Leki na hemoroidy — kiedy się je stosuje i kto może?
Hemoroidy to niezwykle uciążliwa przypadłość objawiająca się uczuciem swędzenia, pieczeniem i bólem w okolicach odbytu. Choroba guzków krwawniczych może wystąpić niezależnie od wieku. Sprzyja jej przede wszystkim siedzący tryb życia i zła dieta. W większości przypadków, bez zmiany dotychczasowych nawyków, nawet najsilniejsze czopki na hemoroidy czy inne lekarstwa przyniosą jedynie chwilową ulgę. Przypadłość często towarzyszy również kobietom w ciąży i będącym po porodzie, jednak najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia. Aby pozbyć się problemu, niezbędna będzie skuteczna maść na hemoroidy lub inny preparat. Na hemoroidy wewnętrzne zwykle lepsze okazują się czopki. Maść na żylaki odbytu są skuteczniejsze i zwykle zalecane przy ich zewnętrznej postaci. Hemoroidy to również częsta bolączka kobiet w okresie ciąży, które nie mogą stosować wszystkich leków. Leki na hemoroidy - niezależnie od składu powinny zadziałać szybko, być bezpieczne i wywoływać jak najmniej skutków ubocznych.
Warto wiedzieć, że żylaki odbytu, czyli hemoroidy dotykają kobiet w okresie ciąży, a wiele z nich zmaga się z nimi w czasie karmienia piersią. Niestety nie mogą one skorzystać ze wszystkich preparatów. Dedykowane leki na hemoroidy w ciąży można znaleźć w osobnej kategorii!
Co zawierają i jak działają maści i czopki na hemoroidy bez recepty?
Typowe składniki obecne w kremach, maściach i czopkach na hemoroidy to m.in. substancje znieczulające miejscowo błonę śluzową odbytu i odbytnicy jak lidokaina lub benzokaina aka anestezyna. Inne substancje mają istotne znaczenie dla szczelności naczyń. Są to wyciągi roślinne np. z kasztanowcem, który wykazuje również potencjał przeciwzakrzepowy. Pojedyncze leki mogą zawierać dedykowany składnik p/zakrzepowy na hemoroidy jak tribenozyd (obecny w Procto-Glyvenol i Procto-Hemolan). Nie zabrakło również komponenty przeciwzapalnej i ściągającej, co znajduje oczywiste zastosowanie przy podrażnieniu i nie tylko okolic odbytu - takie właściwości zależą od obecności garbników, a także zasadowego galusanu. W ramach środków na hemoroidy dostępne są również wyroby medyczne. Ich głównym zadaniem jest powlekanie i zabezpieczenie błony śluzowej przed dalszymi podrażnieniami. Oprócz tego sprzyjają one gojeniu, w sposób pośredni łagodzą objawy, mogą wykazywać działanie ochronne.
Leki na hemoroidy bez recepty na ból, pieczenie i świąd
Nasz asortyment obejmuje sporą liczbę leków ukierunkowanych na zniwelowanie uciążliwych dolegliwości oraz wzmocnienie błony śluzowej w kanale odbytu. Oferujemy m.in. maść na hemoroidy, czopki, sztyfty, krioaplikatory, a także produkty ułatwiające utrzymanie higieny w miejscach intymnych, takie jak żele czy chusteczki nawilżane. Szybkie zdiagnozowanie dolegliwości w znacznym stopniu przyspiesza proces leczenia. Oprócz medykamentów, warto wdrożyć również aktywność fizyczną, np. w postaci spacerów. Maść na hemoroidy bez recepty, podobnie jak i inne leki, jest w pełni bezpieczna w stosowaniu. Szybko przynosi ulgę, dzięki czemu pozwala wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Związki zawarte w medykamentach dodatkowo przyspieszają procesy gojenia. Najlepsza maść na hemoroidy bez recepty powinna działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także niwelować świąd i obrzęki. Warto wiedzieć, że na hemoroidy (żylaki odbytu) uzupełniająco warto stosować doustne tabletki np. z diosminą, kasztanowcem i innymi składnikami uszczelniającymi naczynia - również te żylne w okolicy odbytu i jego ujścia. Leki i tabletki uszczelniające żylaki na nogach mają dwufunkcyjny charakter i mogą uzupełnić miejscową farmakoterapię żylaków odbytu
Pomocnicze preparaty w leczeniu hemoroidów / żylaków odbytu
Leki i preparaty jak maść, krem, żel, czopki lub tabletki to podstawowy asortyment do walki z chorobą hemoroidalną. Zdecydowaniem wsparciem są również preparaty pielęgnujące i myjące okolicę odbytu jakim są dedykowane pianki, płyny, żele do higieny okolicy objętej hemoroidami do stosowania w domu, a w toaletach publicznych nawilżane chusteczki dla osób z hemoroidami zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Oprócz tego ogromne znaczenie mają zioła, z których przygotowuje się ziołowe nasiadówki np. z kory dębu, szałwii i rumianku. Nie można zapominać o diecie, która ma kluczowe znaczenie dla zaostrzeń choroby hemoroidalnej. Jedną z zasad, o której powinien pamiętać pacjent z hemoroidami to niedopuszczenie do zaparć. Dlatego jednym ze wskazań w przypadku hemoroidów jest stosowanie w przypadku zatwardzenia leków przeczyszczających o łagodnej sile i początku działania np. syropu z laktulozą lub saszetek z makrogolem.