Wielogodzinne opalanie bez odpowiedniej ochrony, a także kontakt z gorącą wodą lub powierzchnią zazwyczaj prowadzi do bolesnego uszkodzenia skóry. Pierwszym objawem jest mocne zaczerwienienie, obrzęk oraz silny ból towarzyszący pieczeniu. Są to typowe symptomy świadczące o oparzeniu pierwszego stopnia. Utrzymują się one zwykle przez kilka dni, następnie dochodzi do złuszczenia skóry. W takim wypadku należy stosować leki na oparzenia o działaniu łagodzącym i regenerującym, co przyspieszy odnowę naskórka. Wsparciem w łagodzeniu oparzeń są również produkty jak kremy, maści i żele do skóry podrażnionej. Warto nadmienić, iż samodzielne leczenie przy pomocy preparatów na oparzenia może dotyczyć jedynie łagodnych uszkodzeń. W przypadku pojawienia się bąbli nasączonych płynem oraz uszkodzenia tkanek, niezbędny jest możliwie najszybszy kontakt z lekarzem.
Leki na oparzenia- spray, żel, krem i maść na oparzenia
Lek na poparzenia może przyjmować różne postaci. Do najpopularniejszych preparatów należy krem na oparzenia o lekkiej formule. Cięższą, bardziej tłustą konsystencją charakteryzuje się maść na oparzenie, która najlepiej sprawdza się do zabezpieczania skóry wokół zranienia. Dużym powodzeniem wśród pacjentów cieszy się żel na oparzenia. Ma on dobrą smarowalność i daje szybkie uczucie chłodu, co przynosi ulgę podrażnionej skórze. Ponadto hydrokoloidy na oparzenia zwiększają wilgotność rany, co korzystnie wpływa na gojenie. Hydrokoloidy, w przeciwieństwie do większości kremów i maści na poparzenia, można nanosić również na sparzenie z otwartą ranką. W aptece można zaopatrzyć się również w spray na oparzenia. Przy wyborze preparatu na oparzenia najlepiej kierować się umiejscowieniem i stopniem oparzenia.
Oparzenia u dzieci - co zastosować?
Oparzenia termiczne dotyczą najczęściej dzieci, które przez nieuwagę mogą dotknąć gorących powierzchni lub wylać na siebie wrzący płyn. Jeżeli oparzenie nie jest poważne, po długotrwałym schłodzeniu zranionego miejsca można zastosować maść na oparzenia dla dzieci. Produkty takie nie różnią się od leków na oparzenia dla dorosłych. Dostępne są żele, maści, kremy, balsamy i pianki, które w składzie posiadają hydrokoloidy, aloes, pantenol, alantoinę oliwkę czy olej lniany. Ponadto maści na oparzenia dla dzieci zawierają czasem substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, aby zapobiec zakażeniu rany. Może to być korzystne działanie, jako że dzieci przy zabawie mają kontakt z różnymi, nie zawsze czystymi powierzchniami. W przypadku poparzeń u najmłodszych należy zwrócić szczególną uwagę na gojenie zranienia, tak aby na skórze nie pozostała blizna. W tym celu można zastosować maści na blizny.
Aby natychmiastowo schłodzić bolące miejsce, można użyć kompresu chłodzącego wielokrotnego użytku.
Jako że oparzenia słoneczne mogą w szczególny sposób narażać skórę na starzenie i szkodliwy stres oksydacyjny, zaleca się stosować kremy z filtrem przed wyjściem na słońce. U osób z jasną karnacją, zamiast tradycyjnego opalania, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się bronzery i samoopalacze. Kiedy jednak słońce zaczerwieni naszą skórę, to żel na oparzenia słoneczne będzie skutecznym środkiem łagodzącym i chłodzącym. Pozwoli uśmierzyć pieczenie tuż po zakończeniu zbyt długiego opalania. Dodatkowo żel na oparzenia redukuje zaczerwienienie skóry. Preparaty tego typu zawierają najczęściej alantoinę lub mentol. W ofercie można znaleźć również maść na oparzenia o działaniu natłuszczającym i przywracającym równowagę hydrolipidową naskórka. Ponadto dostępne są zasypki chroniące przed podrażnieniami, otarciami i działające kojąco. Krem na oparzenia słoneczne jest dostępny w wielu różnych pojemnościach, dzięki czemu bez problemu można zabrać go ze sobą na wakacyjny wyjazd lub przechowywać w domowej apteczce. Co jeszcze można użyć na oparzenia słoneczne? W przypadku oparzeń dużej powierzchni ciała dobrze sprawdza się spray na oparzenia z pantenolem. Zaletą pianki jest jej lekkość - po naniesieniu na skórę nie trzeba jej mocno wsmarowywać, wystarczy jedynie delikatne masowanie. Zapobiega to podrażnieniom sparzonej, bolesnej skóry.