Nadmierna potliwość szczególnie pach to uciążliwy i nierzadko wstydliwy problem, który w wielu przypadkach utrudnia normalne funkcjonowanie. Za jego przyczyną często stoi stres, silne emocje, a także przebywanie w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura. Zdarza się, że problem wynika również z innych chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, czy nadczynność tarczycy. Leki na nadmierną potliwość są przyjmowane także przez kobiety w okresie menopauzy. Nadmierne pocenie się najczęściej dotyczy pach, jednak wiele osób boryka się ze zwiększoną potliwością stóp i dłoni, pachwin, czy fałd ciała. Leki na potliwość w postaci antyperspirantów, płynów czy tabletek na pocenie nie tylko ograniczają ilość wydzielanych substancji, ale dodatkowo wpływają na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu potu. Jeżeli problem dotyczy stóp to najlepszy będzie preparat na pocenie nóg w zasypce. Taki talk można wsypać do butów i skarpetek. Będzie pochłaniał wydzielający się pot i wiązał nieprzyjemne zapachy. część zasypek zawiera m.in. ekstrakt z drzewa herbacianego, który działa łagodnie przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo.
Co jeżeli poci się całe ciało? Na nadpotliwość dużej ilości miejsc na ciele można użyć żelu pod prysznic, który dokładnie oczyści skórę oraz zmniejszy aktywność gruczołów potowych.
Jak działają leki na nadmierne pocenie?
Jako że zwiększona potliwość dotyczy najczęściej okolic pach, toteż do najczęstszych produktów zaliczamy antyperspiranty i blokery potu. Zazwyczaj zawierają one w składzie sole glinu (i rzadziej cyrkonu), które czasowo zamykają ujścia gruczołów potowych. Takie działanie ogranicza nadmierne pocenie się i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Preparaty na nadpotliwość z solami glinu stosuje się początkowo codziennie, a następnie stopniowo zmniejsza częstotliwość. Rzadsze stosowanie nie sprawia jednak, że produkty na pocenie są mniej skuteczne - działanie utrzymuje się przed dłuższy czas. Do topowych marek aptecznych wśród blokerów potu należ Perspirex.
O czym należy pamiętać stosując leki na nadpotliwość? Sole glinu mogą podrażniać osoby z wrażliwą skórą. Zaleca się wtedy stosować niższe stężenia (produkty oznaczone m.in jako sensitive). Nie należy używać też produktów z glinem na skórę podrażnioną np. po goleniu.
Tabletki przeciw poceniu
Jeżeli masz problem z nadmierną potliwością to możesz wspomóc swoją dietę blokerem potu w tabletkach. Takie preparaty zawierają ekstrakty roślinne m.in. z pokrzywą. skrzypem czy mniszkiem lekarskim. Rośliny te wspomagają pracę nerek i ułatwiają usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Jednak najczęstszym składnikiem dobrych tabletek na pocenie jest wyciąg z szałwii. Szałwia wspiera procesy termoregulacji i pocenia się. Produkty z nią w składzie można zaliczyć do tabletek na nieprzyjemny zapach potu. Działanie to jest jednak wyłącznie wspierające. Podstawą powinno być stosowanie przewiewnych, luźnych ubrań, odpowiednia codzienna higiena ciała i stosowanie antyperspirantu. W niektórych przypadkach pomóc może leczenie choroby, która wywołała nadpotliwość.
Na rynku dostępne są różne postacie leków przeciwpotnych. Do najczęściej stosowanych należą antyperspiranty w kulce, jednak nie są to jedyne preparaty na pocenie. Przy potliwości stóp można użyć dezodorantów w sprayu do nóg, które zapobiegają rozwojowi grzybicy skóry i pozostawiają stopy suche. Na całe ciało można zastosować zasypki i pudry pochłaniające wilgoć, a także leki na pocenie w płynie lub kremie.
Wspomagająco, w walce z nadmierną potliwością warto zastosować tabletki na pocenie. Ich skład oparty jest na ziołach takich jak szałwia lekarska, która działa od wewnątrz hamująco na pocenie. Tabletki przeciwpotne są ponadto wzbogacone ekstraktami roślinnymi m.in. z mniszka, skrzypu i pokrzywy, które utrzymują prawidłowy proces wydalania wody z organizmu przez układ moczowy. Osoby lubiące roślinne napary, mogą stosować te zioła w postaci herbatek fix.