inhibitorem COX w płytkach krwi. Oprócz tego wiele leków z ASA są środkami o minimalnym wpływie na żołądek, co zawdzięcza ochronnej osłonce. Dlatego leki p/zakrzepowe z ASA to tabletki dojelitowe, dlatego nie należy ich rozgryzać przed połknięciem. Dobre leki przeciwzakrzepowe można stosować przez długi czas, jednak nie wolno decydować o tym na własną rękę - konieczna jest porada lekarska.